ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
MAY-2008

Argostoli - inima Kefaloniei

Kefalonia-e una dintre cele mai frumoase destinatii de vacanta!

Este situata in vestul Greciei si are o clima blanda si plaje excelente! Dupa succesul filmului ''Captain Corelli Mandolin'', din timpul razboiului, sub dominatie italiana si germana, insula a devenit mai celebra si mai vizitata!

Esta O insula cu o frumusete naturala renumita, care cere a fi explorata! Cu descoperiri arheologice de pe vremea lui Ulise. Cu culturi de vita de vie, maslini... capre si oi! Paduri intunecoase si munti inalti de peste 1600 de metri. Cu o retea rutiera excelenta! Cu fenomene geologice ciudate, pe care le gasim in subteran, sub forma de stalactite, stalacmite sau lacuri!

Capitala insulei este Argostoli! E situata in vestul insulei. Am vizitat-o in vara anului 2008, intr-o excursie cu autocarul si ferry-boatul, cu plecarea din insula vecina, Zakhynthos!

In cele cateva ore, am reusit sa surprind doar un pic din ceea ce inseamna, cu adevarat, acest oras-port la Marea ionica! Dar informatile ghidului, au fost destul de folositoare.

Aici, peste tot pluteste o atmosfera vibranta, in comparatie cu restul insulei, unde, in anumite zone, la munte, te intrebi daca nu cumva este o insula pustie!

Inca din autocar am admirat acest oras modern, cu strazi largi, comerciale si un port plin de viata, in care domina, cu fata spre mare statuia lui Nikos Kawadias, un celebru si iubit poet, ale caror versuri au fost transformate in cantece! De aici cu ferry poti pleca spre Lixuri.

Orasul este situat in mijlocul insulei, inconjurat de muntii impaduriti.

Dupa cutremurul din 1953, orasul a fost distrus si, cu ajutorul guvernului, a fost reconstituit in scurt timp. Arhitectura orasului a fost grav avariata, dar cand s-a refacut, pe langa modelul original s-au adus unele inbunatatiri, urmand stilul traditional, dar si s-au adaugat constructii contemporane.

Acum -este un oras modern si cosmopolit! Are o promenada atractiva, pe soseaua de coasta, cu pavaj viu colorat, iar soseaua este incadrata de siruri de palmieri! Drumul continua asa pana la chei!

Argostoli este considerat principalul oras din insula Kefalonia! Si cel mai mare port din partea de vest, pentru barci locale, ferry-boaturi, nave de croaziera si yahturi private. Cand e sezon de varf, ferry -boaturile vin si pleaca din ora in ora. Aici pescarii isi aduc pestele spre vanzare!

Cafenelele si micile taverne te imbie la tot pasul sa faci un mic popas. Hoteluri, pensiuni si vile cochete, se inalta nu mai mult decat pe doua nivele, cauza fiind, probabil tot faptul ca este zona seismica!

In Piata Valianou, ne-a lasat soferul autocarului, dupa ce abia a gasit un loc de parcare. Era amiaza si o caldura inabusitoare! Pauza, de voie, urmand sa ne intalnim, dupa 2 ore. Am cautat sa nu ne indepartam prea mult de locul intalnirii.

Am admirat cladirile din apropiere si am cumparat mici suveniruri. In mijlocul pietii, plina de baruri si cafenele, era o statuie impunatoare a unui mare filantrop local, care ar fi donat o mare suma de bani, pentru construirea spitalului si a altor cladiri importante. Un fel de Constantin Dragan, in varianta romaneasca! Aici, spunea ghidul, ca se tin, de obicei parade, festivaluri si concerte locale.

In apropiere era Biserica Catolica si Muzeul de Arheologie, care contine obiecte gasite din sapaturi, care dateaza din vremea miceniana.

Orasul Argostoli are un teatru nou, splendid, cu o arhitectura deosebita, avand 500 de locuri si a fost construit in locul celui vechi, venetian, care a fost avariat la cutremur. Mai putem admira si Turnul cu ceas, farul care se afla la cativa kilometri, castelul de pe vremea romanilor, sau podul de piatra, care este langa laguna. Exista o plaja mica in port, langa Taverna Maistrato si altele mai mici cu nisip fin. Culoarea apei marii e un albastru de nedescris!!

Vanzatorii de la magazinele din oras mi s-au parut deosebit de amabili si prietenosi, fiind surprinsi auzind din ce tara venim, deoarece agentiile de turism din tara nu promoveaza, de obicei aceasta destinatie. Se vorbeste destul de mult limba engleza, dar si italiana (probabil... uramasii celebrului Capiatan Corelli).

Dupa ce ne-am odihnit un pic la o bere rece si la un frappe, ne-am alaturat grupului de la autocar si am pornit spre portul Pessada, de unde am luat ferry-boatul, pentru ca excursia noastra se apropia de final.

De atunci am mai avut norocul sa mai vad si alte insule grecesti! Dar... oricine ajunge o data aici, se va intoarce cu siguranta, de parca ar fi atras de un magnet (v-o spun din experienta) !

