ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2017
ÎNSCRIS: 16.08.16
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

Terasa Diro - Neptun

De fiecare data cand mergem la Neptun mancam la Diro. Anul acesta am fost cazati in Jupiter la Hotel Cometa (vezi impresii), dar am facut plaja in Neptun.

Terasa este amplasata pe partea dreapta dupa ce se trece podul spre plaja La Steaguri fiind prima dupa zona cu magazinele cu articole de plaja si suveniruri (are copertina albastru cu rosu, iar gratarul, rotisorul si zona de pizza sunt langa alee). Terasa face parte din grupul Mediteraneo, mai existand o locatie si la Km 0 din Neptun.

Mancarea este foarte gustoasa, proaspata, iar portiile sunt generoase.

Am servit ciorbe (a la grec, vacuta) foarte bune si pline cu carne, nu stateai sa numeri bucatelele ca la alte terase.

Gratarele sunt de asemenea gustoase, carnea bine facuta (nici uscata, nici nefacuta) si cel mai important sunt proaspete, facute pe loc.

Tochitura dobrogeana este delicioasa, are si ciuperci si nu arata ca si cum ar fi facuta din resturi ca in alte restaurante/terase. Practic carnea consta in cubulete din carne de porc.

Omleta este foarte buna, contine cascaval, branza, sunca si cubulete de rosii, portia fiind suficienta pt micul dejun si costa 12 lei.

Anul acesta au in meniu si Pizza, pot sa spun ca pizza Diro este cea mai buna pizza mancata in Neptun. Blatul este subtire, iar pizza este facuta la cuptorul cu lemne.

Preturile sunt accesibile, ciorbele 10-11 lei, ceafa la gratar 16 lei (150 gr), pizza 23 lei (diametru 32 cm) + 2 lei sosul de pizza facut din rosii proaspete, salata de rosii cu branza 6 lei.

Felicitari managerului Dan pentru modul in care coordoneaza activitatea locatiei! Este poate unul dintre cei mai buni de pe litoral!

Trimis de Andreea 28 in 05.08.17 18:46:12
Validat / Publicat: 05.08.17 20:38:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 3528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea 28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Terasa

[05.08.17 20:37:57]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 77&ridAnt=80166

dorinakiss
[05.08.17 20:56:31]

Buna ziua. Prima terasa nu este **La terasa cu flori**? Stiu ca am fost acolo de munte ori si se mananca bine.

Andreea 28AUTOR REVIEW
[05.08.17 21:01:52]

@dorinakiss: Terasa cu flori nu mai exista de 2 sau 3 ani, in locul ei sunt magazinele mentionate mai sus. Nu mai exista alta terasa pana la Diro.

dorinakiss
[05.08.17 21:17:55]

@Andreea 28: Pacat, eu am fost in 2014, dar terasa descrisa de dvs., inlocuieste cu succes cealalta terasa. Multumesc de impresii, voi manca acolo cand ajung in Neptun.

chris79
[06.08.17 05:28:05]

@Andreea 28: ati descris foarte bine si terasa si imprejurimile. Terasa cu Flori a disparut din pacate, era foarte OK si mancarea si atmosfera pe malul lacului.

Cum a fost plaja si cum vi s-a parut statiunea Neptun? Eu am fost pe la inceputul lui Iulie si parea pustiu, neingrijit si surprizator de putina lume. Nici steagurile nu le-au pus anul asta pe celebra plaja La Steaguri...

Andreea 28AUTOR REVIEW
[06.08.17 09:01:32]

@chris79: Plaja a fost ok. Noi am facut plaja la "Why Not Beach" (in fata terasei Paradisul Pescarilor, langa Momo, in partea dreapta spre Jupiter). Este cea mai frumoasa plaja din Neptun fiind amenajata cu palmieri si multe flori la intrare. Prin Neptun ajungeam seara la plimbare noi fiind cazati in Jupiter, dar era aglomerat se plimbau multi turisti. Erau si binecunoscutele trasuri si bicicletele de 4 sau 6 locuri.

Aspectul general al statiunii este acelasi de ani de zile, hoteluri in paragina, iarba destul de neingrijita, faleza de pe plaja neiluminata, iti rupi picioarele. Pana si podul de trecere peste lacuri era pe jumatate neiluminat, trebuia sa ai grija seara la asa zisele trepte.

Mai trebuie sa treaca ceva ani pana cand vom vedea schimbari majore in bine.

Steagurile nu erau nici cand am fost noi, mai mult ca sigur nu le mai pun anul acesta.

Andreea 28, chris79, dorinakiss
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Neptun?: