ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2017
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 16.02.10
JUL-2017

Oaza de linişte

Avand in vedere ca ne-am dorit sa vizitam si "altceva", ne-am hotarat sa stam cateva zile intr-o locatie care sa ne permita sa ajungem la obiectivele turistice pe care ni le-am propus. Astfel, am les aceasta locatie si alegerea pe care am facut-o s-a dovedit foarte inspirata.

Locatia se afla la cca 30 de km de vama bulgaro/greaca de la Makaza/Nimfea, in Localitatea Semeli, un satuc de vreo cateva zeci de suflete. Ca sa ajungeti aici, se iese din autostrada Odos si se urmeaza drumul spre Toxotes, iar la un moment dat se va vedea un indicator spre pensiune. Oricum, un sfat pe care il acord si pe care sper ca doritorii sa il respecte: in momentul in care faceti rezervarea pe booking.com, introduceti in GPS datele asa cum va sunt furnizate de catre proprietate, o sa ajungeti direct in fata ei. Spun acest lucru deoarece ultimii cca 2 km te duc prin satul mai sus pomenit si care s-ar putea sa te puna pe ganduri, oferindu-ti o atmosfera dezolanta.

In momentul in care ajungi la pensiune toate indoielile iti sunt spulberate, incepand de la interactiunea pe care o ai cu proprietarul si terminand cu camerele care iti sunt oferite. Camerele sunt foarte spatioase, imbinand rusticul cu modernul intr-o combinatie reusita. Patul este mare, pe cadru de lemn, noptierele sunt din piatra cu cadrul de lemn, exista si un semineu in fiecare camera (cred ca este functional, la cat de cald era nu ne-am dorit sa-l incercam, ne-am bazat pe aerul conditionat), dulap mare, in care este incastrat un frigider mic (nu refrigerator). Baia este mare, cu o cada de dimensiuni apreciabile, cu dus.

Camerele sunt dispuse la parter si la etaj, fara sa dispuna de balcon sau patio. In fata lor este o terasa foarte mare unde se poate sta la masa, iar in eventuale zile reci sau ploioase se poate sta in interior unde mai exista doua sali de mese mari. Pensiunea dispune de o piscina mare, cu zona atat pentru adulti cat si pentru copii si unde se poate sta la plaja, savurand o bautura rece sau inghetata. Langa piscina se afla grupuri sanitare precum si o zona intinsa pentru joaca copiilor, plina de o gramada de testoase.

Proprietarii pensiuni sunt extrem de amabili, dispusi sa te ajute cu orice sfat pe care il ceri. Daca doriti sa mancati aici, la pranz sau cina nu exista o mare varietate, doar 3-4 feluri dar bine facute si foarte gustoase (recomand si sa incercati berea Vergina, este facuta la Xanthi si mi se pare cea mai buna bere bauta in Grecia, ei neexceland la acest capitol). Micul dejun inclus in pret este in portii foarte mari, neputand sa mancam tot ce ni s-a servit, totul fiind, asa cum se lauda proprietarul (si pe buna dreptate), din recolta din spatele gradinii si din laptele produs de animalutele proprii.

De la pensiune se face 10-15 minute pana la Xanthi si cca 30 minute pana la Kavala si Philippi, site de patrimoniu UNESCO.

Recomand fara nici o rezerva aceasta locatie, atat ca punct intermediar cat si ca "baza" de unde se pot explora orasele mai sus amintite.

Trimis de cristisch2003 in 05.08.17 20:51:01
Validat / Publicat: 05.08.17 23:40:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Piscina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[05.08.17 22:02:43]

@cristisch2003:

Mutat în rubrica "Vogdos Resort & Spa [Semeli, Xanthi], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[06.08.17 00:16:17]

cristisch2003AUTOR REVIEW
    [06.08.17 00:50:04]

@webmaster45: Localizarea pare cea corecta.

cristisch2003