ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2017

Pensiunea Vraja (Vrajeala) Muntelui [Bubești, AB]...

Pe data de 5 august 2017, pe la orele 14,00, venind dinspre pestera Scarisoara, m-am oprit impreuna cu sotia sa mancam la pensiunea Vraja Muntelui...

In acea zi sarbatoream ceva si am zis ca ar fi un loc foarte in regula unde am putea manca de pranz. Vazusem cu o zi inainte locatia si ni s-a parut curata, cu un iz de intimitate pe care l-am mai gasit doar intr-un restaurant cochet din Podgorica, cu vreo 9 ani in urma.

Mancarea a fost de buna calitate, servirea relativ prompta (am asteptat vreo jumatate de ora pana ne-a fost adusa, e-adevarat ca nici nu prea erau multi clienti la acea ora), ambientul placut (ceva muzica populara din zona respectiva).

Surpriza a venit la final...

Am fost surprinsi, in primul rand, de faptul ca nota de plata era scrisa de mana, neinteligibil, pe o fituica fara antetul pensiunii (anonima, cum s-ar zice) si umflata cu vreo 7 lei (aceiasi 7 lei fatidici de la Four Seasons) in dreptul felului de mancare pe care il comandase sotia.

La sesizarea pe care i-am facut-o fatucii care ne servise, aceasta si-a cerut scuze ca incurcase "nota" noastra de plata cu a altor clienti. La observatia mea ca, totusi, toate articolele de pe "nota" corespundeau cu ce comandasem noi, ba chiar si preturile, cu exceptia felului de mancare comandat de sotie, chelnerita a fugit repede la bar, a modificat pretul "umflat" la valoarea corecta si a venit senina cu "nota" modificata cu pixul, zicand ca facuse o confuzie la felul de mancare al sotiei, desi daca te uitai in menu nu exista nimic la pretul de 30lei.

Acum inteleg ca statul roman este un stapan de sclavi care ia si pielea de pe micii intreprinzatori, dar asta nu inseamna ca acestia trebuie sa jecmaneasca clientii.

Cand zic asta nu ma refer la mica hotie a chelneritei, ci la faptul ca acesti intreprinzatori incearca diverse metode de evaziune fiscala pentru a pacali statul, metode care dau posibilitatea unor angajati de a insela clientul! Pentru ca o nota de plata care nu e reprezentata de un bon fiscal emis de o casa de marcat inseamna EVAZIUNE FISCALA!

O hotie tot hotie ramane, chiar daca e vorba de un leu, 7lei, un milion... Asta ca sa-i raspund cuiva care ma ridiculiza cand povesteam ca unii se preteaza la injumatatirea unei portii de orez...

Am scris acest articol, ca de altfel si pe celalalt, despre Four Seasons, cu amaraciune...

Cu amaraciunea ca in turismul romanesc apar dese sincope care te fac sa nu-ti mai doresti sa-ti petreci concediile in Romania, desi rar gasesti peste mari si tari locuri asa frumoase ca aici.

Oricum, daca ajungeti la pensiunea Vraja (Vrajeala) Muntelui ramaneti vigilenti, in ciuda peisajului superb si a ambientului placut din restaurant!

Trimis de genugeo85 in 08.08.17 18:51:26
Validat / Publicat: 08.08.17 19:28:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB].

VIZUALIZĂRI: 4225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (genugeo85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant Vraja Muntelui

sunflower
[08.08.17 19:52:02]

Aveți perfectă dreptate, nu suma cu care ești înșelat deranjează, ci gestul în sine... Păcat!

alina3
[16.07.18 16:40:08]

Sunt intru totul de acord, este deranjant si frustrant sa vezi ca oamenii incearca sa te fure. Suma nici nu conteaza, ci gestul in sine. Sau poate nu asta era intentia, ci sunt ei incompetenti, dar tot e deranjant.

Mie mi se intampla foarte des la supermarket sa constat ca pe bon apare alt pret decat cel de la raft sau ca imi sunt trecute produse in plus pe bon. Cred ca mi s-a intamplat de cel putin 10-15 ori, dar doar o data era pe bon pretul mai mic decat cel de la raft. Ca de fiecare data am semnalat greseala si de fapt era vorba despre o reducere pe care nu au apucat sa o puna si la raft. Deci se poate si invers, dar asta nu a sters cu buretele toate celelalte dati cand bonul a fost umflat in defavoarea mea.

La restaurante mi s-a intamplat de-atatea ori sa comand limonada la 500 ml si sa-mi fie adusa in pahar de 250 ml...

Mi s-a intamplat sa comand o portie de ficatei prajiti (pe pagina respectiva toate fripturile erau la portie, nu era specificat ca ar fi ceva la suta de grame, deci nu m-as fi asteptat sa fie la gramaj daca toate celelalte preparate erau la portie si nu scria altfel in meniu). Cand a venit nota de plata constat ca m-au costat dublu fata de cat scria in meniu, cand am cerut explicatii mi s-a zis ca am mancat 200 de grame de ficati si ca de-asta ma costa atat, desi ca sa zic sincer cred ca aveau 200 grame cand erau cruzi caci nu mi-au ajuns nici la o masea.

In fine... concluzia este sa fim atenti ce comandam si ce preturi au pentru ca (nu inteleg de ce) oamenii se simt mai bine cand stiu ei ca au pacalit clientul.

alina3, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Arieșeni: