ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2017
ÎNSCRIS: 02.09.08
AUG-2017

Către satisfăcător

Aqua Sun Village ex Eri Sun Village

Hotel clasificat 4 stele dar conditiile de cazare, dotare, si servicii nu depasesc 2 stele.

Concret, hotelul face parte dintr-un complex mai mare care include inca un hotel Eri Sun Beach, Aqua Sun unde noi am fost cazati este situat pe un deal la cc 70 m altitudine, Eri Sun fiind chiar pe plaja amplasat.

Aqua Sun este format din mai multe cladiri compacte pe 3 nivele, toate situate in rampa, in spate corpului principal care include receptia si restaurantul, accesul catre camerele de cazare fiind mai greu accesibil cu cat corpul de cladire se afla mai in spate, pe trepte care devin mai obositoare de la o zi la alta.

Camera noastra (asemanatoare cu majoritatea) era legata de o alta camera despartite doar de o banala usa (gen apartament) practic fara nici o intimitate, inclusiv usa deschisa la friderul vecinului se auzea din spatiul nostru.

Mobilierul simplist, ok, usile de la terasa si baie umflate de umezeala, aerul conditionat vechi si zgomotos, telecomenzile murdare si uzate, curatenia precara, si intretinuta partial in 6 zile, nu am observat sa se mature sau aspire, lenjeria schimbata o singura data, dupa 4 zile, terasa ok, cu vedere la mare (asa am platit 80 euro in plus).

Restaurantul cu regim allinclusive era spatios, cu multe mese pe terase, dar mancarea in nota hotelului, mediocra, si cel mai deranjat, repetitiva, doar masa de seara oferea diferit un gril de alt fel (pui, porc sau peste, pe rand, cate un fel pe seara) in rest salate sosuri, paste, porc, pui si peste in aceleasi sosuri in fiecare zi. IN FIECARE ZI LA FEL, este greu de crezut dar asa este si la Aqua si la Eri.

Bauturile servite la restaurant erau, bere locala slaba, vin alb si rosu, de proasta calitate ambele, sucuri la dozatoare si apa.

Singurul bar de la Aqua era amplasat langa una din piscine, servea la pahar de plastic de unica folosinta de 120 ml, 2 pahare maxim de persoana, indiferent daca doreai bere, vin sau sau suc de dozator. Uzo si brandy local, fara nici-un gust, noi am fost 2 famili si cand mergeam, dupa amiaza la acest bar, trebuia sa stam la rand toti pentru 2 amarate de pahare de bere care era buna doar ca era rece. Nu-ti mai trebuia decat daca in rare ocazii nu era nimeni la rand.

Personalul de la bar, doi tipi, aceiasi zilnic, cu atitudine plictisita si cu replici pregatite pentru cei care aveau ceva de comentat, gen:vreau 4 pahare de vin alb, (120 ml/pahar) pentru mine si prietenii mei, lucru imposibil, max 2 pahare de persoana, mai trebuia sa stea cineva la rand. Penibil!

Aqua sun avea 3 piscine, cea cu barul fiind cea folosita, avand si 3 topogane si cateva arteziene si perdele de apa.

Noi coboram dimineata spre plaja situata la aproximativ 1 km, in jos pe panta, destul de greu, fiind foarte inclinata, si mergeam in incinta Eri Sun, situat chiar pe plaja, unde aveam acces la toate facilitatile hotelului desi noi aveam bratari verzi fata de cele galbene ale celor cazati la Eri.

Bauturile servite si la Eri, tot la un bar amplasat langa o piscina foarte mare, erau servite in aceleasi conditii si de aceiasi calitate ca la Aqua.

Sezlonguri gratuite aplasate peste tot, in zone verzi, si pe malul pietros in mici golfulete, inghesuite toate.

Accesul in mare dificil din cauza pietrelor foarte periculoase.

Am mancat o singura data la Eri, masa de pranz, la fel de anosta ca si cea de la Aqua, aceleasi produse.

Turistii care predomina la Aqua si Eri sunt din spatiul rusesc, putini scandinavi sau nemti, putini romani.

La intoarcere, urcam cu taxiul acea rampa de 1 km, cu 5 euro pe sens.

Orasul Hersonissos, frumos, viu, agitat, cu multe baruri si buticuri, foarte colorat, cafenele si magazine din plin.

Concluzie, NU recomand acest complex, in special Aqua Sun Village, pret/calitate 5, in conditiile in care am platit 1265 euro, cu avion inclus si transfer, 2 persoane, 7 nopti (6 zile allinclusiv).

Trimis de cretzu64 in 09.08.17 11:14:50
Validat / Publicat: 09.08.17 13:50:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cretzu64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.17 13:47:05]

Mutat în rubrica "Aqua Sun Village (ex Eri Village), HERSONISSOS" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=80373

sebigeanina
[09.08.17 14:31:42]

Salut, ai făcut mare greşeală că ai fost cu allinclusive la greci, nu se merită la ce bani ai dat ce ai primit, acolo te duci cu maxim mic dejun s-au doar cazare şi mănânci ce vrei unde vrei la taverne pentru că mâncarea este altceva decât cea de la hotel.

La ce bani ai dat ai fi mers la turci cu rezervare din iarnă la un hotel bun de 5 stele cu ultra allinclusive. Şi dacă nu crezi mai citeşte când ai timp şi fă comparaţii de oferte şi preţ.

În Turcia cred că ai cel mai bun raport preţ- calitate de câţiva ani buni, practic sânt imbatabili la ce îţi oferă la un sejur cu allinclusive s-au ultra allinclusive.

nrs †
[09.08.17 16:11:51]

@sebigeanina:

nici chiar asa, charterul pe Creta costa cam 300 euro/persoana deci pentru restu a ramas mai putin de 100 euro/zi ceea ce nu inseamna foarte mult nici in Turcia dar oricum mai bine decat in Grecia

sebigeanina
[09.08.17 17:18:14]

Salut, a spus că a plătit 1265 de euro 2 persoane 7 nopţi all inclusive transfer şi zbor cu avionul deci 633 de euro de persoană şi eu am spus că de aceşti bani putea să se ducă în Turcia la 5 stele cu all s-au ultra all inclusive dacă rezerva din iarnă la hoteluri bune cu mult mai multe servicii şi. cred că era mult mai mulţumit, despre asta era vorba

[09.08.17 18:06:11]

cretzu64AUTOR REVIEW
[10.08.17 17:14:51]

webmaster:Adresa exacta pe google map aceasta este:

google.com/maps/place/Aqu ... 21874?hl=en-US@

[10.08.17 17:20:17]

@cretzu64: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

cretzu64, nrs, sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂAqua Sun Village (ex Eri Village):