ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 12.04.10
AUG-2009

All inclusive, traditional... romanesc!

Buna ziua si bine v-am descoperit, dragi impatimiti ai vacantelor (speram cu totii) de vis!

Urmaresc de cateva luni bune comentariile de pe acest site, in speranta unui sejur de vis, poate la vara. Deci, poate ajuta pe careva, anul trecut, la indemnul unor prieteni, am achitat un sejur in statiunea Mamaia, hotel Dorna, printr-o agentie din Brasov. Drumul l-am parcurs cu masina proprie, aprox. 6 ore, tinand cont ca aveam permisul doar de 3 luni...

Am ajuns la ora 9, si prima surpriza, (placuta) am fost cazati imediat. Am uitat de parcare... am avut norocul ca tocmai pleca o familie, am gasit un loc f. bun, lateral fata de intrarea in hotel. Trebuie sa remarc faptul ca parcarea era pazita si a fost gratuita.

Hotelul este cu 4 etaje, inconjurat de verdeata, copaci, mesteceni superbi, o terasa unde serveam masa, piscina cu sezlonguri gratuite si un bar cu program 10-23, daca bine imi aduc aminte. Restaurantul unde se servea masa (cei care doreau, eu am preferat terasa de langa piscina) era cochet, cu aer conditionat, si un barulet unde puteai servi bauturile free -2 feluri de vin, tarii autohtone, sucuri la dozator si cafea.

Ei, si acum intervine prima nemultumire si primul incident. Micul dejun incepea la ora 8. Dar dorinta noastra (a mea si a sotiei) era sa bem o cafea pe terasa, in liniste. La prima tentativa, am fost lasat in pace, am simtit doar niste priviri taioase din partea personalului. Dimineata urmatoare, un: domn: pe nume Paris (am aflat ulterior) mi-a atras atentia ca programul incepe la ora 8. Eu i-am raspuns ca nu doresc decat o cafea si nimic altceva. S-a aprins instantaneu, a inceput sa strige, a urmat un schimb de replici, ce mai, un gust amar care nu mi-a trecut nici azi... :). Un alt aspect negativ, in seara cand ne-am cazat, (era sambata) am prins o nunta, e drept in alt restaurant, alaturat, dar care a creeat o stare de disconfort.

Despre masa, nu am nimic de reprosat, din contra, am avut de toate, s-a mancat pe saturate, se vedea ca vor sa multumeasca turistii. Dimineata aveai ce alege, de la clasicele mezeluri si branzeturi, crenwursti, oua in mai multe feluri, salate pana la cereale, lapte, ceai, paine de toate tipurile, chiar si prajitor de paine, unde se facea coada. La amiaza, erau 2-3 ciorbe si o supa, felul 2 erau diverse combinatii: cartofi, orez, fasole cu tot felul de fripturi, de porc, pui, vita. Peste iar, in tot felul de aranjamente, intr-o zi era chiar si rondele de rechin. multe salate, nu sunt eu expert in bucatarie, ci doar la mancat... Cina era si ea diversificata, iar tot a doua seara am avut seri tematice, gen seara franceza, seara italieneasca, seara, greceasca. Apreciez faptul ca au "atasat" acestor seri o formatie micuta, cu o cantareata, care interpreta melodii din tara respectiva.

Plaja, se afla la aprox100-150. de metri de hotel, pe o alee serpuind printre masini parcate si spatii ale altor hoteluri. Este ingusta, dar nu aglomerata, am gasit loc pentru cearceafuri, sezlongurile erau contracost. Internetul in hotel nu stiu daca era wireless, stiu ca erau 2 calculatoare, doar unul avea internet, dar erau vesnic ocupate de copii. poate noaptea, tarziu...

Ce sa va mai zic? Dorna e un hotel pentru linistiti, pentru odihna si... ingrasare. Daca nu ar fi fost acel nea paris, pt. mine ar fi fost super. Ah, si inca un incident: barul de la piscina e singurul loc unde se serveste bere, la dozator. Intr-o seara, dupa un meci de fotbal vizionat in holul hotelului, suporterii au vrut sa sarbatoreasca. Nu au vrut, insa, si gazdele noastre. De aici, nemultumiti, vociferari, tot tacamul. Totusi, daca trag linie, cred ca a fost un sejur bun. Daca am omis ceva, va rog sa ma intrebati, sunt la primul rewiew si...

Trimis de kiseki in 12.04.10 13:37:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: H. Flora

VIZUALIZĂRI: 6844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kiseki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic
[12.04.10 13:45:04]

Bun venit si felicitari pt primul review, sper sa ne mai scrii din experienta ta si a familiei tale!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.04.10 13:46:38]

multi nu reusesc nici la al zecelea articol sa scrie atat de detaliat... bravo! +PMA (daca "urci" si cateva poze, e super!)

pepsi70ro
[12.04.10 13:51:48]

Frumos sintetizata experienta la un hotel de pe litoralul romanesc. Felicitari pentru review, asteptam noi povestiri si din alte locuri!

danaches2003
[12.04.10 13:58:53]

Este imbucurator faptul ca apar impresii favorabile si pentru statiunile de pe litoralul nostru, mai ales ca Mamaia este statiunea noastra de suflet. Daca ati fi scris mai devreme poate am fi considerat acest hotel printre optiunile de anul acesta, asa am ales sa stam in alta parte. Aceasta fraza vorbeste de la sine "Totusi, daca trag linie, cred ca a fost un sejur bun" si merita un vot. Bun venit pe site!

V-am oferit SB si ma bucur ca a fost pentru un hotel din Mamaia. Un inceput cu dreptul.

Costi
[12.04.10 14:57:35]

Bună ziua şi bine ne-ai descoperit!

Te-ai descurcat foarte bine, mai ales pentru un începător (nu mă refer aici la şoferie ).

În plus, ai venit în sprijinul a ce spuneam eu: peste tot sunt şi lucruri mai bune şi mai rele, nu neapărat la noi e rău şi la alţii e bine.

Nici preţul nu este rău, ţinând cont printre altele că parcarea e gratuită. Pe la alţii, preţuri promoţionale, dar îşi scot pârleala cu altele, printre care cu parcarea, care nu necesită practic nicio cheltuială.

În consecinţă, bine ai venit printre noi şi te aşteptăm cu noi review-uri, mai ales că acum ai dat jos "lămâia" din parbriz.

P.S.

kiseki este transcrierea fonetică a expresiei franţuzeşti Qui sait qui, aşa cum sagem este transcrierea fonetică a expresiei Ca j'aime?

ancamariagadea*
[12.04.10 17:47:22]

Ma alatur si eu gastii care lauda acest prim review a lui kiseki. Ma bucur sa aud de bine si de pe litoralul romanesc.

@Costi: ce spirit de observatie!

mario 110
[12.04.10 17:51:32]

nu trebuie sa fii suparat pe acel nea Paris; isi facea doar datoria.

anul trecut am fost in turcia la all inclussive, dar acolo deschid barul piscinei la 10:00: si daca e 10 e 10 nu 10 fara un minut. sunt foarte stricti in aceasta directie. da 10 e 10 nu 10 si ...!

creivean
[12.04.10 17:51:41]

@kiseki

Bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo.

Stiu cum sta treaba cu all-inclusivul de la Dorna, pentru ca eu am beneficiat la fratele sau mai mare ( Hotel Modern - ambele plus Guci din Constanta, fiind in proprietatea doctorului Guci ), de acelasi sistem.

Pentru mine a fost ok., vezi review-urile de pe sait, raportul calitate/pret fiind foarte bun.

P.S. Ai niste puncte si de la mine.

[12.04.10 17:57:37]

Va multumesc din suflet pentru primirea calda si prietenoasa. multumesc pentru aprecieri.

Din pacate, nu am facut nici o poza in acest sejur.

Pt. Costi, din pacate, te dezamagesc, e un cuvant din japoneza si inseamna minune, miracol.

Multumesc inca o data.

Clotilde
[03.06.10 10:45:03]

@kiseki, poti sa-mi dai detalii despre camera si despre baie (cada, cabina dus, mare, mica, etc.). Am vazut ca ai scris ca toate mesele se serveau in regim bufet suedez si a fost OK din punctul asta de vedere. Hotelul asta este cel din apropierea lui Golden Tulip?

Multumesc anticipat!

[03.06.10 16:52:30]

Clotilde, iata raspunsurile: camera nu este nici mare, nici mica, are balcon iar baia la fel, nici mare, nici mica. In baie, cabina de dus cu acea "perdea". Curatenie se facea zilnic, ce sa zic, nu prea ai ce reprosa.

Ca asezare, este undeva mai in spate fata de linia intai de hoteluri, in stanga fata de Golden Tulip. Dar e muuulta liniste, crede-ma. Si e la cativa zeci de metri de bulevardul principal, ca urmare, tumultul strazii nu se simte deloc. O oaza de liniste si verdeata.

Concediu placut!

[22.06.10 14:57:02]

Salut kiseki. Am citit review-ul tau si m-am hotarat sa imi iau bilet la Dorna, pentru anul acesta in august. Sper sa nu-mi para rau. Voi reveni cu detalii si impresii dupa sejur.

[23.06.10 20:39:52]

ma bucur ca ai luat aceasta decizie, sper din tot sufletul sa ai un concediu reusit

si eu am oscilat anul acesta intre h. dorna si bulgaria. in cele din urma, am ales bulgaria. sper sa nu fiu dezamagit.inca o data, concediu placut si mult soare !

rodik
[16.08.10 19:21:03]

Pentru al doilea concediu din acesta vara am vrut neaparat sa revedem marea noastra si pe bunicuta cea frumoasa "Mamaia"...iar vorbele tale m-au facut sa aleg acest hotel ,mai ales ca am dat un pret super ok...Sper ca totul va fi frumos (mai ales ca noi din start "taiem" discutia cu domnul Paris pentru ca nu bem cafea si in concediu nu ne trezim inainte de ora 8 ).

[29.10.10 12:47:48]

Buna

Intradevar totul este cum ai spus. Ne-a placut: hotelul, piscina, masa, serviciile in general, nu am avut ce sa reprosam. Am ajuns acolo in jur de 7 dimineata si chiar daca era foarte devreme, s-au oferit sa ne si cazeze, dar am asteptat pana pe la 12, (timp in care am fost la plaja) ca sa se elibereze o camera cu vedere la piscina. In perioada in care am fost noi a fost foarte cald si am avut ceva probleme cu aerul conditionat in sensul ca nu racea suficient, dar am anuntat la receptie si cand am iesit din camera a si venit o persoana si a rezolvat problema. Despre curatenie ce sa spun ireprosabil si nu am dat nici un fel de spaga la cameriste ca sa ne schimbe lenjeria si prosoapele. L-am vazut si pe domnul Paris, dar nu am avut conflicte (chiar parea pasnic). Ceva care ne-a deranjat ar fii ca in zona erau niste viespe si ne cam deranjau la terasa si la piscina. La masa meniul variat chiar aveai de unde alege. Nu ne-a parut rau ca am ales acest hotel

[02.02.11 20:22:22]

buna seara am citit impresia ta si as vrea sa-mi dai si mie mai multe detalii in legatura cu cazarea si manacarea. vrem ca anul asta sa ajungem si noi acolo si nu stim ce decizie sa luam. noi avem si doi copii- unul de 1 an si unul de 6 ani si nu stim cum o sa fie. mersi foarte mult

[02.02.11 21:40:16]

buna,

noi am fost anul trecut in august, si din echipa noastra a facut parte si baietelul nostru care avea atunci 1 an si 5 luni. Cum am scris si mai sus noi am fost multumiti si de masa si de cazare. Pentru copii este amenajat in fata hotelului si un loc de joaca. erau multe cupluri cu copii de toate varstele. Jos undeva in receptie era o adevarata parcare de carucioare. In restaurat se pun la dispozitie si scaunele speciale pentru copii. Noi vrem ca si anul acesta sa mergem tot acolo.

[02.02.11 21:54:25]

multumim foarte mult si poate ne iontalnim anul acesta acolo

[02.02.11 21:58:33]

ti-am trimis si un mesaj personal... daca vrei vorbim si pe mess, mai multe detalii si ce anume te mai intereseaza. PS am vazut ca suntem "vecini' de judet.

[03.02.11 08:35:22]

am tot cautat pe aici mesajele mele dar nu dau de ele.

unde as putea sa le gasesc?

[03.02.11 11:35:44]

Mesajele personale trimise de alti membri ai site-ului iti sosec pe adresa de mail pe care ai declarat-o la inscriere. (Cauta si in folderul SPAM!)

Aici nu se pastreaza niciun mesaj.

GherasimIulian*
[01.06.11 19:15:35]

Am fost la acest hotel si mie se pare exagerat de scump pentru all inclusive

Cu aceiasi bani (nu pot spune ca as incalca regulamentul) poti merge la hotel Miramar Bulgaria Obzor (vezi aici impresii personale) de 4 stele cu 6 piscine si regim Ultra All Inclusive care nu se compara deloc cu dorna desi au acelasi pret!

Prima data cand am fost la dorna mi s-a parut frumos dar cand am mers la miramar si am vazut hotelul de 5 ori mai mare ca dorna si piscinele mai mari ca un teren de fotbal am ramas gura casca!

Deci hotelul este exagerat de scump fata de miramar unde mergem anul asta a doua oara la rand!

GherasimIulian*
[07.06.11 21:29:13]

mersi web master pt legatura cu miramar

mihaela1985*
[13.06.11 16:51:56]

o rugaminte mare as avea, la cei care au fost acolo, la pachetul all inclusive poti consuma n sucuri, beri sau ai o limita (ex. 3-4 beri sau sucuri, etc...) ?

[14.06.11 07:52:38]

Buna, mihaela1985. Nu exista restrictii, fiecare consuma cat crede de cuviinta. Poate doar accidental, sa se termine butoiul de bere, sau, cine stie, sa se goleasca dozatorul de suc iar ora de inchidere sa fie pe aproape. Vacanta placuta!

roxiana
[16.06.11 16:09:09]

mai vreau pareri din 2011, pt cei ce au fost acolo, stiu ca inca e devreme, noi vrem sa venim la mijlocul lui august, sunt curioasa daca s-a mai schimbat ceva.

Apropo asa este ca organizeaza seara ceva atmosfera cu o formatie? si ca pe parcursul sejurului organizeaza seri cu specific italian... turcesc... grecesc... cu mancare specifica zonelor? si cu muzica?

anamrobert, Clotilde, Costi, creivean, danaches2003, GherasimIulian*, kiseki, mihaela1985*, mrsanghel, rodik, roxiana
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: