ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2010
ÎNSCRIS: 09.04.10
SEP-2009

ARTICOL ARHIVAT

Foarte frumos

Am stat in aceasta locatie anul trecut, la sfarsitul lui august-inceputul lunii septembrie si ne-am simtit excelent. Cazarea impecabila, pozele de pe site sunt perfect conforme cu realitatea. Camera mare, cu aer conditionat (nu l-am folosit insa ca nu a fost nevoie), baie cu cabina de dus, chicineta complet utilata, totul curat. Noi ne-am ales varianta de cazare simpla, fara mancare, sa ne putem plimba in voie, fiind cu masina. Am cumparat din supermarket in Bucuresti mancare pt micul dejun si in rest am mancat la taverne. Vila este situata cam in mijlocul statiunii, fix pe plaja. In fata insa sunt pietre, nu prea se putea sta la plaja. Dar 50 m in partea stanga sau dreapta incepea plaja.

Skala Potamia este o statiune mica, un fel de satuc daca vreti. Nu este pentru persoane care doresc scandal, discoteci, etc. Pentru persoanele mai linistite, care vor sa se relaxeze intr-o locatie minunata, este ideala.

Plaja este larga, numai in mijlocul statiunii pe o portiune ingusta sunt pietre, de o parte si de alta este un nisip foarte fin si curat. La plaja am stat pe sezlonguri, in general tariful este de aprox. 7 euro/2 sezlonguri+o umbrela si o racoritoare/cafea din partea casei.

Taverne din belsug, in general cele de pe malul marii sunt un pic mai scumpe si cu portii mai mici. Cu vreo 20 euro/2 persoane se mananca bine, depinde de persoane bineinteles. Fructele de la desertul sunt in general din partea casei, depinde de taverna. Grecia nu este o locatie ieftina, insa se merita sa te plimbi si sa descoperi locatii noi si mancaruri diverse. Cel putin asa zic eu. Opiniile difera intotdeauna:).

Peisajul pe insula este splendid, noi am vizitat si alte statiuni (ex. Potos, Limenaria) dar Skala Potamia ni s-a parut cea mai frumoasa, in special plaja! Pareri personale, din nou!!! Am fost si la Paradise Beach, o plaja la cativa km de Skala Potamia unde era de asemenea foarte frumos, am prins si valuri!

Eu personal am ramas foarte impresionata de frumusetile naturale, de muntii care se termina in mare, de apa albastra si limpede in care te sperii de propria umbra! : D. A fost prima oara cand mergeam in Grecia.

Dar, mentionez din nou, este recomandabil sa ai o masina si sa te plimbi. Daca stai intr-un singur loc sunt sanse sa devina plictisitor deoarece zona nu este una in care sa practici cine stie ce activitati nocturne. Tavernele se inchid pe la 1 noaptea.

Anul asta ne-am hotarat sa mergem tot in Grecia, dar pe insula Zakynthos de data asta, in Alykes unde sper sa fie la fel de frumos! Nu prea am vazut comentarii despre aceasta locatie, daca cineva a fost acolo si poate spune cate ceva ar fi foarte bine!

Am adaugat cateva poze atat cu Skala Potamia cat si din alte locatii vizitate.

Trimis de lauraruxi in 11.04.10 12:06:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraruxi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Skala Potamia

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.04.10 12:41:56]

Deci ti-a placut aici? Si mie mi-a placut zona si ma bucur mult ca nu am ales alta zona in care sa stam.

La vara si noi avem Zakynthos pe lista de rezervari insa in Kalamaki. Cred ca sunteti printre primii care a-ti stat la Sunrise pt ca in vara cand am fost noi parea cam prea nou si inca neintrat in circuitul turistic. Vacante placute!

[11.04.10 12:53:44]

da, cred ca era nou intr-adevar .. mirosea a nou in orice caz! noi ne-am facut rezervarea pe internet pentru ca ne-a placut cum arata!

trandafir 1970
[11.04.10 17:12:49]

Foarte frumoase pozele, ca si descrierea; parca nu mai am rabdare pana voi vedea cu ochii mei frumusetile redate! Am vazut pe google earthpe nu ai fost departe de studio Nefeli: poti sa-mi spui ceva despre vila, cum ti s-a parut?

Bineinteles, trimit un vot maaaaaaaaaaare cat insula pentru tine!!!

[11.04.10 19:18:31]

@trandafir 1970 : sincer, nu tin minte sa-l fi vazut. dar dupa cum arata, probabil ca era un picut mai in spate de strada principala, langa alt hotel (kamelia, parca!?) .. nu stiu exact. oricum, este foarte aproape de plaja , ceea ce e foarte bine, si din poze arata ok. oricum, grecii nu prea mint in poze.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.04.10 19:59:15]

Amandoua arata foarte bine sunt noi si aflate pe faleza aproape de apa, insa Sunrise arata si mai bine si camerele par mai mari, mai bine mobilate. Acum daca luam ca punct de reper H Kamelia Sunrise e in dreapta spre Skala panagia si Nefeli spre stanga in inima Sk Potamia. Deci Sunrise e intr-un loc mult mai linistit, un loc unde as merge odata dupa toate insulele aste frumoase ale lor.

tirol
[12.02.13 21:23:52]

@lauraruxi: un vot maxim pt un review deosebit de util pt cei ce intentioneaza un booking aici

te rog, o rugaminte

zi-mi te rog daca exista o diferenta mare de calitate sea view intre studioul de la ultimul etaj fata de cel de la primul etaj.

Mr. Pavlos m-a pus in incurcatura. Doresc 2 studiouri, dar nu are disponibile decat unul sus si altul jos

Pe de alta parte, spune-mi te rog, sugereaza-mi locatii unde ai servit cu placere masa

Orice alte informatii le voi aprecia la adevarata valoare

Trebuie sa ii dau raspunsul curand in privintra deciziei finale

Tu ce ai alege?

Multumesc!

[22.08.13 10:19:40]

@tirol: Buna,

Imi cer scuze acum am vazut postarea deoarece nu am mai intrat pe site de ceva vreme. Nu as fi stiut sa-ti raspund oricum care era diferenta intrucat noi am stat pe partea cu vederea la munte. Nu cred ca era mare diferenta oricum deoarece nu mai este nimic construit intre Sunrise si plaja. . Sau cel putin nu era in 2009.

Anul asta voi reveni in Thassos si sper sa postez noi impresii, tot pozitive .

O zi buna!

domidoc, ionescunic, lauraruxi, tirol, trandafir 1970