Descoperă Rimavska Sobota

DIN Târgovişte [DB]
înscris/ă în 17.01.16
JUL-2017

Călătorie în Slovacia, la Rimavska Sobota

Va salut! Cu toate ca sezonul estival este in toata maretia sa, m-am gandit ca sunt, poate, amatori de aventuri mai mult sau mai putin spectaculoase catre Slovacia si vreau sa va impartasesc cateva opinii referitoare la drum, cazare, etc.

Traseul pe ruta Targoviste - Rimavska Sobota sud-estul Slovaciei are distanta de 780 km. Am mers pe ruta Brasov-Sighisoara - centura Tg. Mures - autostrada Transilvania [din pacate numai 50 km] Alesd - Oradea, iesire prin Bors, dupa care Ungaria -Debrecen -autostrada pana la Miscolc, ultima bucata de drum pe D. N... pana la intrare in Slovacia, de fapt pana la dest. finala.

Timp condus la dus -14 ore cu pauze de rigoare, la intoarcere -12 ore doar. Drum extenuant, mult mai obositor comparativ cu traseul spre exemplu, de Thassos, cu toate ca distantele de sofat prin Romania si Bulgaria sunt sensibil egale, dar ma rog...

Am fost cazat in micutul orasel din Slovacia -cam 15-20000 de locuitori, la Hotel Carerra, 62 euro camera tripla cu mic dejun, foarte bun. Am gasit fara voia mea si-o rima.

Obiective vizitate;

1- pestera aragonit Ochtina, 6 euro acces, sunt numai trei asemenea pesteri in lume deschise publicului, personal nu m-a dat pe spate la propriu;

2- Castel Betliar, acces 8 euro, aici se schimba foaia... numai superlativ despre marturia nobilimii si aristocratiei maghiare, deh...

3-Partida pescuit, au lacuri superbe si cel mai important pentru iubitorii sportului, sunt si Bineee populate.

Fiind primul meu review, va rog fiti ingaduitori cu mine! Astept intrebari din partea voastra, va raspund cu multa placere!

Impresii încărcate de Catinca 2011 in 30.07.2017 22:10:27

Validat / Publicat: 30.07.17 22:43:35

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SLOVACIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Catinca 2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5200 PMA (din 4 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Catinca 2011? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[30.07.17 22:40:07]

@Catinca 2011: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=====

Am fost cazat... la Hotel Carerra

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

=====

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 63&ridAnt=79905

[30.07.17 22:42:08]

Mutat în rubrica "Descoperă Rimavska Sobota, RIMAVSKA SOBOTA" (nou-creată pe sait)

- elviramvio
[31.07.17 10:41:43]

@Catinca 2011:

Bine ai venit nu pot să zic pentru ca ai ceva vechime de cand ai cont dar bine ca te-ai hotarat sa scrii, asta da, cu placere! Si sper sa repeti fapta.

Un loc interesant pare, poate ne mai povestesti si altceva despre pesterile acelea sau castel și poate ca din intamplare ai si niste poze pe care sa le vedem si noi? Mi-ar face placere.

Vacante frumoase!

- Catinca 2011
[31.07.17 11:51:11]

@elviramvio: Multumesc frumos! Din pacate n-am reusit sa fac ceva poze, deoarece dupa accesul in ambele locatii, am aflat cu surprindere ca trebuia platita o taxa suplimentara... care se achita la intrare. Imi fac mea Culpa si promit ca urmatorul review va fi condimentat cu siguranta si cu imagini, de care toti suntem avizi!

[01.08.17 22:16:57]