ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2017
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUL-2017

La masă în Brașov: pizza Vitto sau mâncare La Ceaun?

Un weekend pe care meteorologii îl anunțau destul de ploios s-a dovedit a fi perfect pentru incursiunea în Brașov. Coborând în fiecare zi de la Pensiunea Stejeriș (vezi impresii) am căutat niscavai locuri de luat masa în centrul Kronstadt-ului. Bineînțeles că oferta este variată, paleta de prețuri bogată și aglomerația nelipsită.

Deoarece în acel weekend în Piața Sfatului se desfășura manifestarea culturală intitulată „Festivalul de Carte și Muzică”, care avea în program recitaluri în fiecare seară, am preferat să mâncăm la o terasă care să ne permită să asistăm vizual și auditiv la spectacol. Astfel, am ales două seri la rând Pizzeria Vitto, situată în Piața Sfatului nr. 8, chiar lângă filiala CEC (adresă web: pizzavitto.ro). Am găsit cu greu o masă liberă în ambele seri, terasa din fața localului fiind ocupată în cea mai mare parte a timpului. Nu ratați o incursiune și în interiorul clădirii – saloanele sunt elegante, iar scara interioară împodobită cu obiecte decorative simpatice.

Deși chelnerii erau un pic supraaglomerați din cauza meselor ocupate integral, am primit destul de repede meniurile și băuturile alcoolice/răcoritoare/cappuccino comandate mai întâi. După preluarea comenzii principale a durat circa 25 de minute până la sosirea preparatelor. În prima seară am comandat mai multe sortimente de pizza, cu blat subțire, foarte gustoase – în jur de 25 lei bucata. A doua seară ne-am „răsfățat” cu piept de pui la grătar cu cartofi prăjiți și salată de vară (28 lei), coș cu crochete cașcaval, cartofi wedges și sos tzatziky (26 lei), ceafă de porc cu cartofi wedges și salată de vară (30 lei), legume la grătar (13 lei).

Felurile de mâncare au fost proaspete, fierbinți și gustoase. Prețurile sunt acceptabile având în vedere amplasamentul central al Pizzeriei Vitto și numărul mare de clienți. Chelnerii au fost politicoși, amabili în ciuda oboselii acumulate din cauza aglomerației permanente de pe terasă. Se ofereau pături pentru cei care simțeau nevoia, seara a fost destul de răcoare.

În una din zile, la prânz, am căutat un loc unde să gustăm o ciorbă bună. Și unde puteam găsi un astfel de preparat decât La Ceaun unde găsești „ciorbe, nu vorbe”. Citisem despre cele două localuri cu acest nume situate în centrul Brașovului, pașii purtându-ne spre cel de pe str. Michael Weiss la nr. 27 (adresă web: weiss.laceaun.com/about/?slng=1). Am ocupat o masă pe terasa exterioară (este drăguț și interiorul) și am primit rapid meniurile. Deoarece se dorește a fi un restaurant tradițional, țărănesc („bucătăria de la țară, în centrul Brașovului! ”) meniul este prezentat ca atare: file de carton prinse cu panglică tricoloră de un fund de lemn. Pe masă se află deja o solniță de lut tradițională și tacâmuri într-un mic ciubăr de lemn. Berea a venit rapid (draft Ciuc – 8 lei), cappuccino de asemenea (9 lei). Am comandat ciorbă de fasole cu ciolan în pâine (16 lei) și ciorbă de burtă (13 lei). Felurile comandate au sosit în 6-8 minute, porțiile au fost suficeint de mari și gustoase.

Ambele „experiențe culinare” au fost pe gustul nostru, produsele comandate au fost gustoase, chelnerii s-au mișcat destul de rapid. În centrul vechi al Brașovului există o mulțime de terase, restaurante, cafenele – e greu să alegi locul unde să mânânci bine și să petreci 1-2 ore cu voie bună.

Trimis de tata123 🔱 in 04.08.17 09:14:17
Validat / Publicat: 04.08.17 10:46:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Pizza Polo - Pizzeria Vitto - Piața Sfatului, Brașov.

mishu [16.08.17 20:24:35] »

@tata123: Surprinsa sa nu vad nici un comentariu aici, nici macar pentru ciorba in paine si cu ceapa langa ea, mmmm, ce bunatate. Acestea sunt doua locuri unde am mancat si noi, in prima locatie in acest concediu iar La Ceaun, in urma cu vreo 3-4 ani si pot spune ca despre amandoua pot spune numai de bine.

Baietii mei fiind acum in tabara la Predeal au mers intr-o zi la Brasov si au ales ca loc pentru masa de pranz La Ceaun (pentru ca stiau cum este) si toti au fost incantati. La Ceaun am mancat o placinta cu branza foarte buna, mmmmm.

Felicitari, votat cu mare pofta ????

tata123 🔱 [17.08.17 11:01:06] »

@mishu: Mulțumesc pentru ultimele ecouri. Mulți cititori și utilizatori sunt în vacanță, doar intră de pe telefon și mai citesc câte un articol, două - voturi și ecouri mai în toamnă

Aș fi încercat mai multe feluri de mâncare „La Ceaun” dar pofta cea mare s-a îndreptat spre acea ciorbă de fasole în pâine. Voi reveni la Brașov și cu siguranță voi încerca și alte produse fabricate „La Ceaun” ori nu.

mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: