Cu mocănița pe Valea Vaserului

AUG-2017
130 lei pt. 2 persoane

Călătorie cu mocăniţa la Vişeu

Urmare de aici

Ca sa fiu eficientă în descrierea mea, vă propun, ca într-o analiză serioasă, puncte tari -slabe şi o serie de recomandări:

Puncte tari:

- Merită!!! Măcar o dată în viaţă, merită - pentru peisaj (se rastoarnă muntele pe tine!), pentru strădania gazdelor de a oferi la finalul excursiei: un mic dans tradiţional, o masă în aer liber şi, pentru doritori, un traseu montan accesibil. Pentru inspiraţia de a oferi bilete cu rezervare on-line şi de a ieşi în faţa turiştilor cu personal tânăr, simpatic şi vorbitor de limbă engleză.

Puncte slabe:

- deşi prefer clar vagoanele deschise, când a început să plouă ne-am cam întristat - ne şi vedeam uzi până la piele. Ar fi un efort atât de mare ca vagoanele deschise să aibă ferestrele prevăzute cu folii transparente, utilizabile pe timp nefavorabil?

- Cu tot respectul pentru tradiţiile locale, pitorescul situaţiei şi aerul rustic, trebuie rezolvată igienic problema toaletelor... apropos de, parfumul rustic"!

Iar ca şi recomandare pentru alţi turişti: personal am fost fericită că mi-am făcut rezervare on-line pentru bilete (a mers mai uşor ca la Casa de bilete oficială şi fără emoţii că nu o să mai încăpem!) şi că mi+am cumpărat biletul simplu (fără pachet*meniu inclus). La masă am avut acces la exact aceeaşi mâncare cam în aceiaşi bani!

In rest, vă doresc călătorie plăcută!!!

Creola

Impresii încărcate de Creola in 06.08.2017 18:22:37

Validat / Publicat: 06.08.17 21:37:22

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ROMÂNIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Creola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 13 voturi) nota2

[06.08.17 21:36:33]

@Creola:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 30&ridAnt=80220

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mocănița pe Valea Vaserului, VIŞEU" (deja existentă pe sait)

- crismis
[06.08.17 21:53:13]

@Creola: Absolut de acord cu tine! Din toate punctele de vedere!

Vacante minunate!

- Dan&Ema
[06.08.17 22:44:22]

@Creola:

Da, merita!

Mie imi plac oricum trenurile, iar mocanitele sunt niste bijuterii vechi de pe vremea lui mamaie care nu trebuie ratate.

Si mi-a placut chiar daca a mea a deraiat de doua ori. Aceasta a presupus o intarziere de cateva ore. Am asistat insa gratis la repunerea boghiului pe sina cu rangi si parghii din lemn. Super tare!

Mini aventura as spune!

Buna recomandarea ta.

Poate urci si poze. Felicitari. 😁

- RoxanaGRS
[07.08.17 15:37:46]

@Dan&Ema: Oau! Ai deraiat cu mocănița, și încă de două ori... super aventură.

Noi cînd am fost, a venit un buștean de pe dealuri, s-a proptit în șină și a strâmbat-o. Mocănița s-a oprit (am ratat deraierea). A venit echipa de intervenție cu o dubiță cu roți de tren și ciocănarii au îndreptat șina cu baroasele. Erau niște nemți în vagon cu noi. Filmau ăia de mama focului, credeau că așa e regia și programul artistic.

Oricum după aia am făcut pariuri dacă trecem sau ne dăm cu roțile în sus. Am trecut, dar un pic de aventură am avut și noi :).

Dubiță pe șine n-am mai văzut nici până atunci, nici după aia.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

pagină generată in 0.781570196152 sec