ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2017
ÎNSCRIS: 09.06.09
JUL-2017

Cazare Aparthotel Porto Marina - Gouvia

Anul acesta ne-am hotarat sa ne petrecem vacanta in Grecia, mai exact in Corfu, o insula foarte frumoasa si foarte draga mie. Am citit pe aici pe undeva cum ca orasul Corfu, Paleokastritsa, Sidari si inca vreo doua statiuni, nu ar reprezenta Grecia absolut deloc. Ba din contra, tin sa contrazic aceea persoana. Toate aceste statiuni, toata insula, cu toate acele golfuri, golfulete, stanci, munti (zona Ioanina) ape calde si foarte limpezi, maslini, lamai si chiparosi reprezinta cu varf si indesat Grecia. In fine sa trec la subiect si anume aceasta locatie despre care s-a scris mai mult de rau decat de bine.

Am facut o rezervare online pe ultima suta de metri la o locatie din Nea Vrasna (Asprovalta) cu plecare pe data de 19.07 dar a doua zi aveam sa aflam ca din pacate nu mai sunt camere libere. Ni s-a recomandat insa altceva, in Corfu, Aparthotel Porto Marina, cu plecare tot pe 19.07.

Am acceptat cu toate ca tot ce apucasem sa citim pana atunci depsre aceasta locatie era numai de rau. Am cautat in continuare pe internet poze si impresii. Din 10,6-7 erau proaste si restul bune. Am zis fie ce o fi, nu poate sa fie dracul atat de negru.

Si am avut dreptate, chiar nu a fost. Ajunsi la receptie dupa un drum destul de obositor dar placut, am asteptat cuminti sa fim repartizati in camere. Repartizarea in camere o face propietarul si nu ghidul. Ma rugam intr-una sa nimerim in camera de la etaj..si ..DA.Camera in care am fost cazati a fost aceeasi despre care a postat aici Sosorina. Pozele postate de ea corespund cu realitatea asadar am considerat ca nu mai este nevoie sa mai fac poze. Camera am gasit-o curata, baia la fel, chicineta la fel. Prosoapele si cearsafurile albe si curate, saltele bune, nepatate.

Chicineta era dotata cu farfurii, tacamuri, cesti de cafea, pahare si 2 tigai. Si apropo Sosorina... noi am gasit tigaile curate de data aceasta si un ibric :)).

In apropiere exista cateva magazine, supermarket-uri de unde poti cumpara apa, paine , bere, inghetata. Cel mai mare supermarket cu preturi mult mai mici este Diellas, aflat la aprox.10 min de mers. Acolo poti gasi diverse alimente, produse la preturi ok.

In jur sunt destul de multe taverne unde poti servi un mic dejun destul de bun sau un pranz consistent. Preturi la Gyros 2.50 - 3.50 euro, un iaurt grecesc cu fructe miere si nuci ( o nebunie ) 3.50 euro, Pork Souvlaki - 7.50 euro, Mousaka - 8 euro.

La capitolul curatenie, in zona chicinetei as spune ca ne-am procurat axion, burete si lavete pt spalat vasele dar nu ne-a deranjat acest aspect.

ASPECTE NEPLACUTE.

Ar exista doar cateva. In primul rand la parterul locatiei este o terasa, unde seara se aduna clientii ( greci si nu numai ) , asculta muzica, urmaresc meciuri de handbal sau fotbal, cu sonorul la maxim si mai vorbesc si tare. Dar in jurul orei 12-1 noaptea se asterne linistea. Dupa cate stim grecii sunt foarte galagiosi si nu ar trebui sa ne mire dar

avand in vedere ca esti in vacanta si iti doresti liniste, asta te da peste cap. Dar treaba asta s-a intamplat doar in vreo 3 seri maximj, in rest o ambianta mai placuta si mai putin zgomotoasa.

Despre Plaja Gouvia. - ei bine la capitolul asta tin sa contrazic persoanele care au scris recenzii mai ..negative despre. Plaja ..da este cu pietricele dar sunt si portiuni cu pamant si iarba unde te poti aseza. Noi ne-am procurat incaltari speciale inainte sa plecam dar totusi la un moment dat nu le-am mai folosit..cel putin cand intram in apa intram fara. Pe plaja exista cateva dusuri.

Apa - este foarte calda si da foarte sarata dar murdara? ..foaaarte rar. poate mai mult tulbure. Dar repet foarte rar. Am gasit apa asa doar in prima zi, dupa masa cand am mers pe plaja in recunoastere. In rest in fiecare zi apa a fost foarte limpede si dimineata si seara. Plaja are cam la jumatatea ei un mic debarcader pt barci mici si Sky jeturi si undeva in lateral stanga un alt debarcader pt barci mari, iahturi. Langa aceste debarcadere in apa, sunt cateva geamanduri care delimiteaza zonele unde stau barcile de cele unde turistii fac baie. Asa ca este LOGIC sa ocolesti aceste portiuni pt ca acolo apa poate fi mai murdara. Dar repet ..in rest apa este foarte curata si calda.

Dimineata la prima ora este o placere sa faci baie si sa stai la soare, dupa-masa la fel.

In concluzie cazarea este ok si daca nu esti prea pretentios atunci o sa ai o vacanta super. Sunt prea multe locuri si plaje de vazut si vizitat incat chiar nu ai timp prea mult sa stai in camera. Noi am fost multumiti ca am avut un loc decent unde sa dormim.

Trimis de oanabunea in 04.08.17 18:59:30
Validat / Publicat: 04.08.17 20:07:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimpic Beach - Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanabunea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Plaja Dassia

[04.08.17 20:06:37]

Bun review de debut - merită remarcat

@oanabunea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=80132

[04.08.17 20:48:08]

Buna ziua. Doresc sa stiu mai multe amanunte despre preturile la terase, marketuri si restaurante, precum si drumul cu autocarul.

[04.08.17 20:58:57]

@oanabunea: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[04.08.17 20:59:22]

@dorinakiss: Buna seara, va ajut cu drag. La taverne sunt preturi usor mai mici decat la restaurante. O bere Mythos care este destul de buna, la taverne ajunge la 3.50 euro, la restaurante 4 euro, la supermarketuri Mythos la doza 1.30 euro (supermarket Diellas). Painea este mai scumpa in general. Preturile pleaca de la 0.75-0.80 eurocenti la 1.30-1.40 euro.

[04.08.17 21:08:05]

@dorinakiss: Preturi la Gyros 2.50 - 3.50 euro, un iaurt grecesc cu fructe miere si nuci (o nebunie) 3.50 euro, Pork Souvlaki - 7.50 euro, Chicken Souvlaki - 7.50 euro, Mousaka - 8 euro. Recomand taverna BBQ- Art care este situata mai aproape de soseaua principala. O puteti gasi si pe facebook ca sa va faceti o idee. Asta in Gouvia. In statiunea Sidari, pt ca am ajuns si pe plaja de acolo, preturile la mancare sunt mult mai mici. Un Gyros 2.50 euro, o portie mousaka (foarte buna) 5 euro, o bere Mythos 2 euro, un mix grill sandwich 3 euro

[04.08.17 21:13:57]

@oanabunea: Multumesc mult, am notat.

[04.08.17 21:39:21]

@oanabunea: Drumul cu autocarul a fost ok. Per total sunt cam 18 ore de mers, cu 3 opriri in Bulgaria. Prima dupa vama, la restaurant Baykal, unde se sta aproximativ 20-30 minute si unde se poate sta la terasa sa mananci ce ai la tine sau poti cumpara de acolo. Se poate plati si in lei si in euro. A doua oprire, dupa aprox 2 ore si jumatate se face la restaurant Spectrum sau " La steaguri ", a treia oprire se face la o mica terasa + magazin, aflata pe marginea drumului denumita " La bomboane" de unde puteti cumpara la intoarcere ulei de masline, masline mult mai ieftine decat in Grecia si bineinteles muuulte bomboane, napolitane, creme de ciocolata. Si aici se poate plati atat in euro cat si in lei. Unii vanzatori inteleg si vorbesc putin romana. Dupa intrarea in Grecia prima oprire se face la Olympus Plaza, unde puteti gasi cafea calda dar atentie ca sunt preturi cam maricele. Un expresso mic 2.70 euro, mediu 2.90 parca. Tot aici gasiti si ceva produse de patiserie dar tot la preturi maricele. Dupa aceasta oprire se incepe urcarea pe munte (muntii Pindului- Canionul Vikos, zona Ioanina). Se traverseaza acest lant muntos in aproximativ 3 ore, timp in care se mai face o oprire la un alt punct numit Stop & Go. Acolo taxa la toaleta este de 0.50 eurocenti. Pastrati bonul si cand iesiti mergeti la bar si va va da in schimbul bonuletului, o sticla de apa plata la 0.500 ml. Zona este superba, autostrada strabatand nici mai mult nici mai putin de 55-56 de tuneluri si destul de multe viaducte. Daca plecati din tara seara in jurul orei 18-18.30, atunci o sa aveti sansa sa ajungeti in aceasta zona pe lumina si puteti face multe poze superbe chiar si din autocar. Dupa aceste aprox. 3 ore pe munte se coboara spre portul Igoumenitsa de unde va veti imbarca pe un feribot (taxa 10 euro de persoana / sens), care va va duce catre frumoasa insula Corfu.

[04.08.17 21:43:12]

@oanabunea: Multumesc pentru informatii.

[04.08.17 21:50:11]

@dorinakiss: Cu placere, o seara buna.

Ioan Raita
[05.08.17 09:57:19]

Felicitări! Un articol cu aprecieri foarte corecte atât despre Marina Apartments cât și despre plaja din Guvia.

Anul trecut de Paște am avut și noi o rezervare la Marina, dar pentru că am fost doar două familii nu s-a mai deschis hotelul și s-a aranjat cazarea la Hotel Gouvia din apropiere. Ne-am simțit excelent în stațiunea Gouvia.

Călătorii plăcute!

[05.08.17 10:01:36]

@Ioan Raita: Va multumesc

flaviana77
[07.08.17 10:17:06]

@oanabunea:

imi este dor de acel drum cu toate ca la drept vorbind este destul de lung si obositor.

dar trece repede timpul, mai motai in autocar, mai vin opririle celebre, per total adunat noi am facut exact 24 ore, pentru ca ne-a luat autocarul din orasul nostru.

eu privind acum in urma, as mai face acel drum, iar autostrada egnatia odos este spectaculoasa.

iulia.
[08.08.17 16:33:27]

Excursiile optionale sunt accesibile din Gouvia sau trebuie sa ne deplasam pana in Corfu Town pentru a pleca de acolo? Din Gouvia sunt autobuze desedesespre spre Corfu Town? (intreb in ideea ca as vrea sa vizitez capitala pe cont propriu)

[08.08.17 16:47:06]

@iulia. : Buna ziua, da gasiti in Gouvia agenti locale de unde va puteti achizitiona excursii optionale putin mai ieftine decat va prezinta ghidul roman.

Din Gouvia sunt autobuze catre Corfu Town. Se numesc blue buss adica autobuzele albastre. Statia se afla pe soseaua principala foarte aproape de supermarket Diellas. In statie se afla un automat de bilete. Biletele pt Corfu Town sunt de culoare roz. De preferat sa le achizitionati de la automat pt ca sunt doar 1.70 euro daca mai tin bine minte. De la sofer daca le luati sunt mai scumpe 2.30euro.

iulia.
[08.08.17 18:09:34]

@oanabunea: multumesc!

[08.08.17 18:10:41]

@iulia. : Cu mare placere, o seara buna.

flaviana77, Ioan Raita, iulia., oanabunea
Alte impresii din această RUBRICĂPorto Marina Aparthotel: