ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si un an jumatate

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pensiunea Smarald - conditii de primire incantatoare

Anul acesta am ales, pentru a petrece o parte din concediul de vara, o destinatie in care mai fusesem anul trecut, si anume Eforie Nord. Am cautat pe net mai multe cazari si am gasit Pensiunea Meridian din Eforie Nord. Aici am luat legatura telefonic cu proprietara care, mi-a spus ca nu mai are locuri disponibile la Meridian si imi poate oferi cazare intr-o locatie noua deschisa in anul 2016, care este tot a danseia si se numeste Pensiunea Smarald.

Am primit ca informatii urmatoarele:locatie aflata la 5 minute de mers pe jos pana la plaja Debarcader, constructie noua, cu 10 camere duble si triple,utilata complet inclusiv frigider in camera, pat suplimentar pentru copil, Aer Conditionat, baie curata moderna, mobilier nou, curatenie, internet gratuit prin whireless si bucatarie utilata complet aflata la parterul pensiunii. Tin sa mentionez ca am optat pentru o camera tripla, cea cu pat suplimentar, intrucat aveam copil de 5 ani cu noi. Cea mica de un an jumatate a dormit cu noi in patul matrimonial suficiet de incapator.

Dupa ce am ajuns la unitatea de cazare, dintre facilitatile mentionate mai sus, tin sa precizez ca DOUA dintre ele nu s-au potrivit cu cele descrise de proprietara: in primul rand distanta de la pensiune pana la plaja era mult mai mare, locatia find chiar in apropiere de soseaua care duce spre centrul statiunii Eforie Nord, la 3 minute de benzinaria Petrom, pe partea cu plaja. Practic pe jos, mers cu tot cu copii si toate cele dupa tine... jucarii etc faci cam 25-30 minute SI NICIDECUM 5 MINUTE. Am optat sa merg cu autoturismul personal pentru mersul de doua ori pe zi la plaja, scutind astfel din timpul pierdut prin soare 4 X 30 min... aproximativ 2 ore castigate.

Un al doilea punct care nu s-a potrivit cu cele spuse de proprietara, au fost aspectele privind curatenia. Tin sa precizez ca sotia a facut curat dupa 3 zile in camera intrucat la baia de la parter se afla un mop, o galeata si o matura pentu uz propriu. Deasemenea si hartia igienica impeuna cu punga de la cosul de gunoi tot noi am schimbat-o intrucat am gasit un dulap la parter in care se aflau acestea pentru uzul clientilor.

In rest, ne-a bucurat faptul ca incaperea era foarte spatioasa, mobilier nou, tv LCD pe perete, balcon, AC, frigider si internet prin whireless gratuit in toata pensiunea. Pentu 130 lei in plin sezon... 4 persoane eu zic ca e mai mult decat ok, avand in vedere si conditiile de cazare.

Ce-i drept am dat-o in bara cu distanta cam mare pana la plaja dar, minusurile s-au compensat cu plusurile de la unitate. Bucataria am folosit-o dimineata pentru a incalzi laptele cu cereale al copiilor, am folosit inclusiz tacamuri, farfurii, plita electrica, cuptor cu microunde si filtru de cafea.

De mentionat este si ca pensiunea detine si o terasa in patea din spate unde exista un gratar si mai multe mese impeuna cu scaune care pot fi utilizate de doritori.

Nu am văzut sa aibă restaurant propriu,deși pe site am văzut preț micul dejun 20 lei de persoana. Probabil la cealaltă pensiune a lor Meridian.

Un minus ar fi lipsa locurilor de joaca pentu copii, macar un leagan ar fi fost bun pentru cea mica. Totusi am inteles de la proprietara ca inca se afla in faza de finalizare a constructiei si urmeaza ca anul acsta sa construiasca si un gratar din caramida si sa amenajeze mai placut terasa din spatele pensiunii. Camerele si interiorul pensiunii sunt complet finalizate si utilate!

Per ansamblu, tind sa recomand aceasta locatie pentru confortul oferit de camera in primul rand, unele hoteluri de 3-4 stele pe care le-am vizitat nu erau atat de utilate si de curate la nivel de camera.

Totusi ramane marele minus privind distanta mare fata de plaja si zona centrala. Poate unora nu o sa li se para atat de mare, dar noua, care am mai fost in locatii cat de cat in zona centala si in zona plajei, ni s-a parut.

In rest, numai de bine si ne revedem cu alte impresii... va salut pe toti!

Trimis de alex_iasi in 29.07.17 11:26:00
Validat / Publicat: 29.07.17 12:17:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Bulgaria, Ungaria, Grecia, Turcia, Franta, Austria, si altele

VIZUALIZĂRI: 1244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia camerei, totul era nou.

webmasterX [29.07.17 12:16:20] »

Mutat în rubrica "Pensiunea Smarald [Eforie Nord], EFORIE NORD/SUD" (nou-creată pe sait)

alex_iasi [29.07.17 12:28:49] »

@webmasterX: e ok, e vizavi de Casa cu Lei.

alex_iasi