ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    JUN-2009

O zi cu iz medieval la Cherven

Deoarece mai exista deja un review pe acest subiect ce contine o prezentare istorica a zonei, din dorinta de a nu repeta voi povesti cum a decurs mica noastra excursie la Cherven axandu-ma mai mult pe alte aspecte.

Ne-am hotarat sa facem o excursie la Cherven inopinant intr-o sambata dimineata mohorata de iunie.

Din dorinta de a nu sta in casa si cum o cunostiinta fusese cu o saptamana inainte in zona si ii placuse, ni s-a parut o idee buna, si datorita distantei scurte pana acolo. Am sunat si am adunat rapid cateva informatii, am cooptat inca trei prieteni, am sarit in masina si am pornit, destinatia pentru acea zi fiind orasul medieval Cherven.

Distanta pana la Russe (Pyce) este de maxim 80 de km iar de acolo inca aproximativ 35 km pana la Cherven. Drumul pana la Giurgiu a trecut repede si am ajuns in zona de granita. Aici drumul nu este intr-o conditie prea buna si sunt multe gropi. Podul peste Dunare este la fel de neasfaltat, taxa de pod este de 6 EUR. Vigneta pentru Bulgaria pentru cea mai mica perioada (7 zile) costa 5 EUR si se poate cumpara la iesirea de pe pod. In Bulgaria am trecut usor, era liber, am aratat buletinele, vamesul s-a uitat putin sa vada ca intr-adevar sunt ale noastre si ne-a urat drum bun.

De cum am intrat in Russe ne-a lovit imaginea destul de dezolanta: atmosfera mohorata, blocuri comuniste si urate, masini vechi, multe afise lipite unele peste altele peste tot pe unde au gasit putin spatiu. Asta a fost primul impact dupa trecerea granitei, despre centrul orasului nu pot spune nimic pentru ca nu am ajuns acolo dar banuiesc ca arata mai bine, oricum nu am avut o mare problema cu asta. Telul nostru era cetatea Cherven care nu ne-a dezamagit cu ale ei peisaje.

Cum nu intentionam sa pierdem vremea prin Russe ci sa ajungem la destinatia noastra am schimbat niste Leva si ne-am uitat sa gasim drumul ce ne-ar putea duce intr-acolo.

Aici ne-am lovit de cateva probleme:

- GPS-ul din dotare nu ne-a ajutat deloc, nu vedea decat strada principala din Russe la care noi nu am reusit sa ajungem din locul in care eram

- numeroase stradute cu sens unic astfel incat am reusit sa ne invartim in cerc si sa trecem de cinci ori prin acelasi loc

- nu ne-am putut baza pe ajutorul oamenilor pentru ca nici unul din cei pe care i-am intrebat nu stiau un cuvant in engleza

Vazand ca nu o scoatem la capat am pornit sa cumparam o harta dar nu am reusit sa gasim in prima instanta decat harti in limba bulgara. Dupa mai multe ture pe aceleasi strazi am reusit sa ajungem la un supermarket Kaufland, unde am reusit sa gasim o harta in engleza. Cu ajutorul ei si a unui taximetrist care dupa harta a inteles unde vrem sa ajungem am pornit fericiti pe drumul catre orasul medieval.

De aici drumul este foarte bun si placut de parcurs. Nu stiu cum este deobicei dar cand am fost noi era si foarte liber. La un moment dat, dupa iesirea de pe drumul principal, soseaua devine ingusta si strajuita de o parte si de cealalta de vegetatie inalta. Pe tot acest drum nu am vazut nici urma de masina. Totul era linistit si verde. Drumul urca in sus, peste deal si ofera panorame deosebite. Aici peisajul devine stancos dar vegetatia nu lipseste totusi.

O data ajunsi la ruine masina se poate lasa in parcarea amenajata in care la momentul cand am ajuns noi nu cred ca erau mai mult de 2 masini. Dupa plata taxei de intrare de 4 Leva se porneste pe scarile din stanca inspre ruinele orasului. Stancile reprezinta culcusul multitudinii de soparle ce misuna alert dintr-o parte in alta. Sus pe deal, la ruine exista harti si imagini ce ilustreaza vechiul oras si ce obiective existau inainte pe locul pietrelor din prezent.

Dealul ofera panorama catre satul modern Cherven situat la poalele vechiului oras si catre raul Lom ce serpuieste prin intreaga zona.

Orasul medieval Cherven reprezinta cu siguranta o frumoasa excursie de week-end atat datorita istoriei ce sta in spatele prezentelor ruine cat si peisajelor incantatoare.

Recomandat este a se vizita zona primavara sau la inceput de vara cand vegetatia este prezenta din belsug si confera o nota aparte peisajului.

Trimis de pink_gabi* in 12.04.10 09:20:07
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pink_gabi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Drumul catre ruinele orasului medieval de la Cherven

alba.ca.zapada
    [12.04.10 11:37:57]

ca sa ajungi aici , la cerven, pe ce drum ati luat.o? pe cel de varna sau sofia?

ai putea sa dai mai multe detalii privind drumul pina la cerven, te rog?

[12.04.10 12:54:43]

Din pacate nu imi mai amintesc prea bine, asta si din cauza faptului ca ne-am invartit foarte mult sa gasim drumul.

Ce imi aduc aminte este ca de la Kaufland de unde am luat harta am plecat exact pe drumul din fata (am lasat Kauflandul pe dreapta) iar la un moment dat am vazut indicatoare catre Varna.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [12.04.10 13:07:49]

Localitatea Cherven sa afla exact la mijloc intre cele doua drumuri de Varna sau de Sofia, adica la jumatatea drumului intre Dve Mogili si Tsar Kaloyan.

Insa am observat ca pt a ajunge acolo e mai usor sa o iei spre Varna pe E70 si apoi la dreapta de drumul 202 si dupa localitatea Nisovo se face drepta cativa km si ajungi la Cherven.

Pt Usurinta deschide google earth asupra Bulgariei si tasteaza sus in stnga la search: Cherven si enter si te va duce exact in dreptul satului.

[12.04.10 13:44:26]

ionescunic multumim de lamuriri. Eu nu imi mai aduceam aminte dar exact asa am mers, spre Varna si apoi dreapta. Un vot pentru ecoul tau ca ai lamurit ce nu am reusit eu. Multumesc!

magdalena
    [12.04.10 14:12:42]

Foarte frumoasa descrierea ta, uite o varianta de petrecere a unei zi insorite aproape de Bucuresti! Se poate lua masa in zona? In satul nou? Avand in vedere ca exista acest obiectiv turistic...

[12.04.10 14:17:57]

Eu personal in zona nu am vazut nici un restaurant. Noi am mancat in Russe la intoarcerea de la Cherven. Acolo doar ne-am asezat pe bancuta si am mancat cate ceva din ce luasem de acasa.

Poate exista si nu am remarcat eu dar daca nu, in Russe sunt destule locuri, noi am intrat pur si simplu la unul din intamplare si am avut noroc ca aveau un chelner care vorbea putin engleza ca altfel mai mult de poze nu intelegeam nimic din meniul.

pepsi70ro
    [12.04.10 14:30:37]

Asemenea impresii spuse de cat mai multi oameni care AuFostAcolo, ne-ar ajuta sa ne facem o parere mult mai obiectiva asupra acelei zone deosebit de frumoase.

[12.04.10 14:39:24]

Zona este intr-adevar foarte frumoasa si are marele avantaj de a fi aproape de Bucuresti. De asemenea mi-a placut faptul ca locul este oarecum salbatic, este liniste si se pare ca nu este invadata de foarte multi turisti.

alba.ca.zapada
    [12.04.10 14:52:26]

multumesc pt lamuriri. o sa incerc si cu gps-ul poate o fi de ajutor.

in russe, pt cine vrea sa manince este un super restaurant, ciflika... cum mergem la ruse cel putin o data pe luna, mancam la ciflika mereu.

last edit> este de ajutor gps-ul care imi arata ca localitatea se numeste cherven, iar distanta bucuresti - cherven este de 117km

bessondm
    [22.07.10 11:40:28]

Se poate ajunge si din drumul de Sofia, dupa cum am relatat; din Ivanovo, de la Biserica sapata in piatra, mai sunt 14km, exista indicatoare. Daca n-ar fi fost asa zaduf, as fi dat o fuga si acolo, prietenul meu bulgar de la manastire imi recomandase si Cerven-ul.

alba.ca.zapada, bessondm, domidoc, ionescunic, magdalena, pink_gabi*
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin orașul medieval Cerven: