ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2017
ÎNSCRIS: 16.08.10
JUL-2017

Edinburgh - Glenmoriston / Dalchreichart, ziua intai

Iata-ne plecand din Balfour Place spre Seafield St. 1, pentru a inchiria masina. Putem lua autobuzul 12 de pe Leith, acesta avand cap de linie in fata reprezentantei auto. Fiind 4 persoane, apelam la Uber sa ajungem la adresa susmentionata. In UK comanda catre Uber include si alegerea marimii masinii (mica / medie / mare). Comandam o masina medie, care se dovedeste a fi incapatoare pentru 4 persoane plus bagaje. La plecarea de acasa catre Otopeni, Uber-ul ne-a trimis un Hyundai i20, in care am facut eforturi sa incapem 3 persoane si 3 trolere.

La ora 8,00 suntem la Arnold Clark, iar la 8,20 ne este prezentata masina si ne este inmanat un pliant avand harta Scotiei pe o parte si a Angliei si Tarii Galilor pe cealalta. Este un Hyundai Tucson, 1,7 CRDI, iar la bord are numai 31 mile. Chiria acesteia ne costa 177 lire pentru 3 zile.

Am predat-o cu 756 mile. Am facut cam 400 km pe zi, iar motorina am bagat de 97 lire. Pretul motorinei cuprins intre 1,12 si 1,20 lire/litru.

Incurajat de faptul ca nu eram la prima iesire pe partea stanga a drumului ca sofer (in urma cu 2 ani inchiriasem un Hyundai ix35 tot de la aceeasi reprezentanta), setam gps-ul pe locatia primei destinatii, Falkirk Wheel. Acolo aveam tichete pentru prima plimbare la ora 10,30. Preturi adulti / copii = 13 / 7,5 lire. Ajungem cu bine, parcam (3 lire), si ne imbarcam. Aceasta roata face posibila conectarea a doua canale, Forth & Clyde Canal si Union Canal, diferenta de nivel intre ele fiind de 35 metri.

Urmatoarea oprire dorim sa o facem in The Trossachs National Park, iar pentru aceasta dupa ce trecem de Stirling, pe A84, facem stanga pe A821 dupa Callander si mergem de-a lungul Loch Venachar si Loch Achray, la capatul caruia, nu facem stanga spre Aberfoyle ci mergem inainte inca 2 km. Ajungem la Trossachs Pier, locul de unde se fac croaziere pe Loch Katrine. Croaziere de 1 sau 2 ore se fac cu vaporasele Sir Walter Scott sau Lady of the Lake. (www.lochkatrine.com/loch-cruises/)

Iesim iar pe A84 si dupa ce trecem de Loch Lubnaig, ne abatem cale de 3 km la Balquhidder, la Rob Roy's Grave.

Mergem pe A85 si A82 spre Glencoe, oprim in Three Sisters Car Park pentru frumusetea peisajului si dezmortire.

Inaintam spre Fort William pe A82, unde, langa gara sunt grupate Tesco, Lidl, Morrisons, McDonald's. In cadrul Morrisons este un restaurant unde se mananca bine si ieftin. Il recomand. Pentru cei ce nu ajung la Inverness, acesta e locul unde pot fi facute oarece provizii.

Urmam A82 spre nord, de-a lungul Loch Lochy, trecem de Invergarry si Fort Augustus, apoi de-a lungul Loch Ness, la Invermoriston facem stanga, pe A887, spre pensiunea din Glenmoriston / Dalchreichart. Proprietarii pensiunii, ne avertizasera ca cel mai apropiat restaurant de ei este la 16 km in Invermoriston. Pe masura ce ne apropiem de pensiune drumul se ingusteaza tot mai mult.

Trimis de ovi4x4 in 28.07.17 22:26:55
Validat / Publicat: 28.07.17 23:49:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovi4x4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Balquhidder kirk.

[29.07.17 09:22:59]