ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 & 6 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Atentie, creeaza dependenta

Pentru ca am tot pomenit de Gardaland, si pentru ca nu exista nici un review recent iata-ma cu informatii noi si proaspete. Am ales acest parc pentru vacanta de primavara si cum vroiam sa petrecem doua zile acolo am ales sa ne luam un abonament - Season pass - cu 55 de eur, varianta care a fost mai avantajoasa dupa parerea noastra.

Iata-ne deci la poarta parcului preluand abonamentele (cu foto) si diverse vouchere:

- 5 eur pentrui bilet la Sealife (10/abonament)

- reducere 20% la pizzeria Saloon (3/abonament)

- menu la pret special 6eur la Sealife

- discount 10% la magazinele Sealife

- discount 20% la hotelurile parcului

- bilet pentru sezonul de iarna la 15eur (3/abonament)

De altfel toata lista o gasiti pe site-ul Gardaland unde sunt si multe alte informatii utile.

Incep prin a spune ca am vizitat parcul intr-o zi rece cu ploaie, intr-o zi din saptamana cu vremea schimbatoare, intr-o sambata in plin soare, in iunie cand inca nu era foarte aglomerat si in iulie intr-o zi caniculara. Da, am fost de vreo 5-6 ori, nici nu mai stiu exact, pentru ca, odata ce ai acest abonament... si daca ai copii de varsta alor nostri... nu stii cum sa revii mai repede. Deci da, creeaza dependenta!

Ca impresii generale:

- parcul este destul de mare, frumos amenajat, verde, curat

- are atractii pentru toate varstele, si se vede preocuparea pentru acest lucru, se pot gasi lucruri de facut pentru 3-6ani, 5-12 ani, 12-18 ani si +18

- atmosfera este antrenanta, muzica, diverse hapenninguri pe ici pe colo, angajati zambitori imbracati frumos, care nu ezita sa te salute sau sa faca o gluma cand trec pe langa tine

- restaurante destule, destul de rapide, si cu mancare buna, nu numai junk food ci si pizza veritabila, salate, menu a la carte si chiar si sushi. Peste tot in parc se gaseste inghetata de calitate si pahare cu fructe proaspete, o alternativa excelenta la dulciuri, mai ales pe perioada verii.

- in zilele in care am fost noi cel mai mare timp de asteptare a fost de 40 de minute, la Mamut, dar de cele multe ori am asteptat maxim 20min. Personalul se misca repede, la atractiile unde se poate sunt introduse curse suplimentare,

- din punctul de vedere al sigurantei totul da impresia de profesionalism. La toate atractiile unde era limita de inaltime baietelul mic a fost controlat cu atentie, peste tot centurile de siguranta sau barele de protectie au fost controlate de doua ori pe principiul check/doublecheck. (ca in avion).

- da, este comercial, majoritatea iesirilor sunt prin magazine sau restaurante... dar aici depinde cum iti dresezi maimutele;).

- la inceput este greu sa te orientezi pentru ca planul nu este ortogonal, sunt alei curbe care urca, coboara, trec de la o atractie la alta, nici harta nu ajuta prea mult la inceput. Dupa ceva timp petrecut acolo harta incepe sa ti se intipareasca in minte, la fel ca si diversele pasaje si scurtaturi.

Experienta noastra? prima zi a plouat si dotati cum am putut mai bine, inclusiv pelerine, ne-am aventurat in parc. Am ales special o zi cu ploaie pentru vizita sperand ca parcul sa nu fie aglomerat si n-a fost, dar totusi noi cei mari am fost cam stresati, copiii se cam udasera la picioare dar n au vrut in nici un chip sa mergem pana la masina sa ne schimbam.

De la intrare ne-am indreptat spre Mamut caci copii acolo vroiau - Mamut nu functiona. Am cautat altceva si am dat peste Colorado Boat de unde am iesit uzi leoarca dar fara ca asta sa stearga zambetul de pe fata copiilor. Odata botezul facut am zis asta e... si am mers inainte, si de aici a inceput cu adevarat distractia.

Parcul fiind aproape gol am putut sa ne dam efectiv de cate ori am vrut in fiecare atractie, uneori nici nu ne mai dadeam jos: vreo 3 Colorado Boat la rand, de vreo 3 ori in Jungle Rapids, de 4 ori in Mamut si lista poate continua.

Am mancat la Trattoria Capitan Hook pentru ca inca nu ne lamurisem cu voucherele, in urmatoarele vizite le-am folosit si am mancat la Pizzeria Saloon. La primul restaurant am lasat vreo 56eur pentru 3 pizza, bauturi si desert in timp ce la Pizzeria Saloon ne incadram in 26-30 de eur, cu reducere si fara desert.

Dupa amiaza am reinceput goana dupa atractii, si desi credeam ca nu o sa reziste copiii au rezistat si am parasit parcul la ora 18.00, ora inchiderii. Am ajuns la hotel in 5 minute, uzi si obositi dar fericiti, si ne-am pus hainele la uscat. O cana cu lapte fierbinte si 30 de minute de odihna si erau ca noi. Si va asigur ca nu s-au imbolnavit.

Am revenit inca de doua ori in parc in acea vacanta, si inca de doua ori in urmatoarea (cea despre care v-am povestit Mantova-Levanto-Molazzana-Verona).

Intr-una din zile a fost canicula si copiii s-au distrat de minune in locul de joaca cu apa, dotat cu cabine de schimb si locuri de asteptare pentru parinti dar cu prea putina umbra.

Si acum un top al atractiilor pe baza parerilor participantilor:

- Mamut si Fuga diu Atlandide, prin consens pe primul loc. Mamut e un roller coaster ok pentru copii desi are viteza si rasuciri impresionante. Iar fuga din Atlantide este spectaculoasa, o barca ce se prabuseste de sus printre milioane de stropi.

- Shaman (chiar si fara realitatea virtuala, care nu a functionat) pentru baiatul mare

- Colorado Boat pentru cel mic

- Blue Tornado si Raptor pentru domnul sot (a incercat si Oblivion- un pic cam extrem, si Space Vertigo-nu i-a placut)

- Jungle rapids si I corsari pentru noi adultii, pentru decor si spectaculozitate. Dar le-a placut si celor mici.

- toata zona Albero di Prezzemolo (decor frumos desi zona respectiva era mai mut pentru copiii mai mici) si zona Kung-Fu Panda (tot pentru decor).

Am incercat practic toate atractiile dar nu o sa le descriu aici, sunt informatii pe siteul parcului si de la alti contributori aici. Noi, daca ne-am intoarce (si speram sa o facem) tot la cele mentionate am merge pentru ca ne-au placut foarte mult.

Cateva sfaturi la final:

- alegeti o perioada extrasezon si in timpul saptamanii

- daca ploua nu-i problema dar ar fi bine sa aveti incaltaminte impermeabila

- se poate intra cu mancare si apa in parc, multa lume intra acum vara cu lazi frigorifice (controlate la intrare). Singura problema e ca va trebui sa carati bagajele dupa voi.

- Pe cat posibil nu luati bagaje multe si nici obiecte de valoare, nu am vazut nici un incident, nu cred ca se fura dar sunt sanse mari sa le pierdeti si e pacat

- respectati regulile de siguranta si nu stati la coada cu copilul care are 1m18 daca se specifica 1m20. Nu va fi lasat sa intre si pierdeti timpul de stat la coada degeaba.

- abonamentul e o afacere buna daca doriti sa petreceti in parc mai mult de o zi

- incercati sa va documentati un pic inainte studiind planul, veti gasi atractiile un pic mai repede.

- bucurati-va. Chiar este un loc minunat, si chiar daca noi, ca adulti, am mers mai mult in calitate de insotitori atmosfera ne-a prins imediat si ne-am simtit bine. Iar copiii nostri si acum fredoneaza: L'energia di Gardaland...

Iar daca e sa compar cu DIsneyland...Disneyland e mai titrat si mai spectaculos, dar cred ca Gardaland e un pic mai relaxat si mai user friendly. In plus consturile sunt mult mai mici, si pentru biletele in sine, si pentru a ajunge acolo.

Trimis de IoanaV in 09.08.17 18:44:08
    Validat / Publicat: 09.08.17 20:29:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrarea din parcare, tunelul cu muzi ca si luminite.

IoanaV [09.08.17 18:56:03] »

Se poate adauga asta?

webmasterX [09.08.17 20:29:07] »

sunflower [09.08.17 20:40:29] »

Supeerrrr! Am fost și noi acolo în mai, anul acesta, ne-a plăcut la nebunie!

IoanaV [09.08.17 21:30:32] »

Imi pare rau am pozele salvate pe un hard extern si nu reusesc sa le vad, imi da niste erori, cred ca s au copiat prost sau are hard ul vreun bug. De indata ce rezolv o sa mai ppun poze, am pus doar ce am putut uploada.

roxi-nico [15.08.17 11:31:37] »

@IoanaV: Buna, de unde ati avut vaucherele? Iar biletele le-ati luat de pe siteul oficial?

IoanaV [15.08.17 11:35:49] »

@roxi-nico: Biletele am incercat sa le iau de pe site dar pana la urma le-am luat direct de acolo (am avut noroc in prima zi ca nu era coada deloc, altfel este coada mare deci recomand de pe site).

Am luat abonament season pass cu 55 eur de persoana, si odata cu acest abonament nominal cu poza ti se da un carnetel cu diverse vouchere.

roxi-nico [15.08.17 11:57:31] »

@IoanaV: Multumesc, ne tenteaza si pe noi...

IoanaV, roxi-nico, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂGardaland (parc de distracții):