ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
JUL-2016

Muzeul de război; Muzeul naţional de istorie; Muzeul de ceramică şi sticlă

Muzeul de război – Holy defense museum

Prezintă în mare parte lupta dusă de Iran cu Irak, în războiul de 8 ani desfăşurat intre aceste două naţiuni.

Este bine reprezentată situaţia de atunci, prin camere care reproduc condiţiile de la vremea respectivă. O parte prezintă şi ceva tehnologie. Nu am avut voie să folosim blitzul.

Tot în acest muzeu se află şi o secţiune a revoluţiei islamice… interesant de văzut, dar că opinie personală, nu cred că omul mediu are cunostiintele necesare să înţeleagă această parte (inclusiv subsemantul).

În curtea muzeului se află o mică moschee, dar volumul masiv de informaţie acumulat, mă face să am îndoieli. Am să va rog să priviţi cu rezerve afirmaţia de mai sus.

Adaug câteva poze.

Mai multe amănunte aici: en.iranhdm.ir

Muzeul Naţional de istorie – Muze-Ye Melli-e Iran

nmi.ichto.ir

Construit în 1928 de un arhitect francez Andre Godard.

Veţi găsi în el o copie a Codului lui Hamurabi, originalul fiind în Franţa, la Paris, părţi din Persepolis, iar pentru cine vrea să vadă Persepolis, recomand British Museum, aşa cum recomandă şi iranienii.

Veţi mai găsi cilindrul lui Cyrus, un simbol al preocupării omenilor din cele mai vechi timpuri pentru justiţie, “omul de sare”, evoluţia diverselor perioade prin care a trecut ţara, tăbliţe cu cuneiforme, etc.

Nu cred că poate fi vizitat tot într-o zi.

Adaug câteva poze, din care unele cu explicaţii.

Muzeul de sticlă şi de ceramică - Abgineh

Este situat pe stradă “30th Tir” cu staţia de metrou Sa’adi (15-17 min de locaţie) şi în mod cu totul incredibil găsiţi în interior CERAMICĂ pictată şi STICLĂ, din diverse perioade.

Informaţii aici: glasswaremuseum.ir

În zona Sardar-e Bagh-e Melli, găsiţi actualul minister de externe, fosta Grădina Naţională. Pe lângă minister, în curtea respectivă, veţi găsi muzeul: Poştei, Ebrat, Malek, etc., muzee pe care NU le-am vizitat.

Tot în Tehran, recomand să vizitaţi cele două bazare depistate de mine: Marele bazar- Bazar-e Bozorg (staţie de metrou Panzdah-e Khordad) şi Bazarul Tajris (la staţia de metrou cu acelaşi nume).

Enjoy.

Tips: ca idee, este bine să renunţaţi, dacă nu aţi făcut deja asta in viata reala, la fiţele de genul… “sunt cetăţean european şi am drepturi”; chiar dacă Iranul pare destins…. veţi primi filt cu zâmbetul pe buze. Nu va enervaţi. Dacă vreţi facturi de la hoteluri, bonuri fiscale…. bine.

P. S.: dragă Rodel, am stat în 2016,28 de zile în Iran. Am mai vizitat Kashan (si desertul de acolo), Abyane, Esfahan, Yazd, Shiraz (Pesepolis, Naksh-e Rostam, Naksh-e Rajab, etc.) şi Kerman. în 2017 doar câteva zile în Tehran.

Articolele mele sunt scurte şi nu sunt destinate să aducă Iranul aici. Este o ţară sigură, dar bine de vizitat în aprilie şi octombrie.

Mare atenţie la Kerman… pierzi apa din corp cu mare viteză şi apă… În deşert soarele apune foarte repede… mare grijă să nu te pierzi…. locul ăla chiar NU iartă şi mi s-a părut mai “rău” ca în Mongolia interioară…. oarecum… Kermanul m-a cucerit.

Parafrazand “Seniorii Razboiului – cateodata trebuie sa-ti vezi de drum”.

Cred ca a venit timpul.

Trimis de danyo in 28.07.17 22:36:27
Validat / Publicat: 28.07.17 23:43:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Zona ministerului de externe; in interior gasiti muzee

Rodel
[31.07.17 22:02:13]

Chiar dacă articolele tale sunt scurte, ele sunt foarte interesante, la obiect. Sunt convinsă că ai multe impresii pe care să ni le împărtășești și pe care eu le aștept.

Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Teheran - inima Iranului: