ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2017
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 07.04.11
JUL-2017

O cazare perfecta

In perioada 28-30.07.2017, am petrecut un week-end de vis in Delta Dunarii, la “Pensiunea 4 Salcii” din satul Baltenii de Sus, pe malul drept al bratului Sfantu Gheorghe. Situata la numai 20 de km de orasul Tulcea, pe drumul spre Murighiol, este usor accesibila cu masina, pe DJ222C. Inconjurata de multa verdeata, este o adevarata oaza de liniste.

Cazarea am rezervat-o direct la proprietar. Am achitat un avans prin banca, pentru prima noapte, apoi am primit un mesaj cu toate datele de contact ale pensiunii si alte informatii necesare.

Am avut ceva emotii pana am ajuns la destinatie, dar acestea s-au spulberat odata cu sosirea noastra la pensiune. A fost mult peste asteptarile noastre din toate punctele de vedere: pozitionare, priveliste, curatenie si nu in ultimul rand proprietarii.

Pensiunea este o afacere de familie. O familie tanara, Razvan si Silvana, impreuna cu cei apropiati, se ocupa de amenajarea si intretinerea pensiunii. Si totul functioneaza ca la carte. Serviciile pe care le ofera, sunt de foarte buna calitate. Nu au inca o clasificare, dar probabil va veni si ea la momentul potrivit.

Cele zece camere ale pensiunii sunt mari, amenajate cu mult bun gust, au baie proprie si balcon sau terasa, televizor LCD si internet wi-fi. Mobilierul este din lemn. Unele dintre ele au aer conditionat si frigider. Exista plase de tantari atat la geamuri, cat si la usa.

Camera noastra a fost situata la mansarda. A fost un fel de apartament open-space, cu 2 camere, baie proprie dotata cu toate cele necesare, frigider, televizor LCD. Avea doua paturi duble, un dulap de lemn pentru haine, noptiere, o comoda frumoasa pe care statea televizorul, cuier,o masa si doua scaune cu speteaza. Piesa de rezistenta a fost terasa cu o vedere uimitoare catre Dunare (bratul Sfantu Gheorghe) si partial catre Lacul fara Nume, dotata cu mobilier din lemn si un balansoar care facea toti banii.

La parter este un living foarte mare, frumos amenajat, cu canapele, masute, televizor, un spatiu pentru servirea mesei si o zona de bar. Bucataria este foarte bine dotata si la dispozitia turistilor. Are 3 frigidere mari, o lada frigorifica, aragaz, hota, 2 chiuvete mari, mese, foarte multa vesela, ustensile. Nu ne lipsea nimic. Cafea, zahar, ulei, otet, ardei iute, tavi, castroane, tacamuri, rola de prosop, servetele, sare, piper, absolut tot ce era nevoie gaseai a indemana. Foarte bine organizata si gandita toata aceasta zona.

Curtea pensiunii este mare si foarte ingrijita. Este amenajata in terase. Exista spatiu suficient de parcare. Are loc de joaca special amenajat, o piscina si o zona cu sezlonguri, un loc unde se face focul de tabara si turistii stau in cerc in jurul acestuia- foarte interesanta idea- mi-a placut mult, o zona de gratar, cu toate cele de trebuinta: gratar, chiuveta, masa, spatiu pentrun curatat pestele si o zona pentru diverse activitati sportive: tir cu arcul, volei, badminton etc.

Un singur lucru lipseste: un restaurant, pe care il vor face, se pare, pana anul viitor, asa ne spunea Razvan. Pana atunci, mancarea este pregatita de cativa vecini priceputi, la cererea turistilor. Noi am incercat un singur fel, malasolca, daca am retinut bine denumirea, cu salau, cartofi fierti si un sos…. de te lingeai pe degete. Am mancat cu o pofta si o placere, de nu pot sa va povestesc.

Pentru ca pensiunea are in apropiere Lacul fara Nume, proprietarii au pus la dispozitia turistilor, gratuit, si o barca cu vasle, pentru plimbari pe lac sau pescuit. Pentru doritori, se organizeaza excursii cu localnicii pe Dunare, contra cost.

