ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2017
ÎNSCRIS: 05.09.11
JUL-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Un sejur perfect

Am oscilat foarte mult anul acesta între Turcia și Grecia, am fost tentați initial pentru Grecia deoarece am mai fost, iar ca securitate nu aveam de ce să ne punem întrebari. Într-un final am ales totuși Turcia datorită prețului foarte tentant și a resortului care pe AFA era cotat foarte bine și chiar așa și este. Temerile noastre legate de securitate s-au dovedit a fi totalmente neîntemeiate, iar în momentul de față pot să spun ca nu își au locul, deși recunosc că nu am ieșit din resort decât pentru a merge la acvariul din Antalya și sa facem mici cumpărături la un bazar din apropiere.

O să încep cu ZBORul: am zburat cu Tarom, care ca de fiecare dată au fost foarte buni în ceea ce fac, nu am simțit nici decolare și nici aterizare, pilotul si echipajul avionului - nota 10. La hotel am întâlnit un cuplu care ne-au povestit că au zburat cu Atlas Jet (am înțeles că ar fi o companie turcească) și au spus că a fost cel mai terifiant zbor din viața lor.

Am ajuns pe aeroport, în Antalya, prima impresie - FOARTE CALD (19 iulie - 39 grade C), am fost preluați de autocarul agenției partenere și am așteptat cam 30 minute până au reușit să adune toți turiștii. În perioada aceasta am avut la dispoziție apă plată rece și un ghid care chiar îți răspundea la orice întrebare. După 30 minute am plecat către hotel, si am ajuns după aprox. 2 ore, deoarece este ultimul hotel din stațiune (nu este adevărat ca durează 30 minute, poate doar dacă ai transfer individual).

CAZARE: în prețul biletului am avut camera cu vedere land view, deci nu către grădinile interioare, dar cu 10 euro oferiți recepționerului, un salamalekum mic și un please am obținut camera cu vedere către grădinile interioare (chiar merită!!!), dar și cazare foarte rapidă, în 10 minute am fost în cameră.

CAMERA: exact ca în descriere, curată, spațioasă, aer condiționat (atenție: dacă ușa de la balcon este deschisă nu funcționează), TV LED cu suport pt stick USB care chiar funcționează si intrare HDMI (mai greu de ajuns la ea), posturi românești = 1 TVRI. camerele sunt dispuse în 8 corpuri de clădire numerotate de la 1 la 8. Noi am avut camera 2315, adică am stat în corpul 2, etajul 3, camera 15, iar corpurile 1-4 au parte de soare în intervalul 13-19, corpurile 5-8 au parte de soare în intervalul 09-13. Curățenie și schimb prosoape zilnic, lebede și elefențăi din prosoape doar contracost (am lasat 3-4 euro pe pat și am găsit mici animăluțe aproape în fiecare zi). În fiecare zi este verificat minibar-ul și schimbat totul în el (apă plată, Fanta, Coca-Cola, Sprite, nu bere, nu alune, nu cioco) free, adică fără bani. Wireless este în cameră, free, în lobby, în restaurant, la piscina principală, în amfiteatru și funcționează foarte bine. Este foarte greu de setat, vă recomand să vă duceți de vreo 2-3-4 ori la recepție cu telefonul/tableta, etc și recepționerul o să vă introducă mai multe parole si GATA!!! La mine a durat o zi. Teoretic și ipotetic, atunci cand te cazezi le pui la dispoziție email, iar ei aloca pt camera ta o parola pe care tu o primesti pe mail. Sistemul la mine nu prea a funcționat așa că am aplicat metoda cu recepționerul.

RESORT: cu riscul de a repeta, resort-ul este ca în descriere, curat, întreținut, păzit, etc. Există 2 piscine pentru adulți - piscina principală cu 4 topogane și un relax pool (bestial, aici nu au voie copii sub 16 ani, fără sărituri, etc) care este înconjurată de cântece de păsarele, etc. Pentru copii este bestial, au la dispoziție 3 piscine: piscina nr. 1 copii - 3 ani, are 0,40m; piscina nr. 2 - copii 3 - 6 ani și are multe chestii (topogane, etc); piscina nr. 3 - copii peste 6 ani are 3 topogane și o adâncime mai mare. Nu se specifică vârsta niciunde, poți intra cu copilul în orice piscina. În cadrul resort-ului există loc de joacă pentru copii care este amplasat langa piscina nr. 2. Tot pentru copii există un mini LunaPark și o sală de jocuri cu diverse jocuri inclusiv bowling, unde se plătește (pt. Luna Park 2 fise, iar pt. sala de jocuri 1 fisa, 10 fise = 40 lire = 10 euro). Puncte pozitive: - sunt foarte prompți, în sensul că am observat că frigiderul nu se închide, am anunțat la recepție seara (când ne duceam la masă), iar când ne-am întors garnitura era schimbată si frigiderul OK; - majoritatea înțeleg destul de bine engleza, iar daca se întâmplă să nu înțeleagă, imediat cheamă un coleg și îți rezolvă problema; în fiecare seară au 2 spectacole complet diferite, unul în amfiteatru care se termina pe la 21:30, max. 22:00, iar după au muzică live sau discotecă lângă piscină; -

curățenie, foarte curat, absolut totul foarte curat!!! ; mai sunt dar nu îmi aduc aminte, promit că o sa revin :). Puncte negative: nu am, deși este un pic deranjant să vezi atât de mulți ruși. Este plin de ruși. Cred că 80% ruși, 10% nemți, și restul de toate :).

PLAJĂ: Plaja este la o distanță de 300 m de hotel, am facut max. 10 minute pe jos (împreună cu fie-mea care are 4 ani și un pic), au la dispoziție și un tractor care te duce la plaja la fiecare 10 minute. Plaja are blue flag pe 2017, este amenajata, are un rand de pietricele la intrarea în mare, maxim 1 m, arată la fel ca în poze. Pe plajă este un beach-bar unde poți mânca și bea în intervalul orar 10:00-18:00, si doua locuri de joacă pentru copii, teren de volei.

MÂNCARE: Mâncarea este bună, sunt multe sortimente, si poți mânca efectiv la orice oră, tot timpul ai la dispoziție pește și carne de pasăre/curcan/vită/miel + salate + legume + dulciuri. Nu ai cum să rămâi nemâncat. Practic 24 ore poți mânca în diferite locații din resort. Nu am încercat restaurantele a-la-carte, avem un copil mic și... nu am avut timp :).

BĂUTURI: Apă plată - peste tot în resort sunt vitrine frigorifice cu sticle de apă plată la 500 ml, sucuri la discreție, Fanta, Cola, Sprite, Sucuri fără acid (portocale, visine, mere, ananas) la dozatoare, Cafea la dozator, Cocktail-uri se preparau la bar. Bere la draft - Efes, ok la gust, Băuturi alcoolice, numai locale, am încercat să beau votcă, gin, coniac, toate parcă au același gust, doar gradul de tărie diferă, știam acest lucru, în cocktail nu simți diferența, barmanii au cateva rețete pe care le fac foarte bine (mojito, sex on the beach), nu incercați cubra libre :) !!

EXCURSII: noi am luat decât excursia cu acvariul din Antalya, care este extraordinar. Aveți mare grija prin ce agenție luați excursia. În lobby sunt reprezentanți de la mai multe agenții, noi am fost prin ******, deși agenția partenera din Turcia era ***, deoarece: ****** ne taxa cu 60 euro/adult si 45 euro / copil, adică un total de 165 euro. Prin ***** am plătit doar 100 euro, adică 2 adulți x 50 euro, iar copil gratuit. În acești bani am primit: drum dus-întors hotel-acvariu; intrare la un terariu din cadrul acvariului; intrare la o cameră cu gheață, unde temperatura este de -5 grade, primești geci, pantaloni și te dai cu sania pe zăpada, etc; intrare la acvariu, care este cel mai mare din Europa si are cel mai lung tunel subacvatic din lume (așa zic ei). Per ansamblu merită, chiar este foarte frumos, durata totală - aprox. 5-6 ore cu tot cu drum.

CONCLUZII FINALE: Pentru o familie cu copil este locația perfectă, pentru o familie fără copil, cred că mai bine aleg un resort doar pentru adulți, deoarece aici permanent or să vadă familii cu 1-2-3 copii, care sar, se distreaza, râd, etc dar nu într-un mod supărător (cred eu care am un copil :) ). Am fost foarte mulțumiți de acest sejur, recomand cu încredere resort-ul, în mod sigur la anul vom reveni la un hotel din lanțul Crystal, vă stau la dipoziție pentru întrebări.

Trimis de adelos in 05.08.17 02:21:12
Validat / Publicat: 05.08.17 11:15:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adelos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Relax Pool

[05.08.17 11:15:49]

Bun review-ul.

ATENȚIE, însă: referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[05.08.17 13:01:42]

@adelos:la capitolul "baclavale" cum stăteau?!

Sunt cu gandul la ele????!

Sa stii că garden rooms primeai doar cu un "merhaba"????si aveai o economie de 10euro in buget????????!

Dar a meritat, era pacat sa risti!

Felicitari pt articol si informatii!

[05.08.17 13:54:23]

@maria55: Nu am incercat baclavale, sotia a spus ca sunt excelente, eu in schimb am gustat din wafe - bestiale, si prefer varianta cu 10 euro, are tot timpul succes , la o familie care s-a cazat in acelasi timp cu noi nu a functionat fara 10 euro, nu au avut camera la gradini. Subit au gasit una dupa plata cuvenita ) ) ).

[05.08.17 14:05:30]

@adelos: da, bestiale wafele acelea! Aveam camera la et 1 deasupra Patiseriei Fontana! Iti inchipui cât de "teleghidati" eram când aromele ajungeau la noi????!

Un hotel cu servicii bune si acum urmaresc la rându-mi un altul din lant, Crystal din Side! Am inteles ca este bun!

[25.08.17 19:01:00]

Un hotel foarte vechi cu miros specific in care curatenia pe holuri si in camere lipseste cu desavarsire. Aerul conditionat nu este centralizat iar cand functineaza nu este legat de usa de la balcon.

Piscinele pentru adulti au adancimea de 1.50 m ceea ce depaseste normativul don Turcia se 1.40, facandu-le inabordabile de catre cei ce nu stiu sa innoate.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.08.17 19:15:57]

@Dariu: Alooo, domnu' cu normativu', la Sentido Letoonia Belek, adancimea la piscine este 1,70 m.

Va rog sa mergeti acolo sa-i inchideti!

[25.08.17 19:22:06]

@Andox: Foarte rau ca este 1.70. Nu toti sunt campioni olimpici la inot.

Am precizat care este normativul actual in Turcia. Hotelurile noi le respecta iar cele vechi le declara in fals ca fiind de 1.40m -a se vedea site. ul Crystal Paraiso.

[25.08.17 19:43:29]

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.08.17 19:49:06]

@Dariu:

Foarte rau ca este 1.70. Nu toti sunt campioni olimpici la inot.

Părerea ta.

O piscină adâncă mai selectează clientela (campionii de necampioni ) şi astfel se evită aglomeraţia.

Dacă totuşi insişti să o foloseşti, există salvamari, dar şi colace de vânzare la magazin.

[25.08.17 20:42:35]

@Dariu: cand hotelul acesta are grad de recomandare atat de mare, imi vine greu sa cred ca "mirosurile" de care amintesti, au aparut asa de la un articol la altul????!

Acum ce sa zic, fiecare are dreptul la o parere, părere cu care putem sa fim de acord sau nu, mai ales când vorbim la modul general, fără articol, poze, intr-un cuvânt:argumente! Poate ai sa ne scrii!

Dar eu rămân la părerea mea si anume aceea ca acest hotel vechi, da, sunt de acord, este un hotel cu servicii f bune raportandu-ne si la banii platiti! Iar cand zic"servicii", zic si curatenie! Da, da si stiu ce vorbesc!

Oricând m-as intoarce acolo si oricând l-as recomanda! Si nu doar eu, urmareste cele ultime 7 articole despre Crystal Paraiso Verde!

[25.08.17 22:46:12]

@maria55: Din pacate alegerea hotelului s-a bazat si pe ultimele articole, insa se pare ca persoanele care le-au scris au fost, in alt loc" sau...

standardele noastre nu coincid.

Daca recomanzi in continuare acest hotel ma vad nevoit, cu scuzele de rigoare, sa nu mai citesc postarile tale intrucat conceptia noastra despre curatenie este, din pacate, total diferita.

[25.08.17 22:55:19]

@Dariu: da, recomand in continuare! Iar daca consideri ca avem standarde diferite, eu nu ma supar dacă nu-mi mai citesti postările! Nici nu ma bucur, in schimb, nu-mi place sa pierd prieteni! Dar facand analiza pe text???????????? constat o oarecare malitiozitate, in ultima fraza... si asta ma deranjeaza! Nu sunt in masura sa-ti judec conceptia ta despre curatenie, asa cum nici tu nu poti sa-mi judeci standardul despre acelas lucru!

Nu fac alergie la praf... pentru ca-l sterg! Asta a fost o gluma!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.08.17 22:58:50]

@Dariu:

Din pacate alegerea hotelului s-a bazat si pe ultimele articole, insa se pare ca persoanele care le-au scris au fost, in alt loc" sau... standardele noastre nu coincid.

Standardele fiecărei persoane sunt diferite .

Este foarte bine să ai standarde ridicate, să fii oricât de pretenţios, însă pentru un sejur din care să te întorci mulţumit sau chiar încântat trebuie să alegi un hotel cu un preţ proporţional cu propriile tale standarde, dorinţe şi aşteptări.

Am văzut şi eu în fugă acest hotel în septembrie anul trecut şi doar exterior. Arăta mai bine decât mă aşteptam. Eu eram cazată la Mardan Palace, dar am trecut pe la Paraiso să mă întâlnesc cu o bună prietenă.

Totuşi nu vrei să ne povesteşti şi nouă experienţa ta de la acest hotel, ce zici?

[25.08.17 23:10:41]

@nicole33: Din pacate curatenia nu tine de bugetul folosit in alegerea hotelului. Stiam ca hotelul este unul vechi si ca are un pret mai redus, insa in privinta curateniei si a mirosului nu credeam ca este asa. M-am bazat pe cele scrise anterior de ceilalti in alegerea hotelului insa am gresit.

Referitor la scrierea unui review, am fost la peste 10 hoteluri in Turcia (in medie la 2 pe an) si raman la hotararea de a nu scrie, inca, nici unul. Doar mici comentarii, cu speranta ca vor fi citite.

PS Review urile tale despre Antalya le citesc cu drag si le apreciez intrucat parca ar fi scrise de mine Abia il astept pe urmatorul!!!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.08.17 23:15:10]

@Dariu: totuși, măcar hotelurile la care ai fost, le poți te rog enumera?

[29.08.17 09:52:46]

Am citit parerile anterioare si pot sa spun ca absolut tot timpul curatenia a fost excelenta.

Imi pare rau Dariu pt tine, probabil ai nimerit intr-o perioada mai proasta a lor, dar eu pot sa spun ca in camera, in corpul de cladire unde era camera, in lobby, restaurante si in tot complexul curatenia era absoluta. Zilnic am vazut angajati ai hotelului care se plimbau si adunau mici hartiute, etc. cazute sau aruncate de turisti pe spatiile verzi, etc. Chiar am fost socat de asta. Permanent totul mirosea a solutie de spalat.

In corpul de cladire unde era camera am surprins (intamplator) cum s-a facut dimineata curat, iar dupa masa, cand am plecat la piscina se stergea din nou pardoseala.

Eu pot doar sa povestesc experienta mea. Da, se vede ca nu este un resort nou, dar pot sa spun ca renovarea a fost facuta foarte bine,

intr-adevar mai sunt unele mici, chiar foarte mici detalii neacoperite de renovare, dar per ansamblu, eu sunt foarte multumit de acest resort.

barbara
    [26.10.17 14:39:58]

@adelos: Felicitări pentru articol, amplu și cu informații utile. Am votat cu plăcere. Fotografiile tale sunt superbe. Vacanțe plăcute!

[27.10.17 16:32:16]

@barbara: Multumesc, va doresc la toti VACANTE PLACUTE!!!

ADIGHETU1
    [01.02.18 11:52:54]

buna ziua

stiti cumva daca aveau carucioare pt copii?

bauturile de import se platesc?

multumesc

vali_bob
    [28.04.18 07:25:32]

@nicole33:

Cui nu-i place in hotelurile din Antalya are libertatea sa mearga pe litoralul romanesc unde va gasi o curatenie desavarsita in hoteluri si pe plaja, mancare si bautura la discretie si rommi foarte civilizati peste tot! Plus ca transportul iti este decontat la fiecare hotel unde ajungeti!

vali_bob
    [28.04.18 07:48:31]

@vali_bob:

Am fost in Side si in 2016 si in 2017 la acelasi hotel, Port River & Spa. Ultramodern, servicii excelente dar fara verdeata, fara spatii de plimbare. vezi impresii

Anul acesta deja am luat bilet la Crystal Paraiso, nicidecum la hotelurile din Romania. Felicitari celor din Turcia ca au investit in hoteluri si resorturi superbe.

Daca "oamenii de afaceri'' din tara Ro ar fi facut la fel puteam sa devenim si noi beneficiari ai perlelor din turismul nostru!

adelos, ADIGHETU1, barbara, Dariu, maria55, vali_bob
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Paraiso Verde Hotel [Bogazkent]: