ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2010
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 08.04.10
APR-2010

HB vs AI in Tunisia/Port El Kantaoui

Stiu ca am mai facut o recenzie la acest hotel, dar am omis un lucru foarte important. Ce aleg cand plec in Tunisia? HB (half board-micdejun si cina) sau AI (All Inclusive) ?

Daca plecati cu gandul sa mergeti in excursia din Sahara nu o platiti de acasa ca va costa cu aprox 50 euro in plus . In momentul in care ajungeti acolo, excursia in Sahara, efectiv ne-a costat 80 de euro. Toate programele optionale, camilaritul, ATV-urile in desert, Jeep-urile, si trasura din Oaza se platesc in plus. Toate sunt aprox 50 de euro. Deci, dc le-ati cumpara din tara ati fi platit 129+50, iar daca le-ati fi cumparat acolo ati fi platit 80+50. Mult mai bine daca o cumparati direct de la ghidul de acolo. Excursia in Sahara dureaza 2 zile, asa ca pierdeti 2 zile de All Inclusive.

Am ajuns acolo seara, asa ca in prima zi beneficiati doar de cina.

Se pleca, spre tara, dimineata, noi am plecat pe la 3. 35 AM, asa ca mic dejunul a fost la pachet, o mica chifla cu 2 felii de branza si niste unt pe ea. Cand am incercat sa muscam s-a intins ca si plastelina, dar ne-a potolit putin foamea.

Asa ca, facand un calcul usor din cele 7nopti/8zile, cum ni s-a vandut pachetul 4 zile le-am pierdut, asa ca am fi beneficiat de AI doar 4 zile. Pt aceste 4 Zile trebuia sa platim un supliment de 100euro, in tara inainte de plecare.

Pentru ca ne-am dus cu un buget restrans, am ales HB si nu am regretat deloc.

Repet 1 dinar aprox 2Ron. 1 Dinar are 100 de milimi.

Asa ca, daca va e foame la amiaz, puteti alege o Shaorma de pui sau ton cu aprox 2, 200 dinari. Sau ceva sandwich facut, ca la noi la fast-fooduri, doar ca putin mai mare. Depinde ce doriti, sau puteti merge la restaurante, daca le alegeti cu privire la Port, in pretul macarii platiti si privelistea. Daca in schimbi mergeti la fantana (nu o gasiti greu, pentru ca e mic Portul si de la hotel facei 5-10 min in plimbare pana acolo, iar dc va plimbati putin in prima seara, nu aveti cum sa o ratati) acolo, la al doilea restaurant pe dreapta se manca foarte bine. Se numeste: "LA NAFOURA". Acolo fiecare restaurant isi prezinta meniul si este afisat meniul afara. Aici ne-a placut sa mancam pt ca ne-a dat aperitivul din partea casei, desertul la fel si noi am mancat 1/4 pui (am cerut picioare si ni s-a dat o pulpa intreaga) cu salata si cartofi pai cu 6. 5dinari. O bere mica e 3 dinari, iar halba (de jumate) e 6 dinari. Servirea e impecabila, rapida, fata de cat de inceti sunt ei in general. O pizza Hawai a fost 7. 5 dinari, iar una cu fructe de mare 8 dinari (dar a fost plina de fructe de mare, nu asa ca pe la noi ca numai ti le arunca pe acolo, din loc in loc). Pizza are dimensiunea unei pizza medii la noi, nu e mare ca si la Italieni, dar suficienta cat sa te saturi, si vei vedea ca nu vei mai putea sa manci atata la cina.

Cum alegem un restaurant? Simplu, unde este mai multa lume, deobicei mancarea este buna, asa ca asezati-va cu incredere. Daca restaurantul e gol... atunci aveti grija, fie mancarea nu e buna fie servirea fie poate are preturi mari. Asigurati-va dinainte de a va pune joc ce vi se da din partea casei.

Nu uitati chelnerii vorbesc cam ce limba doriti voi: franceza, engleza, italiana, germana. Daca stiti o limba nu ar tb sa aveti nici un fel de problema.

Trimis de ramo_info in 11.04.10 20:43:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 3659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul "La Nafoura" unde se manca bine si ieftin

webmasterXY*
[11.04.10 22:06:28]

Acest review a fost mutat la sectiunea Info diverse, acolo unde ii este locul.

[11.04.10 22:11:35]

@Ramona, interesante randurile tale. Am si eu cateva mentiuni:

a) Pentru Tunisia si eu sunt pentru HB!

b) 1 dinar are 1.000 de milimi, nu 100! Asta spre deosebire de majoritatea monedelor nationale care sunt divizate in 100.

c) Noi la excursia in desert, pe care am dat cam 100 EUR/persoana, am avut absolut totul inclus (mese, cazare, plimbare cu camila, jeep-ul prin desert, tot)

[12.04.10 12:37:01]

Am facut o greseala, imi cer scuze. Rog a se modica suma de 40 de euro din ecou (pretul unei alte excursii) cu suma de 100 euro.

webmasterXY*
[12.04.10 12:38:07]

S-a efectuat modificarea ceruta mai sus.

Diaura*
[12.04.10 15:17:56]

Intaresc si eu ideea ca intr-o vacanta unde nu stai pe loc, ci pleci in excursii optionale este inutil sa achiti pentru AI , cand jumatate din timp esti plecat si nu bei poate nici o cafea acolo, la hotelul unde te-ai cazat.

[12.04.10 16:10:34]

de cand asteptam eu un astfel review!!! este al doilea de acest fel; SI ESTE CHIAR BINE VENIT!

multumesc frumos!

[12.04.10 16:23:28]

@gushpi, acest review raspunde intrebarilor tale anterioare A venit la fix.

ramo_infoAUTOR REVIEW
[14.04.10 17:16:40]

@guship Cu placere. Daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui, am sa iti raspund cu placere

[15.04.10 10:01:52]

stie cineva cat costa inchirierea unui seif?

Diaura*
[15.04.10 10:14:43]

@gushpi

Cred ca pretul difera de la hotel la hotel. Eu cat am stat in Tunisia am platit 5 Euro.Seiful era la receptie. In alte vacante, am avut seif in camera si era inclus in pretul cazarii.

ramo_infoAUTOR REVIEW
[15.04.10 14:46:29]

@guship

Si eu am platit tot 5 euro (10 dinari), dar am mai platit inca 10 dinari, garantie, care ne-a fost restituita cand am predat cheia de la seif.

Seiful era tot la receptie.

[15.04.10 15:14:52]

Multzam frumoz!!!

intre timp ne-am "orient"at spre Orient palace (sousse) cu AI; parca astia aveau seif in camera (la 5* tunisiene poate au)

va voi povesti eu "ce si cum" gasesc! (in stilul meu)

[16.04.10 00:54:15]

Eu am stat la Orient Palace si era un seif in dulap din acela cu cifru. Noi nu am avut nevoie dar a fost o familie de romani care l-au folosit, gratuit. A venit cineva de la receptie si le-a explicat cum se procedeaza.

marian 1973
[16.07.10 20:53:44]

Tunsia difera de Egipt. In Hurghada daca nu ai AI esti terminat. Trebuie sa mergi pana la mall sau daca esti norocos (nu a fost cazul meu) cineva din hotelul unde esti cazat o sa-ti explice cum poti sa platesti pt. pranz.

In Tunisia este exact invers. Am vazut numai Sousse, El Kantaoui si Hammamet (ultimele 2 din autocar) si am constatat ca ele sunt tipul statiunilor din Romania, in sensul ca sunt situate in orase. Peste tot gasesti un restaurant, o shaormarie unde poti sa mananci la preturi bune.

Cei care merg o saptamana si pleaca in excursia in Sahara pot sa aleaga varianta HB pt. ca ies ceva mai ieftin. Dar daca stai 2 saptamani, cu toate excursiile pe care le faci e mai bine sa ai AI.

Dar aici depinde desigur de calculele financiare ale fiecaruia.

costin1968
[27.12.10 21:00:44]

Pe semne ca exista si Review-ri care folosesc! Voootat!

costin1968, Diaura*, domidoc, gushpi, marian 1973, ramo_info
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sousse: