ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2017
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

10 zile in Hamburg si imprejurimi

Ce m-a facut sa scriu acest review? Opinia unei persoane care spunea ca 2-3 zile sunt suficiente pentru a cunoaste Hamburgul, complet gresit!! Datorita unor prieteni am avut posibilitatea de a petrece 10 zile aici si impresia mea este ca mai aveam ce vedea cel putin inca 2-3 zile.

Orasul este superb si datorita spatiilor verzi si parcurilor, ghidurile spun de 40% din suprafata si cred ca este asa, o veritabila metropola cu peste 1.700.000 de locuitori in care traficul este incredibil de lejer iar transportul urban este foarte bine pus la punct, recomand metroul U bahn cu cele 4 magistrale care fac ca legaturile spre orice destinatie sa fie logice si rapide.

Din zona de informatii situata pe aeroport intre terminalul 1 si 2 am cumparat Hamburg Cardul un permis de calatorie pe oricare din mijloacele de transport si este suficient pentru inelele A si B, in care veti gasi toate muzeele si atractiile orasului, inclusiv aeroportul.

Nu uitati sa luati pliante cu harta orasului ce contine principalele muzee, traseele transportului in comun, sunt gratuite. Doar in anumite puncte puteti cumpara acest card pentru mai multe zile, de la automatele de bilete valabilitatea lui este de o zi. Hamburg Cardul va ofera posibilitatea de a obtine reduceri la unele muzee.

Importat cand va faceti programul sa cautati pe net adrese, orar, statii de transport din apropiere, noi am avut surpriza ca informatia de pe internet sa nu fie actualizata, este cazul Gradinii Zoologice, Tierpark Hagenbeck, unde programul era pana la 19. Multe informatii utile le gasiti si pe pliantele gratuite.

Ca sa termin cu mjloacele de transport intrarea in autobuz se face pe usa de la sofer, prezetati acestuia legitimatia de calatorie sau cumparati bilet, la metrou trebuie sa folositi automatele de bilete, nu sunteti controlati in garnitura metroului ci doar se fac filtre la unele statii la iesire.

Despre muzee nu pot spune decat ca sunt marea majoritate senzationale si nu am termen de comparatie decat cu putine de aici din tara.

Recomand cu mare drag Miniatur Wunderled, cel mai aglomerat dintre toate, aici programul incepe la 7 si se termina la 24, ca sa evitati aglomeratia de la casele de bilete faceti o programare din timp, de fapt o rezervare, spre seara sunt reduceri la pretul de intrare, sigur o sa va fascineze si cei mai fericiti vor fi copii, Internationales Maritimes Museum cu cele 9 punti ale sale (etaje) unde picioarele spun ca nu mai pot iar curiozitatea te impinge sa vezi mai mult, Rathaus (Primaria) nu o ratati sa o vizitati este superba iar pentru interior se fac, la anumite ore, tururi ghidate in limba engleza. nu ratati plimbarea cu unul din autobuzele supraetajate ca statie de plecare Landungsbrucken, in apropierea portului turistic, sunt 4 linii, A-D, culori diferite rosu, albastru, galben, galben cu rosu, biletele sunt valabile toata ziua si poti cobora in oricare din statiile de pe traseu si urca apoi in alt autobuz dar de aceiasi culoare, turul a costat 30 de euro 2 adulti si un copil pret redus cu HC, autobuzele au de regula audio ghid in mai multe limbi, la intarea in autobuz primesti casti de unica folosinta cu care te conectezi la un dispozitiv unde poti selecta limba si regla volumul, recomand autobuzele mai noi.

Nu ratati plimbarea pe aleea pietonala din zona portului turistic, cartierul Altona, spre Elbphilarmonie, cladirea noua a filarmonicii, ridicata peste o mai veche cladire, splendida prin jocul oglinzilor din exteriorul cladirii in care se reflecta Elba, intrarea este gratuita, Chilehaus, Chocoversum, pe placul copiilor dar pretul cam piperat, zona portului de la lacul Alster, cartierul Blankenese, Panoptikum un muzeu al figurilor de ceara cu cele 125 de statui,

nu ratati bisericile, Sf. Nicolae este recomandarea noastra desi in restaurare urcarea cu liftul pana la cei 75 m ai turnului va ofera o panorama deosebita a orasului iar muzeul mic si aranjat cu pricepere o sa va placa, Planetarium unde am vazut o proiectie legata de Aurora boreala in deschidere cu o veritabila lectie de astronomie, de prefat era cunoasterea limbii germane, daca sunteti interesati de spectacolele de aici datorita numarului de locuri limitat trebuie sa faceti rezervarea si plata din timp, zona depozitelor vechi unde veti gasi multe din muzee.

Veti fi fascinati de frumusetea cladirilor pe care le veti vedea la tot pasul, veti trece peste cateva zeci de poduri, orasul are peste 2000 de poduri mai multe decat cele din Venetia si Amsterdam la un loc, pitoresc este ca pe balustrada podurilor sunt incuiate sute de lacate cu prenumele indragostitilor gravate pe ele.

Nu ratati gradina botanica cu spectacolul ei de sunet, lumini si jocuri de apa, parca de3 ori pe saptamana, de la 22,00 la 22,30 accesul este gratuit dar e de preferat sa ajungeti minim cu 30 de minute mai devreme din cauza aglomeratiei.

Recomand ca atunci cand doriti sa vizitati muzeele sa nu programati in acea zi decat unul mai mare in care veti petrece sigur mai mult de 3 ore si unul mai mic sau vizitarea altor obiective, cereti informatiile legate de pachetele de familie la casierii si audio ghiduri, la unele obictive acestea se ofera gratuit sau contra cost.

Din pacate nu am putut vizita, din lipsa timpului, cladirea garii, Universitatea, biserica Sf. Michael, U Boatul (submarinul), Domul (de fapt un parc de distractii) si lista altor muzee poate continua.

Nu ratati sa vizitati, daca aveti posibilitatea, Bremenul cam la 120 km de Hamburg, piata orasului este foarte frumoasa: primaria, catedrala, statuia lui Roland si celebrii muzicanti, Universum Museum nu trebuie omis.

Lubeckul, patria martipanului, la 60 de km de Hamburg treceti-l pe harta de interes.

Ce nu ne-a placut: felul rece al germanilor fata de straini, turul portului pe Elba cu vaporasul cand capitanul a turuit o ora intreaga fara sa intelegem nimic.

Concluzia:o metropola splendida care, in urma Operatiunii Gomora, din 1943, a fost distrusa in proportie de 80% si apoi reconstruita, cu un farmec deosebit si in care veti descoperi lucruri fascinante, sigur veti dori sa va intoarceti aici.

Trimis de Adrian Branescu in 05.08.17 14:38:36
Validat / Publicat: 05.08.17 15:09:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 5991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrian Branescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Basilica Sf. Petru

webmasterX [05.08.17 15:08:15] »

Bun, util, remarcabil review de debut! CU atât mai mult cu cât pare scris de pe telefon/tableă și e primul de la înscrierea pe sait - acum 7 ani!

@Adrian Branescu: bun-venit *cu adevărat* în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=80155

webmasterX [10.08.17 19:21:25] »

@Adrian Branescu: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hamburg:

• pagină generată în 0.062057971954346 sec