ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUL-2017
6 AD. + 4 COPII -- v: 7-14

Flouressia Gardens, floarea din gradina Ciprului

Pentru vacanta noastra de anul acesta am ales Flouressia Gardens…. si bine am facut. !!!

In februarie am trimis cateva mailuri (cam 16) catre proprietari si in urma raspunsurilor primite (putine ce – I drept) ne-am hotarat pt Flouressia. Precizez ca pe booking in acel moment aparea “ vandut “ avand disponibil doar 1 bungalou, pentru perioada solicitata. Am contactat-o pe Eva si i-am solicitat 3 camere. (noi fiind 3 familii, 2 cu cate doi copii si o familie fara copii). Ne-a oferit: un apartament la 720 eur, un studio cu balcon la 650 eur si un studio fara balcon la 620 eur.

Avand reviewuri foarte bune si pe booking si pe tripadvisor am acceptat imediat oferta ei.

Ce ne-a placut:

1. Camera spatioasa, cu pat mare dublu plus o canapea extensibila, utilata complet: plitta incorporata, cuptor, fierbator, prajitor paine, vesela, tacamuri, oale, craticioare, tava yena, cani, pahare, palnie, tirbuson, det vase, prosoape de bucatarie cutite, tocatoare ,,fier de calcat, masa de calcat, adaptor priza, uscator de par, clesti de rufe, suport pt uscat rufe, galeata cu mop, matura, faras, fete perna suplimentare, cearceasfuri suplimentare, paturi, prosoape si cea mai tare a fost masina de spalat rufe in conditiile in care stiam de existenta ei evitand astfel sa luam foarte multe obiecte de imbracaminte.

2. Aerul conditionat putea fi programat sa functioneze neintrupt pt 1-2-3 sau 4 ore maxim dupa care se oprea si trebuia repornit. Am fost avertizati sa il lasam setat la 24 de grade si nu mai putin pentru protejarea sanatatii noastre! .

3... Zona linistita., la 10 minute de mers pe jos de plaja Marlita, o plaja care nu impresioneaza foarte tare dar este curata si cu apa de mica adancime

4... Piscina mare cu o capacitate de 24 persoane si o adancime pana la 1.70, saltele gonflabile plus un maldar de jucarii si accesorii de plaja puse la dispozitia turistilor de catre proprietari. Exista toaleta si dusuri.

5. Proprietara Maria o doamna in jur de 70 de ani detine impreuna cu sotul complexul de apartamente Flouressia plus o vila cu 3 dormitoare si piscina privata vis a vis. Pe langa asta mai au si un business: construiesc piscine. Administratorii de la Flouressia sunt daneza Eva si cipriotul Christos (zis Chris) si au ca ajutoare doi copii adolescenti.

Eva este anagajata ca adminstrator si este platita tot timpul anului in timp ce Chris este proprietarul barului de langa piscina unde se poate servi si mancare preparata de cei doi soti si porofitul este al lor in schimbul acestei facilittati Chris se ocupa de mentenanta in cadrul complexului. Barul este deschis din aprilie pana in octombrie si in restul anului Chris redevine pescar meseria lui de baza. (a avut in Ptotaras un bar timp de 10 ani dar in urma trecerii la eur in 2008 lucrurile au inceput sa scartie si s-a reprofilat). Se vaita la u moment dat ca in Cipru exista coruptie! Am izbucnit in ras! Vino in Romania sa vezi coruptie!!! Cei doi soti si in special Chris sunt niste oameni deosebiti cum rar mi-a fost dat sa intalnesc, dornici sa te ajute, utili, discreti mereu cu zambetul pe buze. Alaturi de ei ne-am simtit ca fiind” in vacanta la rudele noastre dragi din Cipru” nicidecum la o cazare gasita pe net! Am spus ca in special Chris este jovial si un om de treaba pt ca in cazul Evei se simte putin atitudinea rece specifica nordicilor. (dar doar putin)  Proprietara Maria tocmai ce se intorsese dintr-un sejur organizat in Romania: Transilvania, Bucovina acestea le vizitase si i-au placut: muntii, mancarea, painea si faptul ca masajul este foarte ieftin comparativ cu Cipru!

6 Romanii sut foarte apreciati in Cipru pentru ca sunt seriosi si muncitori, Chris si Eva au intalnit putin romani veniti ca turisti dar foarte multi sositi la munca.

7. In incinta barului exista o mini biblioteca cu carti in rusa si in engleza, ocherlari de citit, crema de plaja, carti de joc etc.

8... Ne- au ajutat sa inchiriem masini: doua Ford Fiesta de la firma Roadsun (o ruda de- a proprietarului) pe care le-am preluat chiar din curtea lor si le-am lasat la data stabilita tot acolo cu cheile in contact. Pretul a fost de 155 eur/5 zile adica 31 de eur pe zi cu asigurare full. Rezervorul era un sfert plin si tot asa l-am predat. Tot in banii astia am primit si un gps dar care era cam praf nu prea ne-a ajutat descoperind in schimb ca este foarte usor de condus in Cipru si nu prea ai cum sa te ratacesti.

9. La cerere se pot gati anumite specialitati, noi am solicitat pastitio intr-o zi la pranz si a fost cel mai bun mancat vreodata! Am primit si o portie de caracatita in sos de vin prinsa de pescarul noastru! Delicioasa!

10. Tot Eva ne-a ajutat cu transfer aeroport –cazare si retur. Ne-a asteptat un tip Stelios in aeroport cu un Ipad cu numele meu scris pe el. Stelios lucra pentru firma GO Car, si a venit cu un microbus de 12 locuri la care avea anexata o mini remorca pt bagaje. Totul a decurs excelent si la plecare si la venire in privinta transferului, foarte profi! Pretul pentru transfer a fost de 198 eur dus intors pentru 10 persoane! Rezonabil zic eu!

11. Am solicitat si primit factura pentru serviciile turistice.

Ce nu ne-a placut:

1. faptul ca in studioul nostru nu exista hota asta in cazul in care se gateste intens poate fi o problema.

Este singurul aspect negativ dar tot le dau nota maxima pentru ca realizeaza ce inseamna respectul fata de turist, pentru ca stiu ca serviciiile de calitate, detaliile si zambetul pe buze chiar conteaza si fac diferenta! Cinste lor, cinste cipriotilor!

Si la final: dragilor va recomand din suflet sa alegeti Flouressia Gardens: frumoasa floare din gradina Ciprului!

Trimis de indiralisa_26 in 02.08.17 18:42:54
Validat / Publicat: 02.08.17 19:36:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 2478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 piscina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 95.00 EUR pe cameră

[02.08.17 19:35:59]

Mutat în rubrica "Flouressia Gardens Aparthotel [Pernera], PROTARAS-PARALIMNI" (nou-creată pe sait)

[02.08.17 19:36:42]

krisstinna
    [02.08.17 20:27:30]

@indiralisa_26: Felicitări pentru vacanța reușită, felicitări pentru review!

Spune-mi te rog frumos dacă prețul din caseta tehnică e doar pentru familia ta compusă din...

Mulțumesc, eram doar curioasă.

indiralisa_26AUTOR REVIEW
    [02.08.17 20:59:15]

@webmasterX: Ok pentru coordonate!

indiralisa_26AUTOR REVIEW
    [02.08.17 21:04:52]

@krisstinna: Multumesc! A fost intr-adevar o vacanta superba! Prețul reprezintă 4 bilete de avion dus intors cu patru bagaje de mâna si un bagaj de cala (466 eur) si cazare studio pentru sejur de 9 nopti (650 eur), familia mea fiind formată din 2 adulti si 2 copii.

indiralisa_26