ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2017
ÎNSCRIS: 15.07.11
JUL-2017

Review Stratos Apartments & Studios Nidri

Buna tuturor!

M-am hotarat sa scriu acest articol deoarece inainte de a pleca nu am gasit nici o parere despre acest hotel.

Am plecat in ziua de 24.07 spre insula Lefkada si mare mi-a fost surpriza atunci cand am ajuns la hotelul la care aveam rezervare. Emotiile au fost destul de mari avand in vedere ca nu am gasit nici o recenzie cu privire la cazarea aleasa de noi.

Prima surpriza a fost faptul ca patroana era romanca d-na Ana casatorita cu un grec George.

Am fost cazati in Apartamentul de la parter care avea 2 camere, o baie si o chicineta. Totul a fost foarte curat, patul din dormitor destul de mare iar in cealalta camera am avut o canapea pe care nu a fost cazul sa o folosim (am fost 2 persoane).

Ni s-au schimbat lenjeria si prosoapele a 3 a zi de la cazare tot atunci s-a facut si curatenie.

La etajele superioare se gasesc studiourile care sunt mai mici si nerenovate, iar la parter 2 apartamente.

Tot d-na Ana ne-a ajutat sa inchiriem o masina cu 45 euro/zi fara a lasa in schimb garantia de 400 de euro pe care toate agentiile o cereau.

Recomand cu toata inima Stratos Apartments & Studios din Nidri.

Apropo in Nidri nu este plaja!!! e un oras portuar si comercial!!!

Trimis de paulina001 in 03.08.17 16:42:47
Validat / Publicat: 03.08.17 18:45:06

VIZUALIZĂRI: 3070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulina001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.17 18:44:20]

Cu ocazia primului review încărcat pe site, îi urăm @paulina001: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Stratos Apartments & Studios [Nidri], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

[03.08.17 19:16:39]

Cum adica in Nidri nu este plaja?! Sunt mai multe bucati de plaja, ce-i drept inguste, nu tocmai ideale, dar sunt!

[03.08.17 19:42:03]

[03.08.17 21:07:41]

@CarmenTina: Eu nu pot numi 10 m2 cu pietre plaja... eu am ramas foarte dezamagita de Nidri... in schimb ne. a salvat masina cu care am mers doar in Porto Katsiki, Milos (cu cativa nudisti) si katisma... plaje adevarate. Daca mergi doar pe "plaja" din Nidri consider ca e un concediu ratat. ????

[03.08.17 21:31:03]

@paulina001: Hai fie... tentative de plaje in Nidri ) Dar am zis-o in ideea de a nu dezinforma viitorii vizitatori! Sa nu-i speriem, zic...

Asa este, partea frumoasa a plajelor din Lefkada o reprezinta: Porto Katsiki, Egremni, Milos, Katisma, Gialos... samd

Numai bine!

[04.08.17 09:57:16]

ok fetelor lamuriti-ma si pe mine.

daca aleg sa merg in lefkada, unde anume sa ma duc?

inteleg ca in nidri nu sunt plaje, dar e port, sunt multe magazine, taverne, etc.

avand in vedere ca eu daca ma duc (anul asta in nici un caz, poate anul viitor) nu voi merge cu masina personala eventual cu avion sau cu autocar, cel mai sigur, unde anume sa ma duc?

si daca ma cazez in nidri, vin cu autocarul, sunt autobuze locale cu care poti ajunge la alte plaje?

in corfu de exemplu era foarte bine pus la punct transportul, mergeam unde vroiam cu autobuzele locale.

multumesc.

[04.08.17 10:42:01]

Buna! Am vazut autobuze coborand spre Katisma. Atasez si programul acestora la review. Noi am fost o singura zi din Nidri in Lefkas si ne-au costat biletele 7 euro dus intors doua persoane.

Eu recomand cazare pe partea vestica a insulei dar agentiile noaastre au camere majoritatea in Nidri, Nikiana sau Vasiliki.

[04.08.17 10:44:15]

@flaviana77: Hello again Flaviana. Eu iti recomand Nidri. Stiu cum e in Corfu, doar am fost amandoi in Ipsos.

In Lefkada (Nidri) am vazut destule autobuze circuland, in special spre capitala insulei, de unde cu transfer poti ajunge la Kathisma de exemplu. Dar nu atat de des precum in Corfu, o sa vezi totusi ca cele doua insule sunt destul de diferite.

Lefkada mi se pare putin mai salbatica, si asta e bine.

In Nidri ai destule centre de inchirieri auto, moto, etc. Noi (5 persoane) am inchiriat o masina pentru 3 zile, la 45 € pe zi. Asadar pe persoana am platit: 27€ euro inchiriere + 8 € benzina = 35 €. Nu mi s-a parut mult, tinand cont ca am ajuns oriunde am dorit pe insula.

Inteleg ca vrei sa vezi insula, nu stiu alta varianta mai buna pentru tine. Poate doar in capitala insulei, unde ai si autobuze si centre de inchirieri.

[04.08.17 10:44:56]

@paulina001:

sau in perigiali ceea ce e cam la fel cum ai spus tu.

agentiile de turism ale noastre nu prea au cazari pe partea vestica a insulei din pacate.

[04.08.17 10:51:14]

@Catalin Mate:

multumesc pentru precizari.

sunt foarte bine venite pentru atunci cand vrei sa rezervi o vacanta.

mie in Corfu mi-a palcut foarte mult faza cu transportul.

in ce priveste inchirierea unei masini, nu suntem genul de persoane care sa facem asta cand plecam in vacanta, sotul e satul de mers cu masina un an intreg, de aceea si preferam autocarul.

nu cred ca voi ajunge curand in Lefkada dar nu se stie niciodata.

asta pentru ca avem si copil mic si trebuie sa ne orientam foarte foarte bine atunci cand om pleca undeva, nu poti s acari copilul prin autobuze, etc. cred ca intelegi ce spun.

[04.08.17 10:53:28]

Da sunt multe centre de inchirieri auto! Partea proasta e ca toate agentiile de inchirieri masini cer garantie de 400 euro!!! Ceea ce mi se pare enorm.

In schimb plajele katisma si Porto Katsiki sunt foarte aglomerate. Preferata mea a fost Milos fara sezlonguri, baruri si putini oameni, probabil si din cauza drumului greu accesibil (trebuie urcat muntele) sau varianta cea mai usoara taxiboat 6 euro dus intors.

[04.08.17 10:53:43]

@flaviana77: Ma repet, sunt plaje, nu cele mai ideale, dar sunt! Nidri are plaje inguste cu pietris si sezlonguri, multe sezlonguri, pietre inclusiv la intrarea in apa si din cate am descoperit eu, are o singura plaja cu nisip (destul de lunga) la iesirea din resort.

Sunt autobuze locale, programul lor este afisat in fiecare statie asa ca poti linistita sa vizitezi si alte locuri.

Cred ca mai ok ar fi Vasiliki in materie de plaja, insa nu este asa animat. Te invit sa citesti jurnalul meu de calatorie in Lefkada!

O zi buna!

[04.08.17 10:56:07]

@CarmenTina:

multumesc, am sa citesc ce ai scris chiar acum.

[04.08.17 10:56:15]

@CarmenTina: Subscriu, uitam de Vasiliki. Poate nu la fel de animata, dar destul de mare si frumoasa! Cred ca dupa Nidri, as alege Vasiliki. Si e apa mica, intrare lina, perfecta pentru familiile cu copii.

[04.08.17 10:58:25]

@paulina001: Mie nu mi-a cerut nimeni niciun depozit ca si garantie. Am platit 30 de euro avans, cu o zi inainte de inchiriere. Daca alegi centrele mari, intradevar e nevoie de acea garantie. Eu am ales Vitacar, un domn simplu, prietenos, fara prea multa birocratie. Tot pe Vitacar as merge, aveau cele mai bune preturi.

[04.08.17 11:04:35]

@flaviana77: Pt ca ai bebe mic, iti recomand, mai degraba, Vasiliki, daca ramai la Lefkada! Altfel, orienteaza-te mai bine spre alta insula!

[04.08.17 11:07:43]

@CarmenTina:

citesc si ma informez si in ideea in care as pleca si numai eu cu sotul fara copil.

adevarul este ca nu mai e chiar bebe, la toamna va merge la clasa zero, chiar si asa nu m-am incumetat anul asta sa pelc cu el pe autocar in thassos de exemplu.

dar anul urmator va mai creste, altfel ca sta treaba si sper din toata inima sa vada si el Grecia pe care eu o iubesc asa de mult.

[04.08.17 11:14:49]

@flaviana77: Ah, pai nu e chiar asa mic Am vazut pe autocar copii mult mai mici si chiar au fost cumintei (bine, depinde si de copil de cat de repede se plictiseste sau nu). Ai putea incerca Thassos, e si mai aproape si la pachetele cu autocar sigur gasesti plaja potrivita pt mers cu copil (de ex, Golden Beach) Eu as reveni cu drag in Thassos, poate chiar anul viitor!

[04.08.17 11:20:05]

@flaviana77: Am ramas pe ideea ca e bebe! (mi-ai scris in urma cu 2 ani cand am fost eu in Thassos) Ce-i drept, atunci era

Eu am calatorit cu al meu pana la noi la mare cand avea 3 ani... si a fost neasteptat de cuminte, iar drumul e cam la fel de lung si obositor!

[04.08.17 11:26:56]

@CarmenTina:

imi este dor tare tare de golden beach.

iti dai seama ca am mers in fiecare an la mare la noi, inclusiv anul acesta si asa cum spui si tu este destul de obositor, copilul meu este energic, asa ca... rabdare si tutun cum spunem noi adica eu si tacsu.

imi doresc sa revin la golden beach, este minunat acolo.

m-am uitat la articolele tale, le citisem cu cateva zile in urma, dar pentru ca ma uit la foarte multe, nu am retinut ca le vazusem si pe ale tale.

Liv Monique
[06.08.17 11:01:13]

@paulina001: Buna, nu aveti date de contact sa luam legatura cu dna Ana?

[06.08.17 17:21:53]

Buna Monique... nu am datele de contact intrucat am fost prin agentie... dar tot dansa detine si complexul Ifigenia Apartments (4 stele). Cauta pe google si vei gasi datele de contact. Sper ca te. am putut ajuta.

CarmenTina, Catalin Mate, flaviana77, Liv Monique, paulina001
Alte impresii din această RUBRICĂStratos Apartments & Studios:
  • Aug.2018 Nu recomand — scris în 04.09.18 de Llaauu din CORBEANCA [IF] - nu recomandă