Iar farmecul si frumusetea acestei insule, va vor ramane cu siguranta in minte pentru totdeauna!

Trimis de georgiana in 12.04.10 00:02:12

VIZUALIZĂRI: 5608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Aleile de palmieri care strajuiau soseaua

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.04.10 07:09:55]

da, si mie mi-a placut Argostoli, l-am vazut tot intr-o excursie de 1 zi cu plecare din Zakinthos, tot dupa amiaza in jur de ora 14 si pot sa spun ca parea pustiu, totul era inchis pentru traditionala siesta si ai dreptate Georgiana, dupa ce ajungi in aceasta insula este greu sa nu-ti doresti sa revii!

[12.04.10 07:17:10]

georgiana, daca melodia atasata nu-ti place sau ai alta propunere, putem schimba!

david
[12.04.10 09:22:33]

Ai umblat, nu gluma prin Grecia si presupun ca ti-a cazut cu tronc acesta tara .

Care a fost pretul excursiei?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.04.10 13:58:49]

Multumim pentru info Georgiana, tu mereu scrii frumos si ne-o iei inainte cu descrierile tale. Noi vom merge peste o luna si jumatate in Vasiliki, Lefkada special pentru ca de aici se ia un ferry de Kelfalonia, si vrem sa petrecem o zi pe cont propriu in insula. Intrebartea mea la tine este: Ce sa nu ratam pe insula? Adica ce putem face in 8 ore asfel incat sa nu ne para rau la plecare?

De ce vrem pe cont propriu? Pt ca iesim mai ieftin si putem sta mai mult acolo facand si vazand ce ne taie pe noi capul.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.04.10 17:21:16]

Plaja Myrthos in nici un caz nu trebuie ratata, macar panorama ei vazuta de sus! Dupa cum am inteles , Georgiana a fost ca si mine intr-o excursie de o zi , fara sa raspund direct la intrebare o sa-ti spun in ce a constat acea excursie: pestera Dogarati , Pestera Melissani un mini tur al insulei cu oprire la vederea panoramica a plajei Mirthos si 2 ore in Argostolii!

georgianaAUTOR REVIEW
[12.04.10 23:10:27]

@Cristian h,

in mare ai dreptate!

Dar as mai adauga vizita la Manastirea Sfantul Gherasim si pranzul pe care l-am luat intr-un port frumos-Agia Efimia!

@David,

Da, m-am indragostit de Grecia, a fost... la prima vedere! Si vad ca in sufletul meu nu a reusit, inca nimic sau nimeni sa o ''detroneze''!

Pretul excursiei in insula Kefalonia, a fost aproximativ 35 de euro, care includea transportul cu autocarul din fiecare statiune din insula, pana in portul S. Nicholas, de unde luam ferry-boatul pana in portul Pessada, iar de acolo, tot cu acelasi autocar am urmat toate destinatiile care erau in program.

Intrarile in pestera si plimbarea pe Lacul Melisani erau optionale, le-am achitat la ghid, iar pranzul, de asemenea.

georgianaAUTOR REVIEW
[12.04.10 23:37:26]

@Ionescunic,

Eu in locul vostru as pleca mai de dimineata, ca sa am mai mult de 8 ore de hoinarit! Ferry-boatul cred ca va lasa in portul Fiscardo, pe care eu l-am vizitat anul acesta de doua ori, tot din Lefkada, in alte excursii!

Eu n-am mers cu ferry, ci cu vaporul de croaziera, din Nidri! Neaparat sa iei o masa in Fiskardo si sa te plimbi acolo, pentru ca este la fel de frumos ca si Argostoli, poate ca un pic si mai mult, deoarece aici se simte foarte pregnant atmosfera venetiana... pana si cladirile au alta arhitectura si bisericutele, totul!

Apoi, sa nu ratezi pestera si lacul si capiatala. Cand ai terminat si o tura roata prin insula si... daca ai avut noroc pe coasta de vest si nu ti-a cazut in cap nici o capra de pe munte pe capota masinii... atunci de bucurie sa mergi sa te arunci in mare la -celebra Plaja Mirthos!

Dar... atentie... acolo risti sa te intalnesti cu cateva staruri... asa ca fii pregatit! Si cu aparatul, ca sa le vedem si noi cand te intorci, nuuu???

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[14.04.10 09:18:14]

Multumesc mult pentru raspuns, am pleca noi mai devreme insa nu cred sa fie mai mult de un feryyboat pe la 9-9.30 din Vasiliki catre Fiskardo.

O sa megem si in croaziera insa tot din Lefkada si am inteles ca opreste numai in Fiskardo si nu pentru mult timp. M-ar fi interesat si peninsula Asos pe langa tot ce ai scris mai sus, iar despre aparate foto sigura sa fii ca o sa avem trei si o camera digitala pregatite pentru orice.

[08.04.17 19:29:30]

Mutat în rubrica "Descoperă Argostoli, KEFALONIA" (nou-creată pe sait)

david, domidoc, georgiana, ionescunic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Argostoli: