ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2017
AUG-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Philoxenia Beach - scump pentru ce ofera!

In august 2016 am petrecut o saptamana in Thasos si cum nu ne dadeam intorsi acasa, am hotarat sa mai prelungim vacanta, cu cateva zile, pe continent. Si cand vrei cazare pe malul marii cu o luna inainte nu prea mai alegi ci culegi. Cam asa am patit si noi, partial. Spun partial pentru ca nu a fost chiar catastrofal dar nici nu a fost cum ne asteptam.

Din ofertele ramase am ales Philoxenia Beach din Nea Vrasna. Pozele aratau bine, situata pe malul marii, camere cu balcon, mic dejun inclus, toate bune.

Am plecat din Thasos cu feribotul si dupa un popas prêt de o cafea in Kavala iata-ne ajunsi in Vrasna, mai exact in Nea Vrasna. Cu ajutorul “Ioanei” am gasit si Philoxenia Beach. Atentie ca exista si Philoxenia Suites care nu este pe malul marii, dar sunt relativ apropiate.

Primul contact cu noua cazare nu a fost foarte placut dar am zis sa nu fim carcotasi… Am urcat la etajul 1, camera chiar din dreptul scarii. Camera arata ca in fotografie, suficient de mare, curata, mobilier relativ nou, cu balcon cu vedere laterala la mare, cu aer conditionat, cu chicineta (aici mai era nevoie de curatenie, dar noi nu aveam de gand sa gatim!) Baia nu foarte mare, fara consumabile, fara cabina de dus, fara cadita, dar si fara o perdea. Lipsa perdelei aveam sa o retimtim din plin. La fiecare dus totul in baie era ud. Trebuia sa strangem prosoapele si hartia igienica de fiecare data. Si neplacerile cu baia abia incepuse. Instalatia sanitara era cam improvizata si in baie, era mai tot timpul un miros insuportabil. Am sesizat la receptie, mai exact patronului si ne-a promis ca va rezolva. Nu a fost chiar asa, pentru ca la improvizatia existenta a venit tot cu improvizatie si am ramas cu mirosul pana la sfarsitul sejurului.

Si pentru ca tot ne obisnuisem cu apa pe jos in baie aveam aceiasi situatie si in balcon, atunci cand vecinii foloseau aerul conditionat. Conducta de evacuare de la aparatul lor era lasata pur si simplu jos in balconul nostru. Partea buna legata de balcon e ca aveam masa, scaune si uscator pentru rufe. Cred ca intentia patronilor era buna dar ori nu se pricepeau ori nu le ieseau lucrurile asa cum trebuie.

Spuneam ca in camera nu am avut obiectii in ce priveste curatenia (pentru a beneficia de lenjerie si prosoape curate trebuia sa cautam camerista!) dar cum ieseai din cladire era jale. Locul care ar fi trebuit sa fie parcare pentru turisti era mai degraba un maidan plin de balarii, umbrele stricate, articole de plaja dezumflate si multe, multe gunoaie. Nimic amenajat si nici macar curatat.

Cateva cuvinte si despre micul dejun care invariabil era la fel in fiecare zi. Menajera, venea dimineata la serviciu cu cumparaturile de la market, adica cu micul dejun pentru turisti:oua fierte (daca aveau curent), sunca (mereu acelasi sortiment), cascaval, cateva felii de rosie, chec, gem, miere de albine si suc.

Locul de servit masa era chiar pe plaja, unde au amenajat o terasa destul de draguta si mai curata decat curtea. Alaturi de terasa se afla plaja dotata cu umbrele si sezlonguri, pentru care se plateste dar primesti si o bautura. Plaja destul de curatica, si exista si un dus.

Nu trebuie sa uit sa amintesc ca la parterul cladirii, acolo unde e receptia, restaurantul (cam pretentios spus) exista si multe aparate pentru jocuri, iar seara nu era chiar o atmosfera prea relaxanta in zona.

In apropierea vilei se afla si cateva magazine alimentare sau cu suveniruri de la care am cumparat doar fructe si nu pot da detalii despre produsele ce pot fi gasite.

Zona de plimbare este destul de limitata dar se poate merge in statiunile din imprejurimi, in Asprovalta, Stavros, Olimpiada, unde de altfel mergeam si pentru a manca. In Vrasna nu am gasit ceva care sa ne imbie sa ramanem acolo.

De asemenea e usor de ajuns (daca sunteti cu masina) in Ouranoupoli, de unde puteti face o plimbare cu vaporul in apropierea Muntelui Athos sa vedeti manastirile din apropierea tarmului sau o excursie pe insula Ammouliani.

E frumos ce poti face in zona,sunt locuri care merita vazute,poate nu la fel de impresionante ca in alte parti ale Greciei,dar nu asi recomanda cazarea. Pe langa neplacerile din cladire si imprejurimi mai deranjanta mi s-a parut indolenta patronului.

Trimis de DOINITA in 28.07.17 16:48:05
Validat / Publicat: 28.07.17 18:03:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Terasa si plaja
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[28.07.17 17:24:35]

@DOINITA: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

DOINITAAUTOR REVIEW
    [28.07.17 17:52:05]

@webmaster26: Da, este in regula. Multumesc!

DOINITA
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Beach Hotel [Nea Vrasna]: