ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2017
ÎNSCRIS: 28.07.17
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

La poalele muntilor

Dragii mei, am pornit inspre aceasta zona mirifica doar pentru ca sotul meu se trage din aceasta parte a tarii. Am ocolit mult si am vazut multe zone dar, va spun sincer ca nimic nu se compara cu ce am vazut si am simtit aici. Nu voi intra in detalii pentru ca scopul acestei postari este Cabana La Dacutu.

Nu sunt genul usor impresionabil asa ca, va rog sa ma credeti ca aceasta pensiune se integreaza perfect acestei zone de basm. Am avut mari emotii avand in vedere ca pozele pot insela dar, ceea ce am descoperit aici a fost cu mult peste ceea ce am vazut in poze. O sa enumar doar o parte din ceea ce poti gasi la acesti doi tineri minunati (proprietarii cabanei):

o oaza de liniste, nu foarte departe de manastirea Voronet; peisaj idilic, exact la poalele muntelui; arhitectura rurala dar cu toate utilitatile.

Haideti sa va dau cateva indicii:

Am fost intampinati de doi tineri extrem de prietenosi care ne-au primit ca pe niste vechi prieteni, cu zmeurata - pentru noi a fost un plus faptul ca desi ne-au primit atat de bine nu i-am simtit deloc pe toata durata sederii noastre. Au raspuns tuturor solicitarilor noastre dar nu le-am simtit prezenta absolut deloc.

Referitor la cabana, este de fapt o casuta de poveste cu doua intrari, living, bucatarie si baie jos, utilate si decorate exact asa cum as fi facut eu, doua dormitoare si o terasa la etaj care iti taie respiratia prin simplitatea si farmecul lor- va spun sincer ca ai nostri copii ne-au implorat sa revenim.

Spatiul exterior iti ofera mai mult decat te-ai putea astepta: spatii verzi adiacente ambelor intrari, balansoare rustice, terase si gratar acoperite, cosuri cu flori oriune privesti. Am fost surprinsa sa gasesc o bucatarie exact ca acasa, curatenie exemplara, un gratar complet echipat - si ca sa va faceti o idee despre cum isi trateaza acesti tineri oaspetii, sub gratar am gasit doua vrafuri de surcele si lemne pentru foc.

Ati mancat vreodata un gratar la liziera padurii? Aici muntele incepe de la baza gratarului.

Fiind bucuresteanca, acesta este locul la care m-as intoarce oricand si cu siguranta intr-o buna zi o voi face.

Recenzia mea pentru aceasta locatie este 10 cu oricate plusuri poate suporta acest site.

Multumim gazdelor!!!

Trimis de Cristina Vio in 28.07.17 00:26:22
Validat / Publicat: 28.07.17 09:45:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 1377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina Vio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.07.17 09:45:08]

@Cristina Vio: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Cabana La Dacuțu, VORONEŢ" (nou-creată pe sait)

Cum se scrie corect, cu diacritice românești, numele cabanei? ”Dăcuțu”, ”Dacuțu”, ”Dăcutu”? Sau poate e fără ă și ț - simplu ”Dacutu”?

Zoazore
[28.07.17 10:33:44]

@Cristina Vio: Woow, cata bucurie emana articolul tau! Cata incantare! Sigur vei mai ajunge acolo! Simt asta!

Bravo!

tata123 🔱
[28.07.17 11:10:33]

@Cristina Vio: Bine ai venit pe AmFostAcolo! Din rândurile așternute pe site și din cele câteva fotografii (prea puține având în vedere frumusețea locurilor) ne-am dat seama că v-ați simțit excelent la această unitate de cazare. Poate îți faci timp și ne povestești în alte articole ce locuri ați vizitat în această vacanță.

Mitica49
[28.07.17 15:41:01]

@Cristina Vio: Impartasesc intru totul impresia pe care ti-a lasat-o zona aceea. Acum cca. o luna am stat 4 zile la o pensiune (Sami) situata cu cca. 1,5 km mai aproape de manastirea Voronet. Zona este cu adevarat superba si ne-am simtit minunat acolo.

Drumuri bune si excursii frumoase!

[28.07.17 20:42:34]

@Cristina Vio: Rog precizați în care perioadă din iulie ați fost cazți acolo (între care date)?

Suspendat până la clarificare

[28.07.17 22:11:56]

@webmaster: 24-29 iulie 2017. Sunt inca la Cabana, maine plecam spre casa.

Zoazore
[30.07.17 21:22:20]

@Cristina Vio: Toate pozele sunt superbe, dar P08 și P09 sunt superbe prin simplitate!

[30.07.17 21:50:01]

@Cristina Vio: În mod normal, sunteți deja acasă, în București.

Te rog să confirmi, pentru a putea ”închide” sesizarea și a restura statutul impresiilor.

[31.07.17 07:52:54]

@webmaster: Da, suntem acasa.

danielaluchian
[05.08.18 16:07:43]

Mi-a placut descrierea. Pusesem ochii pe cabana asta de ceva vreme, dar de fiecare data ne trebuiau mai multe camere. Iata ca a sosit momentul... si as avea o intrebare: in dormitoare erau televizoare, sau doar in living?

[06.08.18 07:32:08]

@danielaluchi: Bună! Erau televizoare în dormitoare, micuțe dar funcționale. Și încă ceva, la întrarea în târgul de la Voroneț este o rulota unde doua gospodine fac gogoși. Sunt cele mai bune din câte am mâncat. Vacanta plăcută!

Cristina Vio, danielaluchian, Mitica49, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCabana La Dacuțu: