ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2017
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 02.08.14
JUL-2017

Skala Potamia, o destinație superbă pentru a cunoaște și explora insula Thassos!

După 3 experiențe pozitive în Grecia, toate în Nei Pori, vezi impresii, vezi impresii anul acesta am decis că e vremea pentru o schimbare, dorindu-ne ceva diferit, însă mai aproape de România. Natural, a apărut în prim plan insula Thassos, iar după analize îndelungate, am decis, Thassos să fie! Ne-am rezervat un apartament în Skala Potamia, la fel, după multe investigații și opinii pe care le-am analizat din partea utilizatorilor AFA (mulțuimim încă o dată!). Vila pe care am ales-o a fost Mouraki Stella Studios, despre care am adăugat și un review, vezi impresii aici :)).

Ca și traseu, am ales varianta scurtă, prin Makaza iar drumul din București până la ferry, a durat 8 ore. În Bulgaria drumul este foarte bun, însă te poate fura la viteză; la dus totul a fost în regulă, însă la întors, ploua iar pe drum am vazut 4 accidente! Era sa îl vedem și pe al 5-lea, o mașină derapând pe contrasens chair în fața noastră, la o viteză foarte mare; din fericire, nu venea nimic și au scăpat teferi, însă la aproximativ 10 secunde după a trecut un tir. Nu aș vrea să îmi imaginez ce s-ar fi întâmplat. Așadar, conduceți cu grijă și nu vă lăsați furați de viteză!

Drumul către Skala Potamia, fie că vii din nord sau ocolești prin vest te va lăsa fără cuvinte. Peisajele sunt absolut superbe, în special când te afli la o înalțime ridicată și privești în depărtare marea, plajele sălbatice și stâncile. Odata ajuns în Skala Potamia, vei auzi mulți vorbitori de limba română, dar și greci, bulgari și sârbi. Din punctul meu de vedere, este o locație ideală pentru un concediu petrecut cu familia; găsești câte ceva pentru fiecare, de la "jocuri mecanice", la magazine cu icoane și cluburi de noapte.

Stațiunea este împânzită de magazine cu suveniruri, haine și supermarket-uri; vă recomand să analizați cu atenție, pentru că puteți identifica diferențe de preț semnificative între market-uri. Ca un pont, nu e o idee rea să vă aprovizionați din Limenas cu anumite produse, dacă aveți drum pe acolo. Am cumparat ouzo din Limenas cu 10 euro sticla, iar în Skala Potamia era 14 euro, exact același produs :)

Taverne veți găsi la orice pas, însă din experiența proprie, aș spune că cele din partea de nord (spre Golden bech) sunt mai bune / mai variate. Am mâncat si la celebrul " EL CAPITAN " - mâncarea este ok, nu aș putea spune că m-a dat pe spate, însă porțiile sunt ireal de mari; serios, sunt foarte mari, cu greu 2 inși dau gata o farfurie de spaghete :). Din păcate, nu aș putea nominaliza o tavernș ca fiind exceptională, mâncarea a fost în general OK peste tot, dar nu la superlativ... poate sunt eu mai pretențios sau poate nu am fost tocmai inspirat când am ales locațiile pentru a lua masa. Tot în stațiune veți găsi și o patiserie, la coltul străzii perpendiculare cu drumul principal; au placinte cu brânză feta foarte bune :) !

Plaja din Skala Potamia este una cu nisip extrem de fin, suficient de mare în partea de sud, însă odată ce înaintezi spre Golden beach (spre nord), există o portiune unde se îngustează progesiv și este plină de pietre; după ce ai trecut de acest segment, plaja redevine excelentă și se împerecheză cu Golden beach. O zonă foarte bună pt cei care nu vor să stea pe șezlong, este exact în partea de sud, în spatele tavernei Afrodite (dacă îmi amintesc bine), deoarece se formează umbră și nici măcar nu ai nevoie de umbrelă după-masă.

Despre mare, vă pot spune că intrarea este super lină, trebuie să înaintezi serios până ce apa îți vine la gât; pe alocuri mai apar alge, însă nu e o tragedie, apa fiind în general curată și limpede.

Am vizitat și faimoasa Paradise beach, nimic special... glumesc, este superbă :) Apa foarte limpede și senzația de sălbaticie se împerecheză în ceea ce mie, personal, mi s-a parut cea mai frumoasă plajă de pe insulă! Atenție, tot la Paradise beach se află și o zonă pentru nudiști, asa că să nu fiți surprinși dacă vă întâlniți cu Adam si Eva.

Despre Makryamos beach, vă pot spune că este necesar să plătiți 3 euro / persoană pentru a putea intra si este un loc " mai de fițe "; Peisajele sunt însă extraordinare, iar intrarea în mare este la fel, foarte lină. Mă așteptam însă ca plaja să fie curățată mai des de alge, fiind un loc mai select. Una peste alta, merită să ajungeți și aici, veți avea ocazia de a face niște fotografii geniale.

Evident că am ajuns și la Giola, un alt loc extraordinar; mi-a ramas în cap imaginea aceea în care marea loveste violent în stânci, iar la 2 metri distanță se află celebra " groapă cu apa "; Poți să te arunci în apă chair de la o înalțime mai mare, urcându-te pe stânci, în funcție de cât curaj ai :) După cum vedeți, nu am specificat nimic despre Golden beach; asta pentru că, la Golden beach, am fost doar puțin în vizita, este frumos, însă favorita mea ramâne Paradise beach!

Am mai ajuns si la o alta plajă, Astaras (nu mai știu exact denumirea), însă era plină de pietre... este o plajă neamenajată în care nu m-am aventurat să încerc marea, însă e un loc în care poți contempla și poți face niște poze foarte frumoase :). Din păcate nu am mai avut timp să vizităm Marble beach și nici alte locații, mai erau multe de văzut, dar in șase zile e greu să le cuprinzi pe toate, fară să obosești și să te bucuri de experiență.

Închei prin a vă spune că Thassos este o insulă care oferă o experiență de neiutat, în special cuiva care a vizitat doar partea continentală a Greciei. Nisipul fin, pădurile de pin, stâncile care umbresc plajele și apa limpede vă vor face să vă simțiți ca și cum ați ajuns într-un mic colț de rai.

Trimis de veyr00n in 01.08.17 16:47:42
Validat / Publicat: 01.08.17 17:25:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 5435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (veyr00n); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Rasaritul de la Golden beach

[01.08.17 17:07:30]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 92&ridAnt=79979

iulian68
[01.08.17 18:19:04]

@veyr00n: pacat ca nu ai urcat pe ipsarion... ai fi avut o experienta minunata!

CarmenTina
[01.08.17 19:55:21]

Asteptam poze! Mi s-a facut dor de Thassos! Marble e frumoasa pt poze, facute de sus mai ales. Plaja cu pietricelele de marmura alba impreuna cu apa ireal de turcoaz si padurea din imprejurime, pur si simplu superb! (doar ca apa e cam rece si adanca). Dar... merita vazuta!

Paradise in schimb, mie mi-a ramas in suflet, e ca un coltisor de rai: nisip fin, apa limpede si valuri, muntii si vegetatia ce imbratiseaza plaja si insulita ce rasare mandra din mare... divin! Pt mine Paradise e plaja perfecta si as reveni oricand cu drag acolo! Of

ANILU
[01.08.17 20:38:47]

@veyr00n: Felicitări pentru vacanță și mulțumesc pentru informații privind prețurile. Am reținut patiseria.

Mergem și noi în Skala Potamia și informații la cald sunt binevenite.

Îți doresc de-a cum să începi să mergi pe câte o insulă în vacanțele viitoare.

Ai grija Grecia dă dependență.

Toate cele bune.

[01.08.17 20:43:59]

@ANILU: Vacanta placuta! Cu siguranta, Grecia da o mare dependenta

[01.08.17 20:46:26]

@veyr00n: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[01.08.17 20:51:04]

@webmasterX: Cu mare drag!

ANILU
[01.08.17 21:25:59]

@veyr00n: Mulțumesc.

Am văzut că și cazarea a fost ok.

Dar m-am bucurat mai mult de răspunsul tău rapid și m-am dus la caseta ta tehnică să văd cu cine vorbesc.

Ești tânăr, ești dâmbovițean de-al meu și mă bucur că scrii impresiile vacanțelor tale aici pe AFA.

Vei constata mai târziu că aici Îți vei găsi amintirile.

Te încurajez să mai mergi și în alte locuri din Grecia și să ne scrii și nouă impresiile.

Felicitări încă o dată.

flaviana77
[02.08.17 09:24:01]

imi este foarte dor de Thassos, sunt vreo 5 ani de cand am fost acolo si din pacate nu ne-am putut bucura de tot ceea ce ofera aceasta minunata insula pentru ca am avut un necaz mare care ne-a stricat vacanta.

nu am reusit sa mergem pe alte plaje decat la Golden Beach si numai intr-o zi in Skala Potamia, noi am stat atunci exact la Golden Beach, adica in Skala Panaghia.

mi-a placut foarte mult atat cat am reusit sa vad iar orasul Kavala este ceva de vis, o minunatie.

sper sa revin intr-o zi in Thassos si atunci sa ma pot bucura de toata frumusetea deosebita a acestei insule.

frumoase fotografii.

CarmenTina
[11.03.18 13:50:56]

@veyr00n: Asa dor mi s-s facut de Thassos, admirand pozele dvs Si daca mai oscilam intre Evia si Thassos, acum m-am convins, mai ales si dupa discutia de aseara cu colegele referitoare la Evia, gata Thassos va fi! Negresit

[03.04.18 15:28:25]

@CarmenTina: Ne-a placut asa mult prima data cand fost, asftel ca am decis sa mergem si anul acesta tot in Thassos

cod_gabriel
[12.01.20 11:39:08]

@veyr00n: Am o întrebare: din Skala Potamia se organizează Jeep Safari pe Ypsarion?

Știu că se fac drumeții pe jos, dar toate drumețiile cu jeepul le-am găsit cu plecări din alte localități.

Mulțumesc.

Nasshu
[12.01.20 11:45:38]

@cod_gabriel: eu am fost cu Stavros thassosoffroad.gr/en. Atunci asigura transfer si din alte localitati.

LA intoarcere traseul a fost de asa natura incit sa-i lase pe toti cam pe unde aveau cazare.

In turul nostru nu s-a ajuns insa in Skala Potamia, nu era nimeni de acolo.

Dar cel mai simplu e sa suni si sa intrebi!

iulian68
[13.01.20 10:20:48]

@cod_gabriel: Eu am " facut " Ypsarion-ul din Skala Potamia, de acolo am fost luați.

cod_gabriel
[24.01.20 12:50:37]