Noi am ales varianta unei excursii organizate pe bratele Dunarii, cu o barca cu motor. A fost de poveste. Aproape 4 ore am navigat pe Dunare, pe canalul Litcov, lacul Rotunda, lacul Gorgova, am admirat rand pe rand pelicani, lebede, egrete, starci si multe alte pasari carora nici nu le stiu numele, broaste testoase, nuferi albi si galbeni si am fost martorii unui apus de soare cum rar mi-a fost dat sa vad.

Se pare ca lucrurile au inceput sa prinda contur si in Delta Dunarii. Sunt oameni care au inteles ca aceasta zona are un potential foarte mare, care trebuie exploatat.

Felicitari, Razvan pentru tot ce-ati facut!

Va multumim pentru tot si cu siguranta vom reveni.

Trimis de pmanuela in 07.08.17 22:44:41
Validat / Publicat: 07.08.17 23:35:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂLTENII de SUS.

VIZUALIZĂRI: 2193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pmanuela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Cetatea Enisala, unul din frumoasele obiective din zona

[07.08.17 23:33:10]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Pensiunea 4 Sălcii, BĂLTENII de SUS" (nou-creată pe sait)

[07.08.17 23:42:10]

@webmasterX:

Da, este corecta pozitionarea.

[08.08.17 07:22:08]

maryka
    [08.08.17 09:51:00]

Recunosc, pentru început am văzut pozele, care sunt superbe! Abia apoi am citit articolul, se pare că ați avut o vacanță de poveste. Așa răsărituri pe terasă și așa apusuri în deltă, fascinant! Nu am fost încă în deltă dar de ar fi să merg și îmi doresc, acolo aș sta, cu siguranță!

Felicitări și la cât mai multe vacanțe frumoase!

[08.08.17 14:51:23]

@maryka:

Multumesc frumos.

A fost intr-adevar, un wek-end de poveste. Am mai vazut Delta in urma cu foarte multi ani, dar acum a fost altceva. Sunt atatea locuri frumoase care asteapta sa fie descoperite.

Desi am avut destul de putin timp la dispozitie, l-am folosit la maxim: am vazut cetatile Halmyris (in apropiere de Dunavat), Enisala (aproape de Babadag) si Argamum (in apropiere de Jurilovca), apoi am petrecut 4 ore minunate pe canalele si lacurile Deltei.

Va doresc vacante frumoase si sa ajungeti macar odata in aceste locuri de poveste...

maryka
    [08.08.17 14:55:16]

@pmanuela:

Mulțumesc frumos! Chiar îmi doresc să ajung! Dar până atunci mă duc în septembrie, ghici unde? În Samos!

[08.08.17 15:18:09]

@pmanuela: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[08.08.17 20:04:49]

Multumesc si eu.

mateiraz
    [01.06.18 15:23:50]

Buna ziua.

Am văzut că este o locație minunata. Doresc sa o vizitez si eu.

Imi puteti spune de unde ati luat excursia cu barca în Delta si cat a costat?

Multumesc

[02.06.18 23:31:24]

@mateiraz:

Buna seara.

De organizarea excuriei pe Dunare s-a ocupat gazda noastra, Razvan.

A costat 70 lei de persoana si a durat aproximativ 4 ore. A fost de poveste:am admirat starci, pelicani, egrete, berze si multe alte pasari carora nici nu le stiam numele in mediul lor natural si am "prins"" un superb apus de soare pe Dunare.

Recomand cu caldura pensiunea: este foarte curata, bine organizata, are bucatarie la dispozitia turistilor, vedere spre bratul Sfantu Gheorghe si spre Lacul fara nume, si nu in ultimul rand, niste gazde de nota 10+.

crismis
    [02.06.18 23:48:32]

@pmanuela: Superb loc, superbe fotografiile!

mateiraz
    [03.06.18 13:24:27]

@pmanuela:

Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi ati raspuns.

Astept cu nerăbdare să ne bucurăm si noi de locurile acelea frumoase.

[03.06.18 16:17:02]

@mateiraz:

Cu multa placere.

Si noi ne-am bucurat de locurile acelea minunate.

Vacanta placuta!

crismis, maryka, mateiraz, pmanuela