ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2017
ÎNSCRIS: 14.06.17
JUL-2017

Cazare relativ OK, pret cam mare fata de serviciile oferite

Bun gasit tuturor!

Am fost cazati in Studiourile Paschalis din Skala Potamias in perioada 23 iulie - 1 august 2017, familie de 2 adulti + 1 copil de 7 ani.

Nu este prima noastra experienta in Grecia, am mai fost si anul trecut, tot in Thassos, si acum 2 ani in Nea Moudania, Halkidiki.

Cazarea din acest an as defini-o ca medie pentru Grecia, nu aveam iluzii prea mari, asa ca nu am avut nici deziluzii la final.

La Studio Paschalis trebuie sa inspectezi de la inceput cum e camera si sa comunici gazdei eventualele disfunctionalitati - la noi a fost vorba de o scurgere abundenta de apa in baie sub chiuveta si de scurgere infundata la chiuveta de la chicineta.

Doamna Anastasia, administratorul pensiunii, a rezolvat prompt problema cu un tehnician care a ajuns in maxim 30 minute, deci adaugam un plus pentru asta! Cu doamna insa trebuie sa ai multa rabdare pentru ca nu intelege engleza din prima si e bine daca poti sa te exprimi cat mai fluent prin limbajul semnelor (sau eventual in limba germana, pe care am inteles ca o stapaneste mai bine).

La plusuri as pune locatia foarte linistita, intr-o livada de maslini, cu o curte mare in care se gasesc hamacuri si foisoare umbroase.

Camerele au bacoane largi si seara este un pic mai racoare ca pe faleza datorita vegetatiei care creste nestingherit (cu ceva ajutor din partea gazdelor care o uda permanent).

Plaja nu e prea departe, se ajunge pe jos in cateva minute, dar totusi ca sa simti cat mai bine nisipul trebuie sa mergi cateva zeci de metri in stanga dupa ce ai ajuns pe faleza. Plaja unde te scoate strada de la pensiune e ingusta, dar se largeste pe masura ce inaintezi in stanga spre Golden Beach (Chrissy Amoudia).

Ca minusuri la cazare in primul rand as spune ca nu se facea curatenie in camera in fiecare zi (o data am ramas chiar si fara hartie igienica - situatie destul de jenanta, trebuie sa recunosc).

Spatiul din camera este destul de ingust pentru o tripla (noi am platit o camera tripla si am primit 2 paturi normale plus unul extensibil).

Nu exista restaurant in locatie, nici macar o cafea nu poti comanda. Exista o bucatatrie in aer liber, gratar, etc... dar noi fiind in vacanta, fara gasca, nu ne-am bagat la asa ceva.

Oricum locatiile astea nu incurajeaza petrecaretii, ai bucatarie daca chiar vrei sa gatesti ca acasa, nu sa stai pana seara tarziu la beri si gratare, pentru ca ai in jur in special familii cu copii mici... asa cum era si cazul nostru.

Nici pentru cei care doresc sa fie conectati nu am vesti bune: wifi-ul de la locatie nu functioneaza.

In concluzie, pretul de 71 Eur/noapte fara mic dejun mi se pare destul de mare. Sigur, daca-i intrebi pe ei ar spune ca e varf de sezon, ca am rezervat din scurt, bla-bla-bla... Cert este ca, atat timp cat au cerere, nu vor avea de ce sa scada pretul, iar serviciile vor ramane la fel.

Trimis de Radu P. in 07.08.17 22:57:15
Validat / Publicat: 07.08.17 23:31:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1291 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radu P.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe plaja din Skala Potamia - spre Golden Beach (Chrissy Amoudia)

[07.08.17 23:30:52]

Excelent reveiw de debut, merită remarcat.

@Radu P.: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mai multe poze, nu s-ar putea, cumva?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianaglogo
[07.08.17 23:43:53]

@Radu P. : Da, cam mare pretul, dar ce sa faci, ada e cand vacanta vine cand vrea ea!

Bine ca, una peste alta, a fost bine si ca v_ati bucurat de vacanta

Radu P.AUTOR REVIEW
[08.08.17 23:10:24]

@webmasterX: Mulțumesc pentru sugestii și pentru calda primire!

Acesta este un sait din care m-am inspirat pentru multe călătorii, dar până acum am rămas pe modul silențios. De acum insă promit să scriu și alte review-uri, într-o ordine subiectivă bineințeles.

Mai caut să pun și alte poze. Cele bune!

Radu P.AUTOR REVIEW
[08.08.17 23:22:08]

@adrianaglogo: Da, până la urmă a fost bine pentru că ne-am îndeplinit obiectivul: ne-am relaxat! Micile neajunsuri pot fi trecute cu vederea.

adrianaglogo
[08.08.17 23:48:11]

@Radu P. : Corect! Si noi cautam sa stergem din memorie neplacerile ssu neajunsurile unei vacante si sa pastram doar ce a fost bun.

Am stat acum multi ani, tot in Grecia, in niste conditii foarte proaste, cu camera murdara, cearceafuri asemenea. Am mers pe mana unei vecine care lucra in localitatea respectiva.

Am sacrificat vreo doua ore sa facem curat, ne- a adus ea ibric de cafea, cesti si lenjerie pt toti sase, cati eram, am cumparat pahare de plastic si gata.

Ne-am bucurat de fiecare minut de vacanta.

Noroc ca aveam o terasa imensa, de unde vefeam marea la doi pasi si luminile Salonicului reflectate in apa, ca un pom de Craciun !

Daca poti sa faci absyractie de unele neajunsuri, poate iesi o vacanta reusita

adrianaglogo, Radu P.