ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2010
APR-2010
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Paste la Nisipuri

Am petrecut Pastele anul acesta la Nisipurile de Aur, Hotel Kristal.

Ca sa incep cu... Inceputul de la plecare am fost incantat de drumul cel nou Bucuresti-Giurgiu, dar portiunea de langa Giurgiu spre Vama este o rusine, gropi cat latimea soselei, mizerie, e clar ce primar "competent" are Giurgiu. Dupa traversarea Podului Prieteniei, am fost intampinati amabil si... in romaneste de vamesii bulgari.

Drumul prin Bulgaria, spre Varna, prin Razgrad, autostrada A2 (bulgareasca), pana la Nisipuri, am avut neplacerea sa constat ca sunt un dezastru anul acesta. Am trecut prin Bulgaria de multe ori, dar ca anul acesta nu a fost niciodata. Statiunea Nisipuri este situata pe un munte impadurit langa mare, iar hotelurile sunt raspandite pe un traseu sinuos. (voi continua...)

Continuare---ep 2 Asa cum spuneam, datorita amplasarii pe muntele(sau deal mai maricel, luati cum vreti), hotelul a fost greu de gasit. Soferii de taxi bulgari te duceau contra a 5 E , iar localnicii de la magazine, cei mai multi, nu aveau habar unde este hotelul.Odata ajunsi am parcat chiar in fata Hotelului, ajutati de bell-boy care a venit sa ia bagajele, contra a 5 lei-pt loc de parcare(nu aveam inca leva schimbati ) .Este adevarat ca am ajuns devreme, in jurul orei 13 : 30, 30 de minute am cautat hotelul prin Nisipuri, plecati din Bucuresti de la ora 08 : 30, soselele bulgaresti fiind asa cum le-am gasit mereu, libere, daca nu de-a dreptul pustii.Check-in-ul a durat 10 min, ne-au gasit repede in foile lor.Camera curata, cu doua paturi suprapuse pt copii, cu scarita pt patul de deasupra.Am observat din review-uri Amfostacolo,despre Hotel Kristal, ca in camerele rezervate de adulti cu copii, bugarii doteaza camera cu doua paturii suprapuse, si astfel acopera necesarul de unu, doi sau chiar trei copii.In concluzie camera corecta pt 4* :-balcon cu scaune si mese, AC care a functionat foarte bine ( racoare bine afara ), baie cu phoen, curata, apa calda permanent fara probleme.-mobila noua , prosoape si tot ce trebuie, televizor care avea setat pe postul 1, Protv International, in rest posturi bulgaresti si internationale ca :Eurosport, Viasat History, etc. (Voi cont cu ep3).

Ep3-Sa continui cu descrierea Hotelului; Lobby foarte spatios, in care era instalata o plasma uriasa ce functiona pe Eurosport, de fumat se putea fuma numai pe terasa Hotelului.La check-in am primit un card care ne dadea posibilitatea sa consumam,contra cost (platibil la check-out), bauturi de import,si in general orice nu era inclus in conceptul All Incl., inclusiv consumul de dupa ora 11 PM.

Hotelul are si un Snack-bar dragut (nu se fuma in interior), ce servea intre mese cafea, sucuri (la dozator), fructe, fursecuri prajituri, dar pana in ora 17 .Cafea se servea la dozator,era de fapt ness si era de calitate slaba.Daca doreai un Cappucino "competent" costa 3 Leva (6 lei).La check-in am primit si o cartela cu programul de mase.Masa era in doua serii, probabil din cauza aglomeratiei datorate Marii Invazii Romanesti.Hotelul era -ca si toata statiunea- plin de turisti romani, majoritatea cu copii.

Cred ca nu prea se respecta programul de masa de catre turisti, sau bulgarii erau depasiti de evenimente, oricum te descurcai de bine de rau.Mancarea nu cine stie ce, stil bulgaresc, cam grasa, dar cinstit vorbind turistul roman este greu de multumit in acest domeniu (turistele romane chiar imposibil de multumit).

Bere-nu beau-Vinul bunicel (cel rosu).In rest curatenie, ospatari si picoli tacuti, muncitori si saritori, baieti de la Bar zambitori si amabili(foarte amabili? ).

E adevarat ca erau sincope, gen lipsa furculite, dar apareau dupa reclamatie, lipsa check-up,dar aparea imediat dupa cerere.As vrea in acest moment sa fac o mica paranteza,va rog apropos de diferenta intre serviciile turistice bulgaresti si cele romanesti, pt ca am observat in unele review-uri fel si fel de comparatii, si pareri de genul :de ce n-ati petrecut "tati" in Romania de Paste, daca nu v-a placut una ,alta, la bulgari. Turcii au Industrie turistica (nu zic Spania, Mexic, etc), bulgarii Mica Industrie, iar noi CAP.Numai cand inchid ochii si-mi imaginez frica cu care comand unui ospatar roman, frica sa nu ma pocneasca, si fata cu care vine sa ia comanda ,doamne, fata..., de speriat copiii.

Ma rog ,eu sper din toata inima ca turismul romanesc se va ridica odata cu pensiunile particulare, ca altfel cum?

Va urma Ep 4 -Vizita la Manastirea Aladzha (am aflat de Ea de pe acest forum, ocazie de a ura de bine tuturor utilizatorilor acestui Forum, in frunte cu Webmasterul)

Nu inchei fara a mentiona piscina interioara a Hotelului Kristal, punct forte pt. perioada de inceput de Aprilie.Cam micuta,dar climatizata, apa Ok, este adevarat ca era cam aglomerat, dar era marea bucurie a copiilor.

Trimis de costin1968 in 10.04.10 20:36:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Sozopol

VIZUALIZĂRI: 3221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Perla din balconul hotelului Kristal

webmasterXY* [10.04.10 20:44:32] »

Pana la continuare, retrag pma std.

N-ai povestit nimic despre hotel desi l-ai punctat la servicii. Inteleg ca vei continua, sper sa o faci prin intermediul unui ecou, noi il vom atasa impresiilor tale, iar daca va oferi destule elemente care sa caracterizeze acest hotel vei primi inapoi pma.

Pana atunci...spor la scris!

costin1968 [11.04.10 14:14:42] »

Continuare---ep 2

NOTA WM6: transferat textul în impresiile iniţiale
    Voi cont cu ep3

costin1968 [11.04.10 18:09:38] »

Ep3-Multumesc Webmaster pentru ajutorul DVS

[Ecoul a fost mutat in cadrul impresiilor] Nota webm18

costin1968 [11.04.10 19:03:24] »

Voi pune Impresiile de la Manastirea Aladzha si Imprejurimi, la Sectiunea "Hoinarind prin Nisipuri", pt ca deja Review-ul meu devine prea lung. Nu inchei...

[Ecoul a fost mutat in cadrul impresiilor] Nota webm18

webmasterXY* [11.04.10 19:29:40] »

@costin1968 inainte de a scrie despre Aladzha pe site, incearca intr-un alt program sa redactezi toate episoadele, apoi le inserezi grupate aici. Este mai simplu si pentru tine si pentru cei care citesc.

ninaa [15.04.10 17:18:35] »

Felicitari si sa va fie de bine concediul de Pasti!

Voi chiar ati nimerit-o bine la Kristal fata de cei de la Kaliakra Palace.

backgammon [16.04.10 14:21:51] »

Pana la urma vad ca si tu ai fost la fel de nemultumit ca turistele alea romance, din moment ce ai notat doar 60% pt serviciile de bucatarie si masa (catre satisfacator).

alex1968 [17.04.10 12:18:40] »

Costin, presupun ca, daca merg cu autocarul, hotelul acesta nu ar fi cea mai buna varianta (din cauza drumului lung de la strada la hotel). Am fost si eu de Paste la Nisipuri si desi m-am uitat cu atentie la denumirile hotelurilor pe langa care am trecut, nu am vazut hotelul Kristal (auzisem ca este unul dintre hotelurile bune si as fi vrut sa vad cum este pozitionat). Te rog mult sa-mi confirmi tu daca in varianta cu autocarul este preferabil sa aleg altceva (de Paste am stat la Casino Astera, care era chiar la strada, dar - desi mi-a placut enorm acolo - as vrea sa mai incerc si alt hotel). Multumesc mult.

pepsi70ro [17.04.10 12:45:59] »

alex, nu exista Casino Astera, ci doar Astera simplu. Cazinoul este anexa a hotelului, iar daca stai in hotel, la intrarea in cazinou iti face o legitimatie (card cu poza) cu ajutorul careia poti intra in cazinou. Pe acea legitimatie ai si un credit de 5 euro, iar bauturile si gustarile sunt free.

In ceea ce priveste hotelul Kristal, el se afla cam la 10-15 minute de mers catre plaje, deci nu la fel de apropiat ca Astera.

alex1968 [17.04.10 13:49:53] »

Multumesc, Pepsi. Desi am stat la hotel, nu mi-a spus nimeni despre acea facilitate despre care imi spui tu - cardul cu creditul respectiv. Oricum, nu cred ca l-as fi utilizat, dar presupun ca era corect din partea personalului hotelui sa comunice acest aspect (sau, poate, este valabil doar vara, nu si in extrasezon). In privinta denumirii, ai dreptate, mai ales ca pe foarte multe hoteluri din Nisipuri "troneaza" cuvantul "Casino". Dar denimirea "Casino Astera" figureaza, in aceasta forma, la agentii, ca si pe voucherul pe care l-am primit pentru cazare.

costin1968 [17.04.10 18:51:30] »

Dragii mei,

Incep cu backgammon: am incercat sa dau un procent cat mai aproape de realitate, avand in vedere propria experienta turistica. Turistele romance sus-mentionate cred ca ar fi dat cel mult 30%. Oricum dupa parerea mea, in Bulgaria, fata de anii 2007, 2009, calitatea mancarii si serviciilor la masa, este in regres.

alex1968: Hotel Kristal este situat in Nisipuri sus pe deal, cam la 20 min de plaja. 20 min cu mainile in buzunar, fluierand si cantand. Cu saltele, sacosa de plaja, adica harnasamentul pt plaja al unei familii cu copil (copii), drumul va fi obositor si va dura cam 25 -30 min. Evident ca exista varianta piscinelor Hotelului. In rest Hotelul este inconjurat de verdeata, spatios si curat.

alex1968, backgammon, costin1968, domidoc, RelyaV
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: