ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2017
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUL-2017

Geo - Restaurant libanez

Geo, restaurantul din Oltenița, situat în Str. Argeșului, nr. 98, vis-à-vis de Muzeul Civilizației Gumelnița și de Casa Bărbulescu, are specific libanez. Înțelegi asta de cum te apropii de el pentru că deasupra intrării scrie vizibil "Geo - Restaurant libanez". Petrecând O zi la Oltenița în încercarea de a descoperi partea turistică a orașului, după ce am dat târcoale Muzeului Civilizației Gumelnița pe care l-am găsit închis, sufocați de căldură, dornici de un pahar cu bere rece și fără a ne tenta câtuși de puțin în acel moment specialitățile libaneze, am decis să poposim câteva clipe la Geo.

Trebuie să spun că nu știam de existența acestui restaurant și nu veniserăm la Oltenița cu scopul clar de a lua și o masă acolo, dar - pentru că întâmplarea ne-a scos în cale Restaurantul Geo care pe lângă specialități libaneze oferă și preparate din bucătăria românească și cea internațională - am luat în calcul și acest aspect. Pentru că era încă devreme pentru prânz, în timp ce ne potoleam setea cu berea comandată (fără alcool - firește - pentru că eram cu mașina) am studiat meniul. Bun și cu de toate, începând cu aperitive și terminând cu deserturi și cu cele mai diverse băuturi. Preparatele din pește, deși nu foarte multe, ne-au atras atenția în mod deosebit. A devenit un obicei pentru noi să degustăm pește atunci când ne aflăm la Dunăre. Am întrebat ospătărița dacă au toate specialitățile de pește înscrise în meniu, iar pentru că răspunsul a fost afirmativ, am promis că ne vom întoarce după ce vom mai da o raită prin oraș și vom fi cu adevărat înfometați.

Înainte de toate, "Geo - Restaurant libanez" a fost pentru noi un punct de informare turistică. Văzându-ne cu notițele întinse pe masă (v-am spus că îmi făcusem temele și aveam o listă cu câteva obiective, precum și o modestă hartă a orașului pescuită din internet), amabili, ospătarii de acolo ne-au dat lămuriri privind unele obiective pe care nu știam unde să le căutăm, ba chiar ne-au sugerat și altele. Datorită lor am aflat de Moara Dunărea și de Biserica Eroilor (pe lângă care trecuserăm, dar nu le observaserăm din goana mașinii), precum și de Gara Oltenița cu strada care duce spre ea (pe care se află Monumentul eroilor din Primul Război Mondial).

Dar, să revin la "Geo - Restaurant libanez" care funcționează în Oltenița din 15 mai 2009. Privit din stradă, n-aș spune că acest local impresionează cu ceva. Cu ușa și cu geamurile zăbrelite, cu "NO SMOKING", dar și cu "Interzis fumatul în această unitate" afișate la intrare în loc de program de funcționare, clădirea modestă este prea puțin împodobită. Doar câteva elemente metalice plasate sub acoperiș și niște șiraguri de beculețe care probabil că se aprind noaptea.

Poarta deschisă de lângă clădire și aleea dalată, ornamentată cu statuete, cu trandafiri înfloriți și cu arbuști de Thuja conduc spre cel mai atractiv loc al restaurantului - terasa. Aflată în spatele clădirii, terasa este mare și compartimentată, acoperită și cu multă verdeață. Cel mai mare dintre compartimente era pregătit, în așteptarea oaspeților la o petrecere de botez. Ceilalți consumatori - nu foarte mulți la ora la care am revenit noi pentru masă - ocupau separeurile de lângă restaurant (cu scaune împletite) sau pe cele din spatele grădinii (cu fotolii). Aproape de poartă, dar vizibil din orice punct al terasei și deci posibil de supravegheat de părinți, s-a amenajat un loc de joacă pentru copii cu o căsuță cu cerdac și ferestruică, precum și cu o plasă pentru sărituri. În orice colțișor al terasei în care s-a putut planta ceva există verdeață și cel puțin o floare. Ceramica decorativă, specifică pentru spații deschide, nu lipsește nici la terasa de la "Geo - Restaurant libanez" din Oltenița.

Despre bucătăria libaneză sofisticată, în care înfluențele arabe, franceze și italienești se împletesc spre deliciul amatorilor de meniuri alese, bucătărie care încet, încet a pătruns și la noi, știam, dar - așa cum am afirmat mai sus - la Dunăre noi vrem să mâncăm pește. Se pare că eram printre puținii cu astfel de preferințe. Am văzut pe terasa de la "Geo - Restaurant libanez" persoane singure, familii sau grupuri de tineri veniți special pentru preparatele cu specific libanez. Asta m-a făcut să cred că sunt apreciate.

Noi am comandat o porție de saramură de crap (crap de Dunăre la grătar, roșii coapte, ardei iute și usturoi) cu mămăliguță pentru soțul meu și o porție de crap prăjit cu mămăliguță și usturoi pentru mine. Bineînțeles, udate cu aceeași bere fără alcool - la sticlă aburindă și cu pahare reci - pe care o testaserăm la prima noastră vizită la terasă. Și cum o masă - chiar dacă o dorim ușoară - nu se poate încheia fără un desert, a trebuit să alegem din nou. Papanași, înghețată, clătite de mai multe feluri, tort sau specialitatea casei? Pentru că nu știam când și dacă vom mai reveni la "Geo - Restaurant libanez" din Oltenița, am optat pentru prăjitura Geo - specialitatea casei. Este un blat cu fructe, bine însiropat, încoronat cu înghețată de vanilie și fructe. Ne-a plăcut. Ne-a plăcut și ideea, prăjitura Geo fiind foarte simplu de preparat și acasă.

Concluzii

Fără a pierde din vedere faptul că ne aflam în Oltenița, un oraș mic, sărac, trăind mai mult din amintirea unei industrii înfloritoare, "Geo - Restaurant libanez" este un concept agreabil și locul ideal pentru orice fel de întâlnire sau eveniment festiv. Drept dovadă petrecerea de botez care umpluse jumătate din terasă, cu nași, cu părinți și rude fericite, cu micul-mare sărbătorit și cu sumedenia de alți mici invitați aduși în cărucioare de tinerii lor părinți.

Atmosfera a fost cât se poate de plăcută și de relaxantă. Personalul a fost amabil, a oferit servicii cu promptitudine, iar preparatele au fost peste așteptările noastre.

Nu știu dacă Oltenița - ca punct de atracție turistică - vă va ademeni vreodată, dar dacă veți ajunge cândva acolo, dacă vă vor tenta preparatele cu specific libanez de la "Geo - Restaurant libanez" spuneți-ne și nouă cum au fost. Noi nu le-am gustat.

Trimis de iulianic in 07.08.17 20:44:09
Validat / Publicat: 07.08.17 22:14:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OLTENIȚA.

VIZUALIZĂRI: 4234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Geo - Restaurant libanez din Oltenița. Prăjitura Geo - specialitatea casei.

[07.08.17 21:27:18]

@webmaster: Pentru că nu am imagini din interior, vă rog să atașați

Mulțumesc!

[07.08.17 21:58:48]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Oltenița?, OLTENIȚA" (nou-creată pe sait)

[08.08.17 06:35:08]

gino.cristianPHONE
[20.07.21 17:42:19]

Este cumva acesta un articol scris la comanda?

Întreb pentru un prieten!

[20.07.21 18:55:03]

@gino. cristian:

Este cumva acesta un articol scris la comanda?

Întreb pentru un prieten!

Iar eu întreb: Prietenul nu putea să întrebe singur?

Dar, dacă tu m-ai întrebat, îți voi răspunde ție. Mai întâi tot cu o întrebare: Ai mai citit și alte articole scrise de mine în care relatez despre restaurante? Oare toate or fi fost scrise la comandă? La comanda cui?

Observ că ești din Oltenița. Sau ai o oarecare tangență cu Oltenița. Ai ceva împotriva localului despre care am scris eu - "Geo - Restaurant libanez"?

Ai observat anumite aspecte pe care eu nu le-am sesizat? S-a schimbat ceva din 2017, anul trecerii noastre pe acolo? Noi n-am mai fost la Oltenița de atunci, iar dacă au intervenit anumite schimbări - în bine sau în rău - ți-am fi recunoscători dacă ni le-ai comunica.

gino.cristianPHONE
[20.07.21 18:56:52]

@iulianic: este doar chestie de gusturi, probabil!

[20.07.21 19:02:57]

@gino. cristian: Și ne poți recomanda un restaurant mai bun în Oltenița? Intenționăm să revenim cândva, în primul rând pentru faptul că la vizita noastră din 2017 nu am reușit să vizităm și Muzeul Civilizației Gumelnița.

La Orșova, în urmă cu vreo doi ani, am întâlnit un profesor din Oltenița cu care am conversat mai mult. Ne-a vorbit despre Muzeul Civilizației Gumelnița și chiar ne-a spus că se intenționează relocarea lui într-o clădire nouă, modernă. Până acum s-a făcut ceva în acest sens?

Mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi răspunde!

gino.cristian, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Oltenița?: