ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2017
JUL-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,10

13 zile sejur in Sarti bratul Sithonia Grecia

Buna ziua Tuturor,

La capatul unui an solicitant si mereu parca din ce in ce mai greu fata de cel anterior am ajuns sa efectuez cu familia si mult indragita vacanta binemeritata, care conform traditiei ultimilor 3 ani incepind cu 2014 a a fost efectuata iarasi in Grecia.

Bine dar unde in Grecia? Daca in ultiim 3 ani am efectuat 2 excursiiin Thasos si una in Stavros acum ne-am hotarit sa coborim un pic mai jos pe bratul din mijloc Sithonia, in localitatea Sarti.

Conform traditiei iarasi am mers noaptea ditr-o bucata tot drumul Iasi - Bucuresti - Ruse - Makaza autostrada Egnatia Odos - apoi ca sa revedem Stavrosul am mers pe acolo si tot asa pe drumuri frumoase cu multe curbe am ajund in Sarti.

A fost o greseala acest drum dintr-o bucata, pe harta Thasosul si Sarti par apropiate insa cind faci tot drumul (cu cea mai obositoare parte fiind Iasi - Giurgiu) la final esti foarte obosit. Dupa cca 1246 km, cu sprijinul sotiei care a condus pe autostrada Egnatia Odos (cit am atipit eu un pic si apoi am baut un energizant) am ajuns totusi cu bine la destinatie.

Ne-am cazat la House Galini, un mic hotel intr-un apartament de cca 35 m patrati, cu pretul de 65 euro pe zi conform ofertei din decembrie 2016 cind am facut rezervarea, acum acelasi apartament costa minim 85 euro pe noapte.

Impresiile detaliate despre această cazare le puteți citi aici

Sarti este o localitate micuta dat cocheta, cu o faleza draguta amenajata recent, cu multiple locuri de distractie (taverne, localuri, pizerii, magazine) iar ziua cu o plaja lina si cu un nisip destul de fin exact cum ne-am dorit. Iar cind plaja se afla la numai 30 m liniar fata de locul unde esti cazat este deja excelent.

[...]

Acum sa povestim un pic despre taverne, preturi, cumparaturi, impresii generale

Sarti e foarte frumos, are multe taverne, magazine, locuri unde poti sa mergi si sa te bucuri de frumusetea locului dar si aici este un mare dar din capul locului va spun ca preturile au fost cu cel putin 25-30 % mai mari decit in Thasos la Golden BEACH sau Stavros iar mancarea la unele taverne mult laudate pe net a fost bunicica dar inferioara meselor din Thasos sau Stavros (comparam cu ceea ce am simtit si trait noi in alte concedii)

La plaja 2 sezlonguri costau pe zi intre 6 si 8 euro depinde de ce comandai ca si consumatie. Avantajul la pranz se putea lasa prosopul si la intoarcere le gaseai libere si nu mai plateai inca un rand de sucuri sau bere sau nessfrape-uri.

La pranz era foarte cald astfel incit am preferat sa luam cite o bere, Gyros sau Pizza, fructe, ceva placinte sau de rontait si sa servim pranzul in camera la racoare decit la taverna, dar in fiecare seara am cautat cite o taverna unde am mincat destul de bine si consistent.

Din pacate am luat destule tepe sint taverne mult laudate pe net la care sincer nu ne-a placut mincarea sau nu am nimerit-o noi, Ta Vrahakia- o deziluzie - mincare proasta, fara gust, miel de fapt au fost oase de miel, la suflaki numai zgarciuri, celebra salata greceasca a fost o bataie de joc, numai ceapa aproape toata, doar calamarul umplut a fost delicios, ma rog au fost destule lucruri scumpe si proaste. Taverna alaturata Kotsaris frumoasa ca amplasare cu vitrina cu fructele de mare si peste expuse pe gheata dar daca te duci la baie si vezi ca din baie se intra direct in bucatarie iar bucataria este vraiste, imputita de-a dreptul te gandesti daca mai vii adoua oara acolo. Celebra taverna Stavros - preturi uriase, chelner neprofesionist, probabil era sub influienta alcolului, mincare multa ca si cantitate dar nefacuta, nefripta cum trebuie sau neprajita, mereu lipsea ceva. Sincer parca eram pe undeva pe litoralul romanesc, simteam mereu cum faceau astfel incit sa te fraiereasca cu zimbetul pe buze. Taverne aspectuase, cu peisaje, gazon, mese frumoase, dar dupa parerea noastra oricite frumuseti ai vedea de la acea taverna daca mincarea nu e foarte buna degeaba. Evaziune la greu, fara bonuri fiscale, numai bonuri de comanda de mana neinteligibile.

Dupa 3 zile de astfel de mici tepe am descoperit intradevar o taverna, cu adevarat o taverna cu mincare buna, autentica, preturi decente, arome si servire decente si gustul acela atat de specific Greciei. Se numeste Pirofani, aici am servit masa restul sejurului de 10 zile din cele 13, in afara serile cind copii au vrut neaparat pizza. Chiar daca la exterior nu este atat de aspectuasa si nu este amplasata pe plaja.

Prin preturi bune noi intelegem asa cum am trait, vazut si simtit in alte locuri minunate din Grecia portii de 7-10 euro, ca buget al unei familii sa nu depasesti 40- 50 euro pe noapte la o taverna toata consumatia la 2 adulti si 2 copii de 6 respectiv 10 ani.

Recomand deci in Sarti Taverna Pirofani. Cu 7-8 euro portia de Suflaki, biftec, 9 euro calamar umplut, caracatita, 6 euro piept de pui la gratar mare si bun. Si mai era o pizerie foarte buna, cu cuptor afara, foarte buna pizza intradevar. Iar desertul gratuit era delicios.

Bineinteles la nici o taverna nu am primit bonuri fiscale, ci doar de mina, evaziunea fiind maxima la greci. In schimb o jumatate de piine gratuit gaseai pe masa, o mancai sau nu nu se platea.

La magazine, nu am gasit bere sub un euro de exemplu, dar la 1 euro era o bere proasta astfel incit am trecut pe Mythos 1,6 euro cutia de 0,5 litri, totul era mai scump comparativ cu Thasos si Stavros.

Am inteles ca s-au facut lucrari in acea zona, s-a reconstruit faleza, fatadele de la case si hotelurile de familie iar impozitele ar fi mai mari de acea si preturile sint la fel, mai mari cu 25-30% decit in Stavros sau Thasos.

Foarte multi sarbi, unguri, nemti, italieni, ceva bulgari, romani suficienti.

Lasand la o parte faptul ca toate au fost mai scumpe decit eram noi obisnuiti, pot spune ca ne-a placut foarte mult Sarti.

Plaja este una din cele mai bune, lina, apa curata, nu este inghesuita, are loc toata lumea, sint si potiuni unde nu se plateste si se poate sta cu cearsaful si umbrelutza, este curata, seara se facea curatenie.

Am fost iarasi la Salonic, unde am tinut mult sa vad cu copii arcul de triumf al imparatul Galerius (imparat dac, construit in anii 297 en dupa victoria acestuia impotriva persilor, unde se pot vedea chipuri de daci autentici deci ei nu au fost romanizati la anul 297 inca erau trupe si legiuni din daci la fel ca pe timpul lui Decebal iar imperiul roman a fost redenumit de acesta ca imperiu Dac, deci cei 165 ani de ocupatie militara a Daciei de catre romani nu cred sa fi putut modifica limba si structura populatiei dace, ma rog nu stiu cind vezi acel arc de Triumf simti ca faci parte dintr-o mareata civilizatie si cred ca ar trebui popularizat mai mult acest obiectiv de vizitat sa constientizam ca poporul nostru este un popor nobil si vechi de mii de ani ) si turnul orasului Salonic, restaurat si foarte frumos de unde se poate vedea imensitatea portului Salonic,

am fost in gradina zoologica din Salonic, ciudat pe acest forum am fost acolo cineva sustinea ca este una din cele mai mari gradini zoologice din Europa, afirm cu mina pe inima ca nu este asa nici pe departe, nu sint lei, tigri, elefanti, maimute, girafe etc ci numai citeva biete rate, gaste, pelicani, 2-3 capre, broaste testoase si pauni. Sincer nu se merita sa mergi la aceasta gradinita zoologica decit daca efectiv nu ai ce face dar mai bine te duci la Bucuresti la Baneasa unde este o gradina zoologica adevarata chiar are si ea neajunsurile ei, insa Zoo de la Baneasa este de cel putin 10 ori mai mare decit ceea ce era in Salonic iar ca diversitate a animalelor nu mai vorbesc.

Imprejurimile localitatii Sarti sint frumoase, gasiti plaje aratoase cum este Portocali beach, gasiti peisaje spectaculoase de fotografiat si se poate merge in diverse excursii de o zi pe apa sau pe uscat.

Dupa 13 zile in Sarti pot afirma ca este o statiune care trebuie vizitata macar o data si nu regret ca am petrecut CO din acest am aici. Dar drumul cu plecarea din Iasi este foarte lung si trebuie impartit in 2, asa cum am facut la intoarcere cind ne-am oprit la Veliko Tarnovo.

Recomand Sarti de mers macar o data, insa din ceea ce am vazut aici modelul de cazare este in vile sau minihoteluri foarte apropiate unul de celalalt iar camerele nu sint foarte mari. Deci mare atentie de camere luati, ce buget stabiliti.

La intoarcere am trecut prin Stavros unde am luat o minunata masa de prinz la preturi mult mai mici cu portii mult mai mari si am dormit o noapte la Veliko Tarnovo, o localitate in Bulgaria foarte frumoasa unde am gasit la hotel Arena un apartament de cca 90 m patrati cu doar 46 euro iar cu inca 30 euro am baut bere zagorca (extrem de buna si de fina) si am servit o cina atat de copiasa si imensa ca a trebuit sa iau fiobilin, ni s-a parut foarte mare in comparatie cu vizuina din Sarti dar eram totusi tristi ca s-a terminat concediul acesta minunat.

Sarti va ramine in sufletul nostru deoarece are ceva aparte si merita macar o data sa petreci un concediu acolo.

Succes.

Trimis de kafer in 07.08.17 16:06:58
Validat / Publicat: 07.08.17 17:20:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos 2014-2015, Stavros 2016

VIZUALIZĂRI: 8984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kafer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plaja Sarti

[07.08.17 17:10:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sarti, SARTI [Sithonia]" (deja existentă pe sait)

Offf... Ai scri din nou la grămadă atât impresiile despre cazare cât și cele de călătorie...

Am separat impresiile de cazare aici -- aruncă te rog o privire și ajustează notele ca să reflecte doar cazarea (inclusiv notele pentru CAMERE, pe care programul nu te-a lăsat, aici, să le notezi -- fiind un articol ”de călătorie”).

După cum vezi, ”nu se pierde” nimic - cele două texte fiind strâns ”interconectate”. Ba chiar dimpotrivă, se citește mai ușor, astfel - separat. În plus, cine caută impresii despre House Galini, de exemplu, le găsește mult mai ușor la rubrica lor; iar cine vrea să se documenteze doar despre ”ce se poate vedea în Sarti”, având poate cazarea deja rezolvată, nu mai e ”obligat” să ”sară” peste impresiile despre House Galini...

Te rog să ai în vedere această segmentare, acest mod de organizare, pe viitor.

fra
[07.08.17 17:58:04]

Am vazut ca v-ati concentrat mult pe preturile la mancare. Sincer nici nu stiu ce preturi erau la taverne, noi am fost doua cupluri si am hotarat de acasa sa mancam impreuna in camera, mancare usoara. Ce-i drept am stat doar 6 nopti.

Am mancat si la terasa in port o data, ni s-a parut scump, dar eram convinsa ca era din cauza locatiei. Oricum anul acesta mergem intr-un weekend prelungit tot acolo si ma bucur ca ati scris de taverna gasita de dumneavoastra cu mancare gustoasa.

Legat de sezlonguri, mie mi s-a parut mai convenabil sa cumpar o bautura ceva de 3 euro/pers decat sa platesc 5-8 euro doar pentru stat pe sezlong cum am patit in zakynthos.

Si iar revin la comparatia cu zakynthos - acolo am patit si noi sa ne scrie "bonul" direct pe fata de masa, alta data ne-au dat hartia pe care au luat comanda completata cu preturile si totalul, plus pusa painea si untul pe care noi nu le-am cerut... asa ca si in alte parti se intampla asa.

Probabil e o practica in toata Grecia si o veti mai intalni, macar sa stiti la ce sa va asteptati daca mai mergeti in insule...

kaferAUTOR REVIEW
[07.08.17 23:22:49]

@fra: Buna zziua,

consider ca este foarte important pentru romani, noi fiind in general mai putin avuti decit nemtii, sarbii, ungurii etc, sa stie cit mai bine preturile la mancare spre a putea estima cit mai bine un buget minim. Nu ma plang dar nici nu pot fi ipocrit si sa descriu minciuni.

Fiind cu copii, 2 fetite, am considerat ca este important si pentru alte cupluri cu copii sa stie cam care sint preturile la mancare. Sincer facem eforturi si muncim an de an si nu este bine ca dupa un an de munca sa traim in CO-ul mult asteptat deziluzii.

Acesta este punctul de vedere dupa 13 zile de CO in Sarti, zile frumoase si reusite cu citeva mici observatii preturile mai mari respectiv cazarea desi la apartament s-a dovedit buna dar cam inghesuita pentru gusturile si obiceiurile noastre.

Ca familie am luat apartament sa avem si noi adultii putina intimitate macar din cind in cind daca ma intelegeti si am fi preferat sa fi fost un pic mai mare apartamentul cum parea cel putin in fotografii, oricum per total ne-am simtit f bine acolo in Sarti si cred c o sa mai mergem acolo...

sunflower
[08.08.17 00:34:00]

Foarte util, un vot maxim din partea mea, dincolo de informațiile turistice, m-a binedispus umorul dumneavoastră fin! Felicitări!

fra
[08.08.17 13:24:16]

@kafer: si eu am apreciat articolul. Nu am spus-o ca o critica. Tocmai pentru ca e asa important nu stiu cum de mie mi-a scapat, adica ma mir ca nu am observat. Oricum, noi am plecat din start ca preturile sunt mai mari in grecia, e alt nivel de trai. In romania de exemplu nu stiu daca am dat vreodata in viata 20 euro pe o mancare in oras (2 persoane) (si am mancat la tot felul de terase si restaurante), iar in Grecia am dat de mai multe ori banii astia doar pe un fel de mancare, iar sub 30 de euro nu cred ca am mancat vreodata amandoi (poate doar gyros). Asta e Grecia... Oricum e bine de punctat, mai ales ca sunt persoane care abia acum o descopera!

fra, kafer, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: