Descoperă Cracovia și împrejurimile

Avatar Adrian92
înscris/ă în 02.08.17
JUL-2017

Excursie Cracovia

Am petrecut sfarsitul lunii iulie in Cracovia si pot sa spun ca am ramas placut impresionat. Atmosfera extrem de prietenoasa, oameni foarte politicosi, prietenosi, glumeti, serviabili si plini de energie si entuziasm. Traficul este civilizat iar orasul extrem de curat si bine amenajat. Am vizitat centrul vechi, biserica Sfintei Marii, castelul Wawel, Auschwitz, Birkenau, fabrica lui Schindler, muzeul national, muzeul de ceara si am facut o plimbare cu feribotul pe raul Vistula. Recomand toate aceste activitayi si obiective.

De asemenea, in calitate de roman am fost la Klub Kornet, un club polonez cu profil romanesc unde am vorbit in limba romana. M-am simtit foarte bine intampinat de polonezii de acolo ce sunt mari iubitori ai culturii romanesti. Mi-am serbat ziua de nastere acolo si pot sa spun ca m-am simtit excelent printre acesti oameni prietenosi si petrecareti. Ei vand si bauturi romanesti acolo si pun muzica romaneasca.

Mancarea si berea poloneza merita incercate. Mai ales pierogi care sunt un fel de tortelini in stil polonez ce pot fi umpluti cu aproape orice in functie de preferinta.

Am vizitat multe orase straine, dar Cracovia si atmosfera acestui oras mi-au mers la suflet. Este un oras ce trebuie vazut!

Impresii încărcate de Adrian92 in 02.08.2017 15:40:36

Validat / Publicat: 02.08.17 16:12:16

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în POLONIA. A mai fost în/la: Varsovia
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria Italia Rusia Danemarca Germania Ungaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Adrian92); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 7 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Adrian92? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[02.08.17 15:49:47]

@Adrian92: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 95&ridAnt=80029

- zlatna
[02.08.17 22:11:43]

@Adrian92: Bun venit si din partea mea. Un articol bun pentru început.

Nu am fost in Polonia până acum, dar ne dorim să ajungem. Cracovia este un oraș frumos în care sigur vom ajunge.

Dacă ajungem o să încercăm mâncarea lor, inclusiv pierogi, de care nu am auzit. Si bineînțeles berea locală.

Toate cele bune si multe concedii plăcute.

- raduluigi
[23.08.17 17:00:26]

@zlatna: Salut prietene AFA. Iti recomand Polonia cu mare drag. Am fost 1 saptamana la mijloc de august in Zakopane si Cracovia. Daca iti doresti sau ai curiozitatea sa vezi ce pot face oameni gospodari cu fonduri europene, aici ai ocazia. Nu m-am asteptat nici o clipa sa gasim atata liniste si frumusete... la doar 420 km de RO, si 6 ore de mers cu masina (pe niste drumuri superbe in HU-SL-PL). Oameni deosebiti, educati si politicosi. Preturi amicale in comparatie cu tara noastra, cazare ieftina, benzina la fel, doar bautura scumpa (pare-se politica de stat) 9 zloti 1 bere draft !!! Mancarea ? 10 zloti - o ciorba /500 g, full carnita. Chinezarii ? Lipsa ! Totul este de bun gust, hand made Poland. Frumos, asa cum sunt toate lucrurile facute si ingrijite de natia poloneza. De ce oare altii pot si romanii nu ?