ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2017
JUL-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,10

Haus Galini

Buna ziua Tuturor,

La capatul unui an solicitant si mereu parca din ce in ce mai greu fata de cel anterior am ajuns sa efectuez cu familia si mult indragita vacanta binemeritata, care conform traditiei ultimilor 3 ani incepind cu 2014 a a fost efectuata iarasi in Grecia.

Bine dar unde in Grecia? Daca in ultiim 3 ani am efectuat 2 excursiiin Thasos si una in Stavros acum ne-am hotarit sa coborim un pic mai jos pe bratul din mijloc Sithonia, in localitatea Sarti.

Conform traditiei iarasi am mers noaptea ditr-o bucata tot drumul Iasi - Bucuresti - Ruse - Makaza autostrada Egnatia Odos - apoi ca sa revedem Stavrosul am mers pe acolo si tot asa pe drumuri frumoase cu multe curbe am ajund in Sarti.

A fost o greseala acest drum dintr-o bucata, pe harta Thasosul si Sarti par apropiate insa cind faci tot drumul (cu cea mai obositoare parte fiind Iasi - Giurgiu) la final esti foarte obosit. Dupa cca 1246 km, cu sprijinul sotiei care a condus pe autostrada Egnatia Odos (cit am atipit eu un pic si apoi am baut un energizant) am ajuns totusi cu bine la destinatie.

Ne-am cazat la House Galini, un mic hotel intr-un apartament de cca 35 m patrati, cu pretul de 65 euro pe zi conform ofertei din decembrie 2016 cind am facut rezervarea, acum acelasi apartament costa minim 85 euro pe noapte.

Locul unde am fost cazati este decent. Se numeste House Galini si l-am rezervat direct de pe internet. Ca plusuri are avantajul major ca se afla exact la cca 25-30 m de plaja iar plaja este cu intrare lina in apa, cu beach barul Mojito unde poti consuma o gama variata de racoritoare, bauturi etc.

Pretul a fost de 65 euro pe noapte si am vazut destui turisti care au cautat cazare din poarta in poarta cum se spune si nu era nimic liber sau disponibl. Multi sarbi, parca eram in Serbia, multi nemti, turci, romani mai rar fata de sarbi dar erau, si bineinteles multi unguri care erau dupa cum am constatat cei mai zgomotori si guralivi dintre toti atit pe plaja cit si in camere.

Avantaje:

- Direct linga plaja, plaja foarte buna, curatenie o data la 3 zile, gazda foarte saritoare, Cristos Vouduris stia bine nemteste si engleza si a fost amabil si bine intentionat

- Dezavantaje:

Apartamentul de 35 m patrati avea chicineta, baie, 2 camere, balcon aer conditionat, frigider, wi fi dar:

- marimea acestui apartament in realitate nu a fost cea descrisa,

- vederea la mare nu era chiar la mare ci printre alte corpuri ale aceluiasi hotel vedeai si un petec de mare,

- aerul conditionat era numai intr-o camera si insuficient ca putere de racire,

- baia mica si inghesuita, TV vechi si mic (dar nu am avut nevoie), 2 prize in tot apartamentul, doar balconul mai compensa cit de cit insa celelalte hoteluri din jur erau atat de aproape incit nu prea era intimitate cu adevarat, intr-un cuvint un apartament mic, inghesuit, iar paturile desi bune si suficient de mari aveau niste perne atat de tari si de mici si de incomode incit nu stiu cum de am rezistat 13 zile acolo.

Va spun ca am avut noroc ca am luat 2 perne de acasa pe care le-am luat cu gandul ca mai dorm copii pe drum in spatele masinii, altfel nu stiu ce am fi facut. Multi tantari seara, nu era plasa la balcon in schimb asa cum procedez de obicei mi-am adus prelungitoare, triplustechere, si aparatul de combatere al tantarilor si nu am avut probleme.

- WI FI incredibil de prost, noi care venim din Romania tara situata pe locul 2-3 in lume ca si viteza de internet simti ca inebunesti cu un asemenea WI Fi grecesc care abia se tarie sau nici nu functiona zile la rand.

Bine bine veti spune, la mare nu mergi sa stai in camera, sint de acord dar totusi pernele si micimea acelui asa zis apartament ne-au incomodat destul de mult. In rest nimic de zis, totul functional, curat, se facea curat o data la 3 zile, gazda amabila iar plaja super OK. Dar locul unde am stat desi curat si ingrijit a fost cam preainghesuit dupa gusturile noastre si fata de imaginile camerei noastre de pe site in baza carora am facut rezervarea, in realitate acestea sint mult mai mici si inghesuite.

Partea buna a fost ca in ceea ce priveste plaja, magazinele, tavernele si in general peisajele, acestea au compensat cu brio micimea apartamentului.

Seara de seara am facut cite o plimbare pe faleza din Sarti si era tare bine.

De la plaja se vede foarte bine, mare si clar muntele Atos de pe care stralucesc acoperisuri probabil de biserici sau alte constructii. O priveliste superba.

Impresiile mele despre Sarti le puteți citi în articolul următor

Trimis de kafer in 07.08.17 16:06:58
Validat / Publicat: 07.08.17 17:21:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos 2014-2015, Stavros 2016

VIZUALIZĂRI: 2761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kafer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 beach bar mojito peste drum de house galini

[07.08.17 17:02:29]

Am păstrat aici impresiiel despre House Galini - extrase din articolul în care se prezentau, la grămadă, atât impresii de călătorie cât și cele de cazare (între timp, cele despre cazare au fost substituite de acolo - cum spuneam, mutate aici, mai sus)

Mutat în rubrica "Haus Galini, SARTI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 22&ridAnt=80276

[07.08.17 23:58:23]

@kafer: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Ne spui și o notă pentru CAMERE?

kaferAUTOR REVIEW
[08.08.17 15:08:12]