Descoperă Cinque Terre

DIN Zalau
înscris/ă în 08.08.17
AUG-2017
2000

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Asistență medicală lipsă în zonă!

Vreau sa va spun ca toata frumusetea zonei Cinque Terre a fost umbrita de faptul ca nu am gasit in cele 5 sate un punct medical.

Din cauza caldurii excesive ni s-a facut rau si dupa 1 ora a venit un echipaj fara medic (nu s-a considerat o urgenta...).

O tipa de la informatii turistice a fost deosebit de saritoare, a chemat ambulanta; i-au fost puse 1000 de intrebari la care a raspuns; intre timp turistul si-a revenit.

In prima jumatate de ora nu am stiut ce se intampla, putea avea orice evolutie situatia. Daca era un ceva grav se curata intr-o ora.

Poti muri linistit in Cinque Terre. Eu m-am lecuit de ei.

Pacat ca sunt atrasi mii si mii de turisti, e plin peste tot, pe strazi, hoteluri, restaurante... si un amarat de punct medical nu au pentru ei. Consider

ca e lipsa de respect pentru toti, sponsorii'' care viziteaza zona.

Impresii încărcate de ARGENTINA in 08.08.2017 14:47:22

Validat / Publicat: 08.08.17 16:38:52

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ITALIA. A mai fost în/la: ROMA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ARGENTINA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  450 PMA (din 1 voturi) nota2

[08.08.17 16:36:10]

@ARGENTINA: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ne pară rău că debutul s-a nimerit să fie dintr-io vacanță cu amintiri mai puțin plăcute (poate nu au fost totuși ATÂT de marcante precum reiese din text, poate au fost și lucuri plăcute, cu care să rămâneți, peste o vreme)

Te aşteptăm oricum şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

- IoanaV
    [08.08.17 19:29:21]

Exista asistenta medicala in fiecare localitate, in mod sigur in Monterosso, Vernazza, Manarola si Riomaggiore. Singurul oras din cele 5 de care nu stiu este Corniglia.

De asemeni exista Croce Verde si in Levanto si La Spezia. Am fost de curand acolo cu copiii si m-am documentat.

In caz de urgente minore se poate apela la orice farmacie.

- ARGENTINA
    [09.08.17 14:03:16]

Imi pare rau ca trebuie sa spun asta: nu este asistenta medicala in zona; au fost 30 de minute de groaza, cand am crezut ca pierdem pe cineva drag. Nu doresc la nimeni asa ceva.

Eram in Manarola, pe peronul garii, nu pe ceva drum laturalnic. Nu ma incalzea deloc ca era in Spezia, sau in Levanto. Mii de turisti erau numai in Manorola, cat si in celelalte localitati. Din respect pentru ei ar fi trebuit sa fie si acolo cineva care sa ajute, sau macar sa-ti dea impresia ca nu esti la capatul lumii izolat; te ademenesc sa mergi acolo (nu cu mana goala). Nu fac nici recomandare. Fiecare sa se gandeasca bine inainte de a merge acolo.