ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
ÎNSCRIS: 12.04.10
APR-2010
4 AD. + 2 COPII

Cazare convenabila, gazde excelente

Pentru vacanta planificata la Budapesta am ales aceasta optiune pentru cazare influentat pe de o parte de review-urile gasite pe internet (inclusiv acest site) si pe de alta parte de impresiile unor persoane care au fost deja cazate acolo. Nu este un hotel de lux, insa daca scopul prinicpal al calatoriei este vizitarea orasului la un pret decent este o alegere perfecta.

Gazdele au fost foarte amabile, noi am mers cu trenul si ne-au asteptat la gara, la plecare de asemenea ne-au dus a gara cu bagajele si ne-au permis sa lasam bagajele in ziua plecarii pana seara, fara nici un cost suplimentar.

Conditiile de cazare sunt bune, camere curate, putin cam inghesuite daca sunt de trei paturi, cu televizor si toaleta proprie, singurul inconveneint care ar putea fi retinut fiind lipsa unui sifonier in camera, din lipsa de spatiu. De asemenea exista frigider, cuptor cu microunde, fier de calcat pentru folosinta comuna. Iarna bucataria este intr-una din camere, vara este afara intr-un foisor.

Exista loc de parcare pentru 3-4 masini in curte, si un mic spatiu de joaca pentru copii.

Nu se asigura masa, dar noi am luat micul dejun acolo fara probleme, cumparand produsele de la hypermarket si depozitandu-le in frigider.

Daca se foloseste transportul public, accesul este destul de facil: autobuzul 30 are statie la 2-3 minute de mers pe jos, si circula spre Piata Eroilor-Gara Keleti; de asemenea tot la 2-3 minute este statia autobuzului 120, cu care se poate merge 2 statii pana la Tesco, si la 6-7 minute (o statie de autobuz) tramvaiul 14, cu care se ajunge la mallul West End de la gara Nyugati. Transportul public este foarte bine pus la punct, desi nu se sparg in figuri cu Citaro, avand vehicule de 20-30 de ani, sosesc punctual in statie, nu sunt aglomerate, si nu se sta in trafic, in multe locuri existand benzi separate dedicate.

Zona este relativ linistita, la limita dintre o zona rezidentiala si una industriala, traficul pe strada respectiva fiind animat in principal de autobuze.

In concluzie, pentru 20 de euro camera de trei paturi mi se pare o alegere foarte buna pentru cei care se duc sa viziteze orasul, mai ales ca in sezonul cald seara se poate sta afara, aerul este mult mai curat ca in Bucuresti.

Cu siguranta la urmatoarea vizita in Budapesta voi alege aceeasi locatie pentru cazare, raportul pret/calitate il consider excelent. Sper ca informatiile oferite sa foloseasca celor interesati pentru a alege in conformitate cu propriile pretentii.

Trimis de vsbro in 13.04.10 00:19:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vsbro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

krondia*
[13.04.10 09:16:45]

Pana in Piata Eroilor se fac 20 minute cu autobuzul si de acolo inca pe atat pana in Piata Vorosmarty... Daca vrei sa ajungi la Piata Centrala se mai fac vreo 10 minute cu tramvaiul, deci cel putin o ora si asta la orele de varf cand circula bine toate mijloacele de transport in comun. La 8 dimineata autobuzele erau destul de aglomerate, se statea si in picioare si la fel si la metrou. Se circula mai lejer in afara orelor de varf dar atunci astepti si 10 minute in statie. Metroul insa circula bine.

Daca optati pentru aceasta cazare va recomand sa nu luati camera single intrucat nu se poate aerisi corespunzator, doar prin gemuletul de la baie si se simte in permanenta un miros inchis. Patul este totodata destul de scurt pentru o persoana mai inalta si poti dormi bine doar de-a curmezisul. Ar mai fi de mentionat faptul ca in ultima noapte s-a defectat termostatul centralei, lucru pentru care gazda si-a cerut ulterior scuze dar s-a intamplat intr-un moment foarte nepotrivit intrucat era ultima noapte de cazare, fuseseram la baile termale si nu am mai reusit sa ne incalzim si nici sa ne uscam prosoapele, am plecat cu hainele ude dimineata. Am sesizat totodata faptul ca daca fac mai multe persoane dus in acelasi timp apa nu este suficient de calda sau nu are presiune.

Ar mai fi unele lucruri de spus despre felul in care se asigura securitatea casei de oaspeti si a masinilor din curte dar cel mai bine ofer aceste detalii in privat.

limac
[13.04.10 09:34:15]

In curte se pot parca 6-7 masini, dar nu una langa cealalta, ci una in spatele celeilalte, deci trebuie sa fii atent si sa intrebi, daca vrei sa pleci cu masina, cine are masina parcata in fata ta. La pensiune am vazut numai romani/masini de Romania, ca, normal, romanii se inghesuie la ieftineli (a fost si cazul meu, pentru ca m-a pacalit site-ul frumos aranjat, desi aveam indoieli ca la 20 eur pe noapte poate fi o locatie de vis, precum si faptul ca proprietara e romanca de origine, dar din moment ce nu sta in Budapesta, o prinzi mai rar ca sa semnalizezi orice aspect neplacut). Bucataria este in camera 1 cand nu este ocupata de vreun turist care vrea sa stea pe o canapea ingusta si deloc adecvata pentru dormit, in rest, mananci in camera sau, daca permite vremea, afara pe terasa. De fapt, nu exista bucatarie, ci o camera single cu o masa de plastic, pentru ca electrocasnicele (frigider, cuptor cu microunde, fier de calcat, uscator de par) sunt in aer liber, pe terasa. Camera cu pat dublu (2 paturi single unite printr-o bucata de burete) in care am fost eu necesita renovare, scurgerea la dus era infundata, iar televizorul era unul din anii '80 (oricum toate programele erau dublate in maghiara, ca doar de-aia nici macar adolescentii de la ei nu stiu engleza, noroc cu cate o melodie in engleza pe VIVA), nici macar bunicii mei la tara nu mai au un astfel de TV. Desi zona pare linistita si nu am avut incidente, faptul ca usa de intrare in guesthouse nu se incuie cu cheie reprezinta o lacuna de securitate, caci portita de intrare in curte poate fi usor escaladata/fortata. Totusi, din moment ce proprietara lasa electrocasnicele in curte, probabil ca nu sunt hoti. Concluzia mea, dupa ce am fost acolo, este ca nu gasesti cazare mai ieftina in Budapesta, si daca vrei sa vizitezi orasul si sa revii in camera doar seara pt. a dormi, e aproape OK, dar daca ai copil si vii la pranz inapoi, faci foarte mult pe drum cu BKV-ul lor si ai de schimbat din centru (tramvai), metrou si autobuz. In trafic se sta uneori, fiindca exista foarte multe semafoare, chiar daca autobuzele au banda separata. Cineva zicea intr-un review ca in mijloacele de transport bate crivatul, si asa este, la metroul 2 si 3, precum si in autobuzele vechi, e un curent teribil. Voi mai merge la Budapesta, dar mai bine dau inca ceva euro/forinti in plus si stau mai aproape de centru, la conditii de macar 2 margarete. Inca o chestie care m-a enervat: in Ungaria, romanii de etnie maghiara plecati de aici stiu sa vorbeasca romaneste, cand e vorba sa cumperi de la ei suveniruri, dar daca ii intalnesti in Romania, poti sa-i pici cu lumanarea, ca tot nu scoti un cuvant in romana de la ei. Rusine sa le fie.

Zoe*
[25.05.10 07:25:38]

Gazdele dupa cum stiu eu bine nu sunt romani ci e unguri care stiu romana.

Eu cred ca la acest pret este ceva in plus ca vorbesc romana si stau in ajutorul oaspetilor (sunt f. amabili). Cert e ca nu stau 24 la cazare dar in timpul zilei sunt acolo sau oricand pot fi contactati si in cel mai scurt sunt la locatie (noi am sosit seara tarziu si in afara ca ne-au asteptat, ne-au mai condus la Tesco non stop deschis ca sa ne luam cateva ceva).

Cu securitatea n-am avut probleme am primit 2 chei, una de la usa si una de la poarta si faptul ca poti lasa masina in curte (pe gratis) este un mare avantaj.

Am ajuns in 10 minute la Piata Eroilor cu autobuzul 30 sau 30A si de acolo poti sa mergi pe jos sau cu metroul pana la Dunare.

backstage*
[25.05.10 20:30:33]

Am fost de weekendul acesta la Guesthouse Budapesta deoarece niste prieteni ne-au recomandat-o cu drag de inima dar am aflat de ea si pe acest forum. Sa stiti ca imi pare bine ca am ales acest gen de locatie ca pe langa ca am iesit bine cu banii am primit si multe informatii utile de la gazde. Am fost multumiti de conditii si cu siguranta vom reveni.

O parere personala ca comentariu la limac: mie mi s-a facut rusine citind opinia ta generalizata despre oameni care n-au avut alta vina decat ca au vorbit in romana ca sa ne fie in ajutor. Iarasi ne-am pus cartea de vizita....

chege
[19.06.10 19:11:27]

il citesc cu durere in suflet pe limac... sunt si eu o maghiara plecata din romania... si aici ma refer la parerea lui despre noi... ceea ce el nu stie ca noi plecati din tara toti am vorbit si vorbim romaneste atat in Romania cat si Ungaria... si nu vindem suveniruri... poate ca limac avand o experienta sub asteptarile lui in Budapesta generalizeaza... dar nu pot sa nu fac o mica paranteza... in fiecare an mergem la MARELE LITORAL ROMANESC in vacanta fata de Balatonul Ungariei... de ce? ... pai nu pt raportul pret-calitat... ci pt ca pur si simplu ne place, indiferent de conditii, sau neplaceri... dar nu generalizam niciodata... poate ca data viitoare daca vii Limac la Budapesta te voi putea calauzi prin oras, sau iti voi putea da sfaturi utile... fiecare merita o a doua sansa: -)

limac
[21.06.10 11:47:04]

Drago chege, printre altele, pot sa-ti spun ca tocmai am revenit de pe litoralul romanesc, impresiile mele le voi posta in curand, si este inclus si un capitol cu o familie de etnie maghiara.

Cat despre opinia mea privind romanii de etnie maghiara din Romania mai ales, aceasta poate parea generalizata, indeosebi pentru partea cu vandutul de suveniruri am exagerat si imi retrag cuvintele, precum si imi cer scuze pentru ele, dar legat de vorbit, daca eu numai astfel de romani de nationalitate maghiara am intalnit, consider ca este destul de indreptatita.

De altfel, si tu generalizezi, cum poti afirma ca toti ati vorbit si vorbiti romaneste, ii cunosti pe toti din toata Romania si Ungaria? Sustii ca esti o maghiara plecata din Romania? Cred ca trebuie sa reformulezi, poate esti o romanca de etnie maghiara plecata din Romania.

Totusi, ma consider vinovat ca am introdus in ecoul la acest review aspecte nelegate de unitatea de cazare in cauza si rog administratorul sa ma scuze, eu pun punct final aici pentru aceasta casa de oaspeti.

backstage*, chege, domidoc, krondia*, limac, Zoe*
Alte impresii din această RUBRICĂGuesthouse Budapest - Casa Gyongyosi: