ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2010
ÎNSCRIS: 27.03.10
APR-2008

Conditii foarte bune

Am fost la acest hotel in aprilie 2008, de Paste. A fost, atunci, prima mea experienta "all inclusive" in Bulgaria. Am fost de la inceput foarte placut impresionata de conditiile de cazare si de amabilitatea personalului.

Hotelul este situat la distanta mica de centrul statiunii (de altfel, Albena este o localitate mica). Camerele sunt relativ spatioase, s-a facut curat zilnic, iar prosoapele au fost schimbate oricand a fost nevoie.

Masa a fost variata, insa la capitolul "gratar" au stat cam slab, in sensul ca din cele patru zile in care am stat s-a servit gratar doar de doua ori, la masa de pranz. Dar aveai ce alege din ceea ce se servea, totul era proaspat si prezentat cat se poate de apetisant. Din toate hotelurile la care am stat in Bulgaria, la Malibu am gasit cea mai mare varietate de cafele, toate foarte bune. Si bauturile racoritoare au fost intr-o gama destul de variata si destul de bune la gust (tot comparativ cu alte hoteluri). De Paste ni s-au servit, pe langa felurile obuisnuite, si preparate specifice: friptura de miel, stufat de miel, ciorba de miel, drob si, evident, oua rosii. Si, tot de Paste, cameristele ne-au adus in camera, din partea hotelului) la fiecare turist cate un iepuras de ciocolata (un gest dragut). Si, tot la capitolul "masa", inca o bila alba pentru desert, foarte variat (prajituri, salata de fructe, cateva tipuri de torturi delicioase).

Chiar daca hotelul a fost ocupat in perioada respectiva la intreaga capacitate, remarc faptul ca nu a fost niciodata inghesuiala la masa (restaurantul este foarte incapator). O singura mica problema: s-a intamplat ca, uneori, sa fie destul de frig in restaurant (in 2008, cand am fost, am prins o vreme cam urata: frig si ploaie).

----[completari aduse ulterior prin ecou]------

La momentul la care am fost eu - aprilie 2008 - hotelul nu avea decat piscina exterioara, spatioasa. Nimeni nu a facut baie atunci in piscina exterioara pentru ca vremea era foarte urata (a fost frig in toate zilele si in cateva a si plouat; piscina era, insa, pregatita pentru public, pentru ca avea apa si probabil ca seria urmatoare - cei care au venit de 1 mai, adica la o saptamana dupa plecarea seriei de Paste - au folosit-o).

Toti clientii hotelului Malibu aveau, insa, acces gratuit la piscina hotelului Dobrudja, care este aproape de Malibu. Detalii despre piscina de la Dobrudja nu pot da, pentru ca nu am folosit-o si nici nu am vazut-o (pot, insa, spune ca mie, personal, hotelul Dobrudja - in ceea ce priveste aspectul exterior si holul de la receptie - nu mi-au placut absolut deloc, nu erau renovate, dar asta, evident, nu reprezinta niciun indiciu despre conditiile de la piscina).

Am mai uitat sa spun in review-ul postat anterior ca exista, pe langa barul de la restaurant, un bar la receptie, foarte spatios, era inclusiv un televizor, care in fiecare zi din cele in care am stat a mers pe un program romanesc - Realitatea TV (era, de altfel, singurul program romanesc care se prindea atunci la acest hotel).

Aici, la barul de la receptie, era plin aproape intotdeauna (un motiv fiind si vremea urata). Se serveau aceleasi bauturi ca si la barul din restaurant si acelasi sortiment de cafele.

Si inca o mentiune: in perioada in care am stat la acest hotel nu s-au servit niciodata gustari intre mese, cum se practica la alte hoteluri, desi la restaurant era afisat un interval orar in care ar fi trebuit sa se serveasca. Nimeni nu a reclamat insa acest lucru, pentru simplul fapt ca la cele trei mese mancarea era din abundenta si nu cred ca a simtit cineva nevoia sa ia o gustare si intre mese.

Pe scurt, raportul pret/servicii: foarte bun.

Trimis de alex1968 in 10.04.10 23:45:43

VIZUALIZĂRI: 4674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La iesirea din Albena

pepsi70ro
    [11.04.10 09:38:18]

Ai punctat perfect conditiile de cazare si masa, felicitari! Dar n-ai spus nimic despre relaxare. Piscina, centru spa, sau alte activitati de acolo care probabil ar interesa. A fost deschisa piscina?

alex1968AUTOR REVIEW
    [11.04.10 10:09:40]

La momentul...[Completarile au fost mutate in cadrul impresiilor autorului] - Nota webm18

alex1968, domidoc
    Alte impresii din această RUBRICĂMalibu Hotel: