ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2017
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.08.13
AUG-2017

Golful Souda si plaja Elafonisi

O vizita in Creta nu se poate incheia fara o croaziera in Golful Souda. Cu vaporasul am fost purtati pe apele uimitor de albastre ale marii Mediterane. Foarte amuzant sa faceti snorkeling in apele golfului, sa vedeti pesterile sapate in stanca, si malurile inalte acoperite cu maslini. De altfel, am putut admira in timpul croazierei relieful impresionant al acestei insule cu munti inalti, dealuri si defilee si marea calma.

Am avut ocazia sa aflam istoria golfului venetian si al fortificatiilor de acolo. Dar cel mai frumos, oprirea de 2 ore la plaja Marathi, cu nisip fin si ape in culori uimitoare, albastru, verde, turcoaz! O incantare! In departare se vedeau muntii si diverse vaporase! In zona plajei Marathi gasiti taverne si locuri de parcare pentru masini.

Plaja Elafonisi, perla Cretei... nisip extrem de fin si...roz! Ape turcoaz... doar o adiere de vant misca usor apa! Nivelul acesteia nu depaseste genunchii sau pieptul. Nu puteti rata aceasta plaja! Sunt diverse zone cu sezlonguri (8 euro 2 sezlonguri), taverne, toalete (0,50 eurocenti), loc de schimbat. Totul extrem de curat! Nu ne mai saturam de apa, culoarea acesteia uimitoare, transparenta si briza calda!

Pana sa ajungem la plaja Elafonisi, autocarul ne-a dus de la hotel intr-o excursie de 1h 30 pana pe crestele inalte ale Cretei de unde am admirat peisajul care iti taia rasuflarea, am facut opriri in satele traditionale unde am luat pranzul si de unde am cumparat ulei cretan, cel mai bun din Europa si Raki, bautura traditionala.

Totul de neuitat!

Trimis de laura mihaela in 10.08.17 10:35:58
Validat / Publicat: 10.08.17 12:13:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 6724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja Elafonisi!

maryka
[10.08.17 13:26:04]

Sudul insulei Creta este fenomenal, marea Libiei, caldă și liniștită! Nu am ajuns până acolo (golful Souda) anul trecut când am fost în Creta, o iau în calcul data viitoare! Am fost însă la Matala, la Ierapetra, mult mai spre est și la Agia Roummeli unde am ieșit din defileul Samariei, apoi am mers cu vaporașul până la Loutro, absolut magnific, și Hora Sfakion.

Superbe pozele, poate prea puține...

Donat_OPHONE
[06.09.20 11:15:32]

Bună ziua!

​Imi puteti spune daca se poate manca pe plajă,   sunt taverne?

​Cum se numesc satele sau unul din ele unde ați mâncat?

​Vă mulțumesc!

marykaPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.09.20 12:09:01]

@Donat_O:

Acum în iulie, am fost în Loutro, Sfakia, Paleochora, am mâncat peste tot, sunt taverne, nu e deloc aglomerat! Preţuri rezonabile.

​Sunt restaurante, taverne , aferente plajei, în Loutro, Sfakia, Paleochora-noi am fost la plaja Pachia Ammos, în partea stângă , văzută de la castel.

​Falasarna, superbă, tocmai ce am scris rw.

laura mihaelaAUTOR REVIEW
[06.09.20 16:50:45]

@Donat_O:  Buna ziua, noi am fost in excursii organizate de agentia de turism. Zona Elafonissi, cu plaja si imprejurimile sunt  protejate prin lege, nu sunt acolo multe taverne, dar in zona Marathi, da, erau taverne. Autocarul a oprit in sate traditionale pentru servirea mesei, tavernele sunt superbe. Nu imi amintesc numele satelor. Depinde daca sunteti cu autocarul sau cu masina personala. Noi am depins de orarul excursiei si am preferat sa stam la plaja si sa ne bucuram de peisaj.   Dar poti lua de la hotel sandvisuri daca vrei sa mananci pe plaja. Concediu frumos.

Donat_O, laura mihaela, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chania și împrejurimile: