ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2017
AUG-2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Hotelul Astir Palace

hotel Astir Palace - Am fost acolo in perioada 26.07-02.08.2017 si sunt dezamagit de comportamentul angajatilor si de ceea ce ofera hotelul pentru cele 4 stele pe care si le declara.

Facusem rezervare pentru camera dubla cu pat matrimonial si cu garden view si am primit o camera dintr-un apartament de 2 camere, la care i se incuiase usa dintre ele. Am ramas blocati si noi, pentru ca asa cevanu ne-am inchipuit ca e posibil! Se auzea tot din camera cealalta, care desigur era ocupata de alte 2 persoane.

In ceea ce priveste patul, alta surpriza, pentru ca nu era nicidecum unul dublu, ci 2 paturi single unite si bineinteles foarte inconfortabile pt un cuplu.

Mai mult decat atat, vederea camerei nu era nici pe departe garden view, pentru ca de la balcon vedeam parcarea betonata, plafonul unei cladiri neterminate cu fier betoane si acoperisurile de tigla a doua constructii gen garaj, ce pareau si ele parasite.

Bineinteles ca am mers la receptie si am reclamat cele constatate si dupa discutii aprinse ni s-a promis o camera buna pt a doua zi. Am sunat si la agentia de la care contractasem biletul, dar bineinteles ca s-a ''spalat pe maini'' si in afara de vorbe, nu ne-a ajutat cu nimic. De fapt, toti cei care ajunseseram acolo cu aceasta agentie *****, am avut aceleasi probleme.

Am pierdut astfel ziua de plaja, cu nervi si discutii aprinse.

A doua zi ne-a dat o camera similara, doar ca nu avea usa despartitoare cu alta camera vecina. Am mers din nou la receptie, nemultumiti bineinteles de faptul ca vederea camerei erea aceeasi, betoane, tigla si fier betoane. Alta cearta la receptie, alte telefoane la agentie lui peste prajit din tara, alti nervi, alt disconfort. pana la urma ne-a promis o camera mai buna pentru ora 15 dupa amiaza, cand in fine am primit ceva acceptabil. De la balcon vedeam si parcarea cu betoane si planseul cu fier betoane, dar si o gradina cu ceva verdeata a unui vecin si cativa palmieri ai hotelului vecin.

Camera era curata, lucru pe care chiar l-am apreciat, zilnic se facea curatenie si se schimbau lenjeria si prosoapele. Mobilierul insa era invechit, la fel si bateriile chiuvetei si cazii.

Ceea ce mi s-a parut insa cel mai de plans era faptul ca am gasit frigiderul incuiat si pentru a-l folosi trebuia sa platesti 2 euro pe zi. La fel era si cu internetul, se platea. Am si cumparat 10 ore de trafic pe net, dar dupa nici 5 ore semnalul mi s-a intrerupt.

Deasemenea pentru seif trebuia platit 3 euro pe zi (asta a contat mai putzin in nemultumirea noastra). Mi se pare inacceptabil ca la un hotel ce se pretinde a fi de 4 stele sa existe anomaliile astea!

Totul era auster la interiorul cladirii, nu vedeai o floare, un vas sau o jardiniera cu flori! Doar la receptie era o vaza cu flori - si alea artficiale!

Mancarea a fost buna si suficienta, dar am avut si acolo o surpriza neplacuta. La ora 8 dimineata deschidea restaurantul si in ziua cand aveam de mers intr-o excursie de la 8.20, am intrat sa luam micul dejun la 8 fara 5 minute. Am inceput sa ne servim si imediat a venit o isterica intreband ce facem, ca inca nu este deschis. I-am explicat frumos insa nu a vrut sa accepte si i-a luat farfuria din maini prietenei mele, dupa care s-a intreptat spre mine. I-am spus sa nu incerce sa nu faca greseala sa mi-o ia si mie si am facut apoi pe un ton foarte aprins putina educatie in limba greaca cu salbatica. A chemat receptionera, i-am explicat si ei, tipa era mai educata si mai temperata, in fine, am ciugulit ceva in fuga si printre nervi, le-am spus ca nu au educatie si sunt necivilizate si ca astfel de persoane nu ar trebui sa lucreze in turism!

Am avut all inclusiv, dar ce sa vezi, la pool barul hotelului nostu, totul se platea. ne-au trimis insa la cel al hotelului vecin, care era de 3 stele si de unde puteam lua intre orele 11 dimineata si 23 bauturile gratis, dar doar cele la dozator! Inghetata si restul se plateau. Inghetata gratis puteau lua doar copiii pana in 10 ani.

In concluzie, un hotel pe care noi l-am asemanat cu unul comunist.

Plaja hotelului era plina de mucuri de tigara si nu s-a greblat si afanat nisipul in nici o zi. In unele zile, ni s-a cerut bani pe sezlonguri, lucru pe care iarasi nu am putut sa-l inteleg.

Apa limpede, calda si frumoasa, au compensat insa oarecum restul lucrurilor, am facut si cateva excursii optionale si incercam sa pastram de acolo doar amintirile placute.

Trimis de andrei222 in 06.08.17 14:43:45
Validat / Publicat: 06.08.17 15:29:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: si pe continent si in insule

VIZUALIZĂRI: 2698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrei222); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster95 [06.08.17 14:54:02] »

@andrei222: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=80211

iulianic [06.08.17 19:13:54] »

@andrei222: Aoleu!!! Chiar așa de rău e la Hotelul Astir Palace - Laganas? Am citit cu deosebit interes articolul tău pentru că nu peste multă vreme și eu voi poposi acolo. În privința meselor, nu vom avea decât mic dejun așa încât nu-mi fac probleme cu găsirea celorlalte locații unde se servesc completările de All inclusive.

În general nu prea suntem pretențioși în privința camerei, dar – ai mare dreptate – nici să auzi gălăgia vecinilor nu ne-ar face plăcere. Unde mai pui că, rezervând camera, agenta de turism ne-a spus că e ultima cameră liberă în perioada solicitată de noi. Cine știe în ce mansardă vom ajunge! Dar, așa e când te hotărăști prea târziu. Vom vedea! "Ce e scris și pentru noi, bucuroși le-om duce toate… "

Bine ai venit printre noi și vacanțe frumoase oriunde și oricând!

iulianic [27.09.17 14:35:22] »

@andrei222: Nu știu dacă mai citești pe aici, dar aș fi vrut să-ți spun că am fost și noi la Astir Palace Hotel - Laganas. Ne-am întors și tocmai am scris un articol cu impresiile noastre despre hotel.

… in ziua cand aveam de mers intr-o excursie de la 8.20, am intrat sa luam micul dejun la 8 fara 5 minute. Am inceput sa ne servim si imediat a venit o isterica … si i-a luat farfuria din maini prietenei mele, dupa care s-a intreptat spre mine.

Când am avut excursii cu plecări matinale de la hotel, am anunțat cu o seară înainte acest fapt la recepție. Am fost trecuți pe o mică listă și ni s-a spus că putem merge la restaurant (intrarea prin lobby și bar) oricât de devreme, să mâncăm sau să ne pregătim singuri câte un sandwich pentru drum.

Bufetul era foarte sărac înainte de ora 7.00 când veneau lucrătorii de la bucătărie și pregăteau preparatele calde pentru micul dejun. Am găsit doar cașcaval, șuncă, pâine, chec, margarină, cafea și sucuri.

Singuri în tot restaurantul, ne-am pregătit câte un sandwich și câte o felie de chec pe care le-am luat la pachet. Cafeaua am servit-o acolo.

iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂAstir Palace Hotel: