ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2017
ÎNSCRIS: 28.08.13
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII

Sejur reusit la Calypso

Cu mare strangere de inima am facut rezervare la acest hotel de 3 stele, dupa ce cu un an inainte ne-am "ars" cu un hotel de 4 stele (pe bani mult mai multi) tot in Bulgaria. vezi impresii

Asadar, am petrecut un sejur mai mult decat decent in perioada 17-24 august 2016 la Hotel Calypso, hotel amplasat chiar la strada principala a statiunii la iesirea spre Nessebar. Odata ajunsi la hotel am fost dirijati spre spre parcarea hotelului unde erau foarte multe locuri libere, costul parcarii fiind 5 euro/zi.

Cazarea s-a facut imediat, nu ca la alte hoteluri un am fost pusi sa asteptam zeci de minute. Hotelul foarte curat, cochet atat la exterior, cat si la interior.

Camera, foarte spatioasa, insa cu mobilier vechi, mocheta patata in unele locuri, patul imens, insa sunt doua saltele una peste alta (pentru unii ar putea fi deranjant, insa noua ni s-a parut confortabil), baia nu foarte mare, fara cada, doar cu loc pentru dus, de unde lipsea o usa de sticla, iar cand faceam dus se uda toata baia. Per ansambul camera a fost ok, noi nefiind pretentiosi.

Deoarece am intrat cu cina, am fost invitati sa servim gustari de la snack bar.

Distanta pana la plaja cam 600 m, 7 min de mers lejer pe jos. Legat de plaja, de mentionat ca eram in zona de cluburi de noapte a statiunii Sunny Beach, cum e la noi la Mamaia zoua cu cluburile alea de fite :). Altfel plaja, foarte curata, aerisita, sezlonguri si umbrelute contra cost (5 euro/piesa), nisip fin, marea destul de agitata (batea destul de mult vantul) insa noua acest aspect ne-a placut pentru ca erau valuri destul de mari. Pentru cei interesati se puteau practica diverse sporturi nautice.

Piscina hotelului, curata, cu multe sezlonguri libere, diverse activitati care ii distrau pe cei mici dar, si pe cei mari.

Barul/terasa hotelului care era deschisa pana la ora 23, foarte ok, se putea servi pe tot parcursul zilei suc, bere, vin, etc, etc. De mentionat ca personalul de la barul terasa, dar si ospatarii de la restaurant s-au comportat exemplar, fiind tineri sezonieri... unii dintre ei stiau limba romana.

Legat de masa pot spune ca totul a fost ok, mancarea gustoasa, suficienta pentru toata lumea, fructe multe... vesela, tacamuri foarte curate (aspect care lasa de dorit prin alte locuri pe unde am mai fost), nu era inghesuiala sa nu gasesti loc la masa.

Foarte multi tineri straini erau cazati in hotel, probabil din cauza faptului ca acesta se afla in apropierea cluburilor de pe plaja. Unii dintre ei destul de galagiosi.

Se poate vizita Nessebarul, oras istoric, fiind foarte aproape, pentru amatori se poate merge la renumitul aqua-parc din Nessebar (se ia autobuzul gratuit din zona hotelului), se poate vizita statiunea Sunny Beach cu autobuzul descoperit, recomand sa se mearga noaptea, este super.

Una peste alta, am petrecut un sejur minunat.

Trimis de alessyo49 in 29.07.17 19:10:20
Validat / Publicat: 29.07.17 19:41:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alessyo49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Marea agitata

• Alte impresii din această RUBRICĂCalypso Hotel: