ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Rezervari la un hotel, cazati la altul

Initial cazarea am facut-o pentru un alt hotel, dar cand am ajuns acolo, dupa un drum lung, greu si obositor, am constatat cu stupoare ca poarta hotelului era inchisa cu lacat. Pe o foaie lipita scria " cei care sunt cazati la hotel sunt rugati sa se prezinte la receptia hotelului Ionian Sea View: ... si un nr de telefon. Ne-am mai invartit noi ce ne-am invartit si in final am gasit hotelul. Ne-am cazat intr-o camera destul de spatioasa, cu chicineta utilata suficient. Nu am avut televizor, iar pe toata durata celor 5 zile nu ni s-a schimbat deloc lenjeria.

Hotelul este situat langa mare, fara plaja si cu o piscina aglomerata toata durata zilei. Micul dejun foarte foarte sarac: 2 felii de paine toast, un unt, un gem si o cana de ceai sau cafea. Noroc ca nu am avut demipensiune pentru ca sotul meu e destul de pretentios si nu stiu daca ar fi mancat ceva din ce ofereau ei. Nu stiu cum era cina pentru ca nu am fost niciodata tentati sa aflam. La demisolul hotelului era un minimarket de unde nu am cumparat niciodata nimic. Prea scump.

Statiunea Kavos e destul de aproape dar plina de englezi bezmetici care nu faceau altceva decat sa bea incepand cu 5-6 dupa-amiaza si pana dimineata. Apoi toata statiunea era pustie pana seara cand se relua totul de la capat.

Intr-una din seri am mers la o terasa a unui hotel vecin, unde era mai multa lume si ne-am simtit bine vreo 2-3 ore. in statiune este inclusiv KFC, dar nu recomand pentru ca produsele mi s-au parut reincalzite, in nici un caz proaspete. Oricum, fiind Lidl in apropiere, faceam cumparaturi si gateam in camera. asa ca daca doriti relaxare totala, fara gatit, nu stiu daca e hotelul potrivit.

In tot cazul, nu as da hotelului 3 stele, asemenea unui hotel de aceeasi categorie din halkidiki de exemplu. Mai degraba 2 stele cu plus. Plusul fiind pentru nelipsita ospitalitate a grecilor, gasita si aici.

Trimis de deliutza27 in 12.04.10 22:59:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 marea vazuta din zona piscinei hotelului Ionian Sea View

pepsi70ro
[13.04.10 07:37:11]

Ati avut aer conditionat inclus in pret?

Exista balcoane in camera? Inteleg ca nu s-a schimbat lenjeria, dar macar prosoapele s-au schimbat?

Sau acest hotel era in sistem self-catering?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[13.04.10 07:50:22]

Un sfat de la mine: Ocoliti Kavos, nu e bine sa aveti cazare aici, in rest puteti veni aici oricand pentru distractie insa pentru cazare nu e recomandat.

Maria Smeu
[13.04.10 09:41:09]

Pacat ca pe o insula atat de frumoasa, la un hotel de patru stele , ati fost atat de nemultumiti ( pe buna dreptate ). ]

Iar despre Kavos, am aflat si eu cand am fost in Corfu, ca este statiunea unde " se dezlantuie englezii" cu bautura si ierburi , si de aceea ghidul nostru ne-a sfatuit sa nu ne amestecam...cand vine politia pe acolo ...ii aduna pe toti; abia la sectie " ii triaza " si de multe ori cei mai vinovati scapa nepedepsiti ( cred ca ai si ei " baietii lui tata " ).

[13.04.10 10:11:18]

Aerul conditionat se platea la receptia hotelului. Nu mai stiu...cred ca 5 euro/noapte. Noi nu am avut nevoie pentru ca era destul de racoare in camera.

Camera era maricica si avea balcon cu vedere la mare. Era frumos sa mancam pe balcon, dar seara se adunau gaze multe. va sfatuiesc sa nu lasati absolut nimic desfacut pentru ca dimineata veti avea surpriza sa nu mai puteti manca.

In Kavos mergeam spre seara, dar nu stateam pana tarziu, deci nu am vazut sau auzit nici un fel de incident neplacut. intr-adevar, englezii de acolo, majoritatea sunt tineri rebeli si isi cam fac de cap. Nu stiu ce se intampla prin cluburi sau discoteci. Noi mergeam pe terase sa luam cina, eventual, dupa care ne intorceam la hotel.

In timpul zilei faceam aproximativ 20km pana la Agios Giorgios (ATENTIE - nu Agios Gordis, vestita statiune) unde era o plaja superba, curatica si foarte putin populata. Am facut si turul insulei si am vazut peisaje extraordinare, mai ales in Paleokastritsa.

[13.04.10 10:30:15]

Am uitat sa mentionez de prosoape....din cate imi amintesc acestea s-au schimbat o singura data in 5 zile. Hotelul are majoritatea camerelor in sistem self-catering. Dar in nici un caz nu e de 4 stele. Nici pomeneala...Eu ii dau 2 cu plus comparativ cu un hotel asemanator din Romania.

theo.xo
[30.08.10 21:31:45]

Prosoapele "curate" asteapta frumos pe treptele hotelului sa fie impartite in camere.

Eu am stat 10 zile si stiu ca, spre sfarsit, aveam vreo 2-3 seturi de prosoape, toate rupte si patate, de care nu ne-am atins niciodata. Am preferat sa folosim 2 din prosoapele noastre pregatite de plaja pentru dus decat sa atingem asa ceva.

Frigiderul avea pe putin 20 de ani, drept pentru care foloseam o sticla de 2 L de apa plata ca si piedica pentru usa. Aer conditionat nu am cumparat, pentru ca ne fusese zis ca e inclus in pret (cum ar fi si normal, la 4 stele). Mobila este absolut mizera si se vede clar ca este pusa fara sa-i pese cuiva daca e practica sau nu.

In camera noastra se aflau 4 paturi (desi ar fi trebuit sa fie doar 3), un dulap care ocupa cam un perete intreg si ingust de 20 de cm, 2 noptiere si jalnica chicineta care statea sa se darame.

Cand am reclamat conditiile jalnice ni s-a spus simplu ca e singura camera pe care o au libera, desi fusese rezervata cu 7 luni inainte de concediu si desi asteptasem aproape o ora "sa se termine curatenia".

In mod ciudat, arahidele invelite in ciocolata gasite sub paturi au ramas prezente timp de 10 zile. Televizor inexistent, baie insalubra, mizerie peste tot. Pretul este singurul care te duce cu gandul la un hotel de 4*.

[31.08.10 19:16:12]

Imi pare rau ca nici anul acesta nu s-au facut imbunatatiri la acest hotel. Nu pot sa-mi dau seama cum poate fi catalogat ca fiind de 4 stele cand eu am vazut hoteluri de 3 stele mult mult superioare. Un lucru am invatat dupa vacanta la Ionian Sea View - sa nu fac greseala sa rezerv undeva fara sa citesc forumurile inainte.

Comparativ cu tine theo.xo, noi nu am nimerit chiar asa de prost, probabil din cauza ca deja eram oarecum priviti ca turisti un risc de reclamatii din cauza mutarii de la hotelul unde trebuia sa ne fi cazat de fapt. Ma gandesc ca asta a fost motivul pentru care am primit o camera mai buna cat de cat.

deliutza27, ionescunic, Maria Smeu, theo.xo
Alte impresii din această RUBRICĂIonian Sea View Hotel: