ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2017

Delicii culinare la Bello-Pizza&Grill și Bello Kurtos House din Sovata

(Continuare) Încă din ștrand ne-am înțeles că vom mânca pizza în Sovata, că nu rămânem în ștrand să servim masa. Nu știam exact unde vom mânca pizza, așa că dupa ce am lăsat bagajele de la ștrand în mașina parcată vis-a-vis în parcarea cu plată, am luat-o încet spre centru. În primul rând trebuia să ne cumpărăm de la alimentară o sticlă de suc la 2l pentru că eram foarte însetați și afară ardea soarele... grade multe în termometru! Am mers apoi mai departe spre o pizzerie unde am mai mâncat mai demult. Acum arăta parcă altfel decât știam noi, am intrat înăuntru, nu era nimeni, ne-am așezat la masă, am primit meniurile și mi s-a părut suspect totul: pizza era ieftină, am întrebat dacă este făcută în cuptor și mi-a răspuns că o coace în cuptor electric și nu aveau clienți la prânz! După câteva minute, eu cu soțul meu am hotărât să plecăm din acel loc ciudat. Am fost ce acord amândoi că trebuie să căutăm o terasă care are clienți, adică cu rulaj, mai spre lac, cu pizza făcută pe vatră, așa că ne-am întors. Și bine am făcut! Trebuie să ai curajul să te ridici de pe scaun și să cauți altceva dacă consideri că ceva nu e în regulă!

Pe partea cu alimentara, se face un parc cu o fântână arteziană, bănci, ronduri cu flori, umbră de la copaci. Acolo am observat localul Bello-Pizza&Grill, o construcție nouă din lemn, pe două nivele, cu o terasă deschisă și acoperită.

Ce ne-a atras atenția imediat și ne-a făcut să ne plouă în gură, a fost reclama de la parterul pizzeriei, cu un Kurtos uriaș deasupra ușii unei încăperi: Bello Kurtos House în care se servea înghețată în colac kurtos! Wow! Parcă nu mai vroiam mâncare, vroiam dulciuri... dar cum părinții trebuie să fie un exemplu de conduită sănătoasă, am înghițit cu toți în sec și am urcat pe scările circulare spre terasă, pentru că mai întâi trebuie să mâncăm și apoi dulciurile (oricum nu am fost foarte cuminți căci am băut suc înainte de masă).

Terasa este amenajată mult bun gust. Mobilierul este modern, pe mese este o vază cu flori, suport de șervețele, suport cu sticluțe pentru condimentat mâncarea, șervet aranjat pe mijlocul mesei, peste care se așează farfuriile cu mâncarea comandată. Nu am mai întâlnit până acum, tacâmurile sunt aduse într-o cutie de unde te servești cu ce tacâm dorești. Interesant și mult mai igienic decât dacă tacâmurile ar fi așezate pe masă.

Scaunele sunt comode, tip fotoliu, largi, cu brațe, cu pernă la șezut și cu pătură pe spătar.

Terasa este în totalitate din lemn iar în interior este armonios combinată cu stâlpii decorativi cu model de cărămidă. Din plafon luminile încearcă să răzbată printre petalele, ca de lalele, ale lustrelor cu efect decorativ. Nu lipsesc scaunele pentru copii mici. Este o atmosferă caldă, prietenoasă, relaxantă. La toate acestea se adaugă amabilitatea personalului, atent și respectuos.

După ce am consultat meniurile care sunt în trei limbi: română, maghiară si engleză, ne-am hotărât să servim două sortimente de pizza în premieră, să încercăm gusturi noi. Noi fiind doi adulți și un copil, ne sunt suficiente două bucăți de pizza.

Am comandat pizza Chorizo (24 lei) am ales-o pentru că este cu ardei copt și pizza Grilliata (20 lei) pe care am ales-o pentru că este cu vinete și dovlecei. Am comandat două sosuri unul dulce și celălalt picant (3 lei/buc.), foarte gustoase! Pizza este cu blat subțire, coaptă pe vatră, foarte bună! Am fost foarte mulțumiți de pizzele alese. Sunt sigură că și celelalte sortimente sunt delicioase.

După ce am terminat de consumat pizza, am coborât să ne cumpărăm dulciurile la care am râvnit mai devreme.

Am cumpărat următoarele: Kurtos cu înghețată și sos de caramel (12 lei), Kurtos cu cremă de ciocolată cu lapte (10 lei), înghețată de vanilie cu sos de caramel la pahar 110gr. (5 lei).

De aici mai puteți cumpăra Kurtos simplu cu 7 lei, este mai mic, are doar 150 gr., Kurtos cu frișcă (12 lei), Kurtos cu înghețată extra (14 lei).

Dacă v-am convins să treceți pe la Bello-Pizza&Grill, trebuie să vă dau și adresa la care o găsiți, str. Bradului, nr. 15.

Programul de funcționare este cuprins în intervalul orar 11:00- 23:00.

Se poate servi la masă sau se poate ridica comanda la pachet.

Vă recomand acest local la care cu siguranță vom reveni!

Trimis de Dana2008 in 08.08.17 15:29:45
Validat / Publicat: 08.08.17 17:08:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 6947 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Bello-Pizza&Grill și Bello Kurtos House din Sovata

[20.08.17 18:49:54]

@Dana2008: Cred ca mi-ai servit argumentul suprem pentru a merge acolo, ma uitam la poze si inghiteam in sec. am vazut pozele inainte sa citesc textul iar mai apoi citind parca vedeam din nou pozele si iar inghiteam in sec. cat despre a te ridica de pe scaun ai dreptate, mi-am luat-o si eu in freza o data, chiar daca locul era plin, insa primele semne ar fi trebuit sa-mi spuna pas, dar eram prea obositi si infometati, dar am sa povestesc despre asta ceva mai tarziu.

Pana una alta m-am bucurat de articolul tau, am inghitit in sec la colacul cu inghetata, asa ca: Felicitari, votat cu mare drag.

Luca Olimpiu
[12.09.17 17:21:16]

Waow. Mi-ai facut o pofta, peste trei zile am sa merg in Sovata. Clar acolo am sa-mi petrec acolo seara. Mss de informatie,

o zi pl

Luca Olimpiu, mishu