ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2017
ÎNSCRIS: 21.05.12
JUL-2017

4 stele nu foarte stralucitoare

Am plecat din Bucuresti pe ruta Ruse - Varna (pe autostrada) - Sunny Beach.

Ingrozitor de mult timp petrecut la punctul de taxare pod (13 lei) si vama - durata aproximativa 1 ora. La intoarcere acelasi pod alta taxa (2 euro).

Drumul bun, ne-am ghidat cu Waze, fara care nu ne-am fi descurcat in Varna.

Desi aveam ceva emotii drumul a decurs foarte bine, a cu o singura mentiune.

Stiind legendele cu motorina ieftina la bulgari, am zis sa profitam si noi putin, drept pentru care am alimentat de 50 ron (extra ordinar de putin) pe Sos Giurgiului, urmand sa facem plinul la bulgari.

Stresati putin dupa atata stat si pierdut timp, am iesit din vama cu ochi dupa plata Vinieta (90 de lei ptr 1 luna, am dorit 2 saptamani, dar era aceeasi, aici ne-au echivalat leva la 3 lei), nu am mai alimentat si ne tot uitam sa vedem unde e un pret rezonabil cel mai jos fiind cred 1,76 leva... la un momendat ne-am trezit ca nu mai intalnim nici un peco.

Waze ne tot anunta ca mai avem putin si urcam pe autostrada, noi disperati la propriu ca nu gasim peco, am ajuns la autostrada nici un peco, am urcat pe autostrada si mers si mers, deja ne imaginand intre ras si plans facand autostopul.

Cred ca dupa 50-56 km pe autostrada la o distanta de 8 km intre ele un Shel si un OMV, dupa care nici unul pana in Varna.

Deci mare atentie la alimentat.

Am ajuns la ora 12 la poarta resortului, care asa cum a mentionat cineva f bine este pe strada principala spre Varna.

O alta chestie care m-a socat (rau de tot) a fost ca nu intelegeam de ce intalneam conationali la 11 pe soseaua de intoarcere spre casa. Urma sa aflu putin mai tarziu si sa ma intrestez.

Fata de alte resorturi intrarea (indiferent ce scria pe voucher-ul meu) se facea cu masa de 12 - ora 12 si iesirea cu masa de dimineata si parasirea curtii resortului nu mai tarziu de ora 11.

Nici nu aveai timp sa te trezesti ca iti faceau branci pe poarta.

Iesirea se facea nu inainte din receptie sa iti dea un biletel pe baza caruia sa apara ca nu mai ai nimic de achitat, sa iti taie si ia bratarile... ce sa zic... fara cuvinte si fara precedent.

Despre toate celelalte atat eu cat si altii inaintea mea au consemnat.

Curatenia impecabila in camere (am lasat de 2 ori cate 5 leva), dar doamnele de serviciu chiar meritau. Schimbat lenjeria 1 data in sejur, prosoape zilnic.

Prosoape de plaja se gasesc in camera, pacat ca datorita sistemului lor tampit nu prea le puteai si schimba. Se pare ca au fost multe noutati - premiere negative. Schimbat prosoape numai intre 9-10 langa piscina. ATAT (la turci le schimbi de 200 milioane de ori intre 9-18).

Dimineata si seara mancare ok spre buna.

La 12 insuficienta si deranjant de repetitiva.

Uscator de rufe pe balcon.

Mare exceptionala.

Deranjant ca nu erau locuri suficiente la piscina, din acest motiv am fost o singura data la insistentele copilului.

La plaja locur suficiente indiferent de ora.

Marea ca la noi - adica NEAGRA, glumesc alge, meduze cat cuprinde.

Plaja si nisip superioare cu intrare f lina in mare.

Sucurile execrabile (si chiar si asa cuvantul este prea bland).

Prajiturile era, nu multe, dar nici bune, deci...

Fructe excelau, mai ales seara. Ma deranja ca aveau pepene numai seara, cand eu as fi vazut mai ales la 12. Seara nu puteam sa mancam deoarece ieseam din resort.

M-a impresionat absolut placut transportul lor in comun.

Se putea ajunge din fata hotelului (peste drum) in Nesebar cu autobuzele 1 si 5, pret 1,3 leva.

Va recomand cu caldura vizita in Nesebar, merita (se poate si cu vaporasul).

Nu as reveni aici, desi nu regret ca am ajuns.

Este o experienta, locurile sunt frumoase si pot sa imi dau eu cu parerea daca e bine sau rau.

Sper ca am ajutat si eu caut informatii cand vreau sa plec.

Daca pot ajuta si cu alte informatii cu drag.

Am scris pentru a mentine viu site-ul pe care il apreciez.

Vacante placute!!!

Trimis de mihaamelea in 08.08.17 14:33:56
Validat / Publicat: 08.08.17 17:10:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nesebar

VIZUALIZĂRI: 2714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaamelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [08.08.17 17:10:02] »

@mihaamelea: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

AZE [08.08.17 19:37:14] »

@mihaamelea: Un review obiectiv care descrie locul exact așa cum este.

Nu ai mai reveni aici dar nici nu regreți ca ai ajuns, asta înseamnă că te contrazici, poate cu o altă cazare impresiile tale vor fi mai bune. Nu de alta dar dacă Nessebarul este atât de aproape, chiar merita.

Cel mai mult mi-a plăcut penultima fraza din review, asta m-a determinat să scriu acest ecou (eu scriu foarte rar sau deloc ecouri) adică ai scris review pentru a menține viu site-ul pe care îl apreciezi. Mulțumesc!!!

mihaamelea [09.08.17 07:35:48] »

@AZE: Nu as reveni la hotel. Da adevarat si foarte bine punctat, plaja si marea imi plac, nu prea ai ce sa comentezi decat daca iti lipseste o doaga. Nu sunt plase ca in alte parti ale lumii care sa filtreze algele sa nu ajunga la tarm sau meduzele acelea deranjante.

Nisipul si intrarea in apa superioare Turciei de exemplu.

Am vazut cateva hoteluri care mi-au atras atentia: Victoria Palace, Helen si Majestic. Problema ca aceste hoteluri wow nu au resort fara de Evrika (atat de mare, pe suprafata atat de extinsa) si nu stiu ce se intampla cu plaja daca au sezlonguri la plaja si bar pe plaja. Asa ca daca cineva este interesat sa mearga la un hotel superior se poate interesa de acestea, poateeee ofera conditii mai bune.

Da, nu pre am timp sa sriu si am explicat ca numai asa mentinem site-ul "viu", daca nici unul dintre noi nu ar scrie...

Va multumesc tuturor celor care prin amabilitatea de care dati dovada va rupeti cateva minute si scrieti!

Sitz [24.04.18 09:45:03] »

@mihaamelea: Buna Mihaela! Foarte util review-ul tau. Un singur lucru as vrea sa te intreb. Am auzit zvonuri ca plaja hotelului nu mai este chiar a hotelului. Mojaritatea sezlogurilor de pe plaja sunt administrate de niste privati contra-cost, iar sezlongurile hotelului sunt intr-o zona destul de departe de mare. Este adevarat?

Multumesc!!!

mihaamelea [24.04.18 09:54:43] »

@Sitz: Este foarte adevatat ca anul acesta 2018, Evrika nu mai are DELOC plaja, adica sezlonguri la plaja unde nu platesti si bar pe plaja, dar nu stiu motivul. Stiu acest lucru deoarece din acest motiv acest an am schimbat hotelul

AZE, mihaamelea, Sitz
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :