ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
APR-2010

Manastirea Sf. Dumitru din Dimitrov

Pentru că aproape toată lumea a hotarat ca de Paşti să meargă la vecinii nostri bulgari, noi ne-am gandit că cel mai bine ar fi să mergem după sărbători să vedem cîteva frumuseţi din minunăţiile Bulgariei. Pe listă am pus, după ce am citit cîteva impresii de pe ici şi colo, Mănăstirile Sfantul Dimitrie Basarabov, parcul national de la Ivanovo şi oraşul Veliko Tarnovo cu imprejurimile lui.

După ce am trecut Dunărea prin vama Giurgiu, am traversat oraşul Russe şi apoi am ieşit spre autostrada ce duce spre Sofia. La ieşirea din Russe am zărit indicatorul spre Basarabov care ne arata că la 10 km ajungem la prima mănăstire din programul nostru. Cu cît ne apropiam mai mult indicatoarele verzi pe care era scrisă mănăstirea ne indrumau fără nici o problemă.

Aşezat in pitoreasca vale a rîului Lom, satul Basarabov si rîul Lom isi intampina pelerinii cu peştera in care a trăit Sfantul Dimitrie cel Nou. În această peşteră Mănăstirea Sfântul Dimitrie Basarabov, care este o mănăstire ortodoxă îşi aşteaptă credincioşii la Sfînta Liturghie.

Să ajungi la pestera in care a trăit Sfantul Dimitrie cel Nou trebuie să urci mai multe trepte care la un momentdat se ingustează atît de mult, încît persoanele mai plinuţe trebuie să urce pe o parte. O dată ajunşi aici, sufletul ţi se umple de evlavie. Nu am avut norocul să fie vre-o slujbă, dar m-am rugat în linişte la Icoana Fecioarei Maria. Pereţii peşterei erau acoperiţi de icoane, iar în fiecare scobitură credincioşii lăsau diverse monezi. Interesant era că nimeni nu strîngea aceşti bani, pentru că unele monezi erau deja ruginite.

In partea stîngă a scărilor se află un loc de unde poţi cumpăra suveniruri şi pliante scrise şi în limba română cu descrierea mănăstirii.

Această peşteră este foarte vizitată, şi am fost mîndră cînd am văzut jos la intrare o pancardă realizata de primaria orasului Giurgiu pe care era descrisa istoria vietii Sf. Dumitru in limba romana, engleza si bulgara alaturi de steagul României.

După ce am plecat de la mănăstire, soţul a luat-o în sus pe malul apei căutînd locuri bune de pescuit. Erau plancarde cu pescuit sportiv şi deja stiam că o să revin cît de curînd pe aceste locuri. Peisajul era mirific. Simţeai cum natura s-a trezit la viaţă.

Pentru a afla mai multe despre istoria Sf. Dimitrie cititi aici

Trimis de kmy in 12.04.10 12:47:21

VIZUALIZĂRI: 4679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de ansamblu la intrarea in Manastirea Sf. Dimitrie

magdalena [12.04.10 14:16:51] »

Interesant, dupa atatea review-uri despre litoralul Bulgariei si hotelurile sale sa descopar impresii despre locuri valoroase din aceasi Bulgarie. Deci sunt si alte lucruri de facut decat botezul prin piscine si umplutul matzului!

As vrea, webm, daca exista posibilitatea ca de pe acest site sa putem salva intr-un fel de favorites locurile pe care le-am ochit, pentru a le putea vizita mai apoi.

Diaura* [12.04.10 14:35:44] »

Ai dreptate magdalena; si eu sunt incantata sa vad ca oamenii cauta si altceva decat o masa bogata. Frumusetea vietii vine si din bucuria sufletului. Bravo kmy, a meritat efortul pe care l-ai facut urcand acele scari...ti-ai umplut plamanii cu aer curat si sufletul cu o farama de liniste .

krondia* [12.04.10 20:42:14] »

Felicitari pentru destinatia aleasa! E mare lucru sa vrei sa iti petreci timpul si altfel decat cum bine spunea magdalena. Un vot si pentru poze, sunt deosebite.

Magdalena, ideea cu "favorites" este nemaipomenita, poate scrii si pe forum undeva.

kmy [12.04.10 22:34:28] »

Multumesc pentru voturi. Da, e minunat sa vezi si manastirile vecinilor nostri bulgari. Voi reveni cu impresii de la Manastirea Sf. Nicolaie de la Arbanasi, impresii despre acest minunat sat cu locuinte din piatra si imprejmuite deasemeni cu garduri de piatra.

Manastirea Schimbarea la fata care este la 10 km de Veliko Tarnovo este renumita pentru pictura Roata Vietii de pe peretii exteriori.

Voi incerca sa va spun cate ceva si despre splendidul spectacol de lumini si sunet de la Veliko Tarnovo.

Tineti aproape!

kmy [13.04.10 11:40:56] »

webmasteri, ce vă ocupaţi de ataşarea melodiilor, incercaţi să ataşaţi asta aici...

webmaster13 [13.04.10 13:12:20] »

am atasat melodia solicitata!

Diaura*, domidoc, kmy, krondia*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Dimitrie cel Nou [Dimitrov din Basarbovo]: