ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2017
DIN: Cernavodă [CT]
ÎNSCRIS: 27.07.17
JUL-2017

Paris – un vis implinit

Paris, nu degeaba este cel mai vizitat oras din lume. Iti lasa o gramada de amintiri si te face sa te reintorci.

Ne-am hotarat (eu cu sotul meu) la inceputul lunii martie 2017 sa mergem la inceputul lunii iulie 5 zile la Paris (4 nopti), dupa ce Taromul anuntase o oferta de 49 de euro/pers pentru aceasta destinatie.

Imediat am cautat si pe booking o oferta cat de cat buna si suprinsa sa fiu ca deja era cam totul ocupat... pana la urma am rezervat la unul din hotelurile IBIS (din cele 66 cate au in Paris) in arondismentul 10, pe malul canalului Saint Martin.

Apoi ne-am facut PLANUL (in functie de programare):

1. 1 zi - Sambata – cazare, explorare zona unde stam, si vizitarea Bisericii Sacre Coeur

2. 2 zi – Duminica - Muzeul Invalizilor, Arcul de Triumf, Bulevardul Champs-Élysées, Turnul Eiffel iar seara o croaziera pe Senna

3. 3 zi - Luni – Muzeul Luvru (bilete cumparate online), Catedrala Notre-Damme, Pantheon, Turnul Montparnasse Tower Observation Deck.

4. 4 zi – Marti – Palatul de la Versailles (bilete cumparate online), seara plimbare prin oras

5. 5 zi – Miercuri – plimbare dimineata ca dupa amiaza trebuia sa decolam catre Bucuresti

Sa zicem ca am atins cam 70% din CE NE-AM PROPUS :D

1 zi

Cand eram in aeroportul Otopeni primesc mesaj de la cei de la Booking ca mi-a fost anulata rezervarea la hotel IBIS deoarece nu au reusit sa-mi ia banii de pe card (in conditiile in care eu platisem din luna martie). Ideea e ca eu platisem de pe alt cont iar acum au mai incercat inca o data sa traga banii de pe contul cu care eram eu configurata:(. Am trimis din aeroport email la hotel cu ordinul de plata... nu am primit nici un raspuns deci am plecat morcoviti:(

Am aterizat pe Charles de Gaulle airport... iar cu trenul am ajuns in 40 de minute la Gara de Nord care era aproape de hotelul unde asteptam sa fim cazati :)

Cand am ajuns la hotel cei din receptie si-au cerut scuze, mi-au zis ca a fost o eroare... dar culmea... si in ziua de azi, pe contul meu de la booking apar cu acea rezervare precum ca mi-a fost anulata pentru neplata:(. In fine...

Hotelul era situat ok, aproape de 2 statii de metrou, intr-un cartier ok, linistit, inconjurat de stradute cu multe restaurante, cluburi. La prima impresie hotelul era curatel dar totul era extrem de mic... camera nu avea decat un pat si atat (niste rafturi suspendate pe perete pe are sa-ti pui hainele, nu tu un sertar, o baie mica in care cabina de dus era inexistenta fiind inlocuita cu scurgerea din podea, nu tu un loc de fumat cu toate ca in fata hotelului era o gramada de spatiu gol... macar o banca puteau si ei sa puna... nu tu un balcon... defapt in Paris nu prea vezi balcoane... vorba lui barbate-miu: ”unde naiba isi tin francezii astia cauciucurile de iarna? :))))

Okkk... ne-am cazat, era vreo 4 ceasul... hai sa mergem la un restaurant sa mancam... sa gasim unul din atatea zeci de restaurante de pe langa noi... si SURPRIZA!!!... intre orele 2 si 6 dupa-amiaza nu se servea mancare nicaieri:(pentru ca bucatarii au liber intre acele ore. Lihniti de foame, dupa ce am luat la rand cateva restaurante degeaba ne-am asezat la unul... ne-am comandat ceva de baut si am asteptat ora 6 seara sa vina bucatarul:/. Dupa ce am reusit sa mancam am dat o fuga la renumita biserica Sacre Coeur... priveliste minunata, pe exterior arata mai bine decat pe interior dar o mare DEBANDATA acolo in fata :D. Pe treptele din fata se canta, se dansa, unii facea jonglerii, se dadea din buric, indienii vindeau bere la turisti... o mare de oameni la care mi-a venit in minte vorba ” Isus ar trebui sa se dea jos pe cruce sa-i ia pe toti la maciuci... :) ”... pentru ca turistii vad un loc de distractie in loc sa respecte un lacas de cult... in fine... atmosfera interesanta... am facut o multime de poze... a fost interesanta experienta. Zona e plina cu magazine cu suveniruri, cu restaurante, cu romani care incita in strada turisti sa joace TACA-PACA :)))).

Fiind inca zi (in Franta se inopteaza in luna iulie aproape de ora 11 seara) am dat o fuga cu metroul pe Bulevardul Champs-Élysées... a vrut sa urcam pe Arcul de Triumf dar vazand coada imensa ne-am linistit asa ca ne-am asezat la o terasa sa bem ceva ( :))) apropo... pe o halba la un litru si un pahar de 300 de ml am dat 35 de euro... deci atentie pe viitor pe unde bem si mancam pe acest bulevard :))))

APROPO DE TRANSPORT IN PARIS: cel mai usor si ieftin e metroul. Cat de incuiat sa fii, de descurci, harti ti se da peste tot si sunt afisate peste tot... deja dupa 2 zile eram experti :) (bineinteles ca nu lipsesc lautarii romani de prin metrouri). Plimbandu-te cu metroul deja uiti ca esti in Paris... vezi numai chinezi, arabi... auzi in jurul tau total alte limbi in afara de franceza.

2 zi

Dupa ce am luat micul dejun la hotel (surprinzator de bun... in afara faptului ca nu aveau si ei un cascaval sau o branza normala... aveau numai branza mucegaita puturoasa :) specific frantuzeasca) ne-am dus la Muzeul Invalizilor (unde e si inmormantat Napoleon la Domul Invalizilor) unde mi-a placut mult (recomand).

Ne-am dus la Turnul Eiffel sa vedem daca putem urca pe el... dar vazand iar multimea de oameni de la coada de la bilete iar ne-am linistit... asa ca ne-am propus sa-l admiram de pe apa, sa facem o croaziera pe Senna (pe care o recomand tutuor). Am nimerit pe vapor numai cu arabi cu multi copii dupa ei galagiosi si cu un grup de negrii care culmea, au dormit toata croaziera :))). Am ignorat arabii deoarece am prins locurile exact din fata vaporului, puteam auzi din boxe istoricul fiecarei cladiri pe langa care treceam si am facut o multime de poze frumoase. MINUNATA CROAZIERA.

Am dat dupa aceea o fuga la Catedrala Notre Damme unde am prin slujba, atmosfera ea frumoasa, nu prea am reusit sa vedem toata catedrala din cauza slujbei. Nu m-a dat pe spate catedrala... mi-au placut vitraliile precum si inaltimea constructiei vazuta din interior.

Dupa aceea am dat o fuga cu metroul la Turnul Montparnasse Tower Observation Deck unde culmea... turisti putini... am urcat imediat cu acel lift renumit ca e cel mai rapid din lume si am avut o mega surpriza cand am ajuns sus... PRIVELISTEA E MINUNATA – SE VEDE TOT PARISUL LA 360 de grade. (pe fiecare parte a vederii erau panouri digitale care iti arata fiecare obiectiv precum si istoria lui). Tot acolo am trecut cu totii prin alta experienta minunata: apusul soarelui in spatele Turnului Eiffel... precum si aprinderea lui imediat dupa apus... MINUNAT. Tot felul de fotografi profesionisti in jurul nostru care asteptau momentul.

Am ajuns la hotel... deja era 12 noaptea... dar iar alta politica specific pariziana :)))... dupa ora 12 noaptea restaurantele din jur nu mai servesc mancare pentru ca le pleaca bucatarul:(... noroc cu niste arabi care aveau deschis un fast-food in apropiere :))

3 zi

Ziua Muzeului Luvru – Suprinzator, avand rezervare online ne-am intalnit cu un baiat intr-un loc din apropiere care ne-a dat biletele si... supriza in 5 minute am intrat inauntru (in schimb... coada la bilete ea imensa). Muzeul e minunat (mi-a placut mai mult decat cel de la Vatican) cu toate ca ne ratacisem la un moment dat, incepusem sa ne invartim in cerc... deoarece nu ne-am dat seama ca sunt 2 intrari total diferite... iar noi... de la prima intrare am crezut ca puteam vedea tot... dar ne-am luminat pana la urma... ca trebuie sa iesim din muzeu ca sa intram pe alta intrare pentu a vedea restul muzeului. Vizita a durat vreo 5-6 ore... deja nu mai puteam de picioare... dar se merita efortul (oricum am evitat zonele cu picturi futuriste sau alte chestii care nu ne atrageau). Ca sa vezi tot muzeul cred ca ai nevoie de 2 zile  Aberanti au fost paznicii care nu te lasau sa-ti faci selfie cu selfie-stick...

Deja se facuse 6 seara... asa ca am dat o fuga la Pantheon... si dezamagire... am ajuns exact la 6.30 seara cand se si inchidea:(Nu l-am admirat decat pe exterior... era superba arrhitectura... mult peste Pantheon-ul din Roma.

Ne-am dus la un restaurant din apropiere (deja eram rupti de picioare) unde acolo ne vine ideea sa vedem Centrul Pompidou (cica, cea mai futurista cladire a Parisului) care m-a lasat fara cuvinte. Din punctul meu de vedere cladirea aia nu are ce cauta in centrul Parisului. Apare pe exterior ca o hala imbracata in tevi (cica toate tevile de apa, de la wc-uri, de aerisire etc. sunt facute special pe exterior... cica arta moderna :)))) In interior este si un muzeu de arta moderna. (unde cine stie ce mare artist a ”futut” o dunga pe o panza si cica e mare arta moderna :)))))... dar nu am preferat decat sa urc cu liftul futurist :))) si ciudat pana sus sa admir privelistea. Privelistea draguta, sus era un restaurant piperat bineinteles  In fata acestei cladiri minunate erau turisti pe un platou care admirau ”tampenia” asta de constructie. In fata... mai multe magazine. Am intrat in unul sa iau o bere... un bodyguard negru si buzat vine la mine, imi ia berea din cos si imi zice ca e lege data ca dupa ora 20.00 seaa sa nu se mai vanda alcool in magazine... asta e... m-am conformat... deja era tarziu.

4 zi

Ziua Palatului Versailles... O MARE TEAPA am luat atunci. Cu toate ca aveam bilete online cumparate am constatat ca biletele se cumparau de la niste tonomate iar toata lumea trebuia sa stea la o coada imensa  Am innebunit stand mai mult 3 ore la coada pe o vreme de 30 de grade afara (noroc ca aveam palarii pe cap, apa si sandwich-uri la noi). Deja imi pierea cheful... ma dureau ingrozitor picioarele... cand am ajuns in interior eram sictirita dupa ce ma batuse soarele atata timp stand la coada (deja ma arsesem pe maini). Am luat palatul la picior care sincer nu m-a dat pe spate asa mult... in fine... acolo e multa istorie... deja ne documentaseram de dinainte despre ce o sa vedem. Avand picioarele varza am preferat sa luam titicarul sa mergem sa vedem celelalte 2 palate private mai mici traversand o mica parte din gradini. Poate imi placea vizita mai mult daca nu stateam atatea ore la coada... si nu ne dureau picioarele asa mult.

Dupa o zi asa obositoare am petrecut seara admirand luminitele Turnului Eiffel si unde am baut cea mai ieftina bere din Paris de la vanzatorii ambulanti indieni :))). Toata lumea astepta sa se aprinda din ora in ora luminitele turnului... atmosfera e magica... multi indragostiti in jurul nostru... ne-am plimbat seara pe malul Sennei (surprinsa fiind de gunoaiele si sobolanii care misunau peste tot :)))))

5 zi

Am vizitat cartierul unde era Opera din Paris... shopping... suveniruri... seara avion... gata cu Parisul :)

In toate aceste zile am fost numai pe o alergatura... am reusit sa vedem in mare ce ne-am propus dar cand o sa mai mergem o sa vizitam ceea ce nu am reusit acum: sa vizitam Pantheon-ul, sa ne suim pe Turnul Eiffel, pe Arcul de Triumf, sa vizitam Muzeul Orsay, sa mergem in cartierul cu zgarie nori etc.

Sper ca v-a placut experienta mea «3

Trimis de Kamy M in 27.07.17 22:02:30
Validat / Publicat: 27.07.17 22:40:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 5040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kamy M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 3 ore de stat la coada pentru a intra la Palatul Versailles

webmasterX [27.07.17 22:26:03] »

Bun review de debut

@Kamy M: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@Kamy M, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cristina47* [28.07.17 00:38:06] »

Bun articol.

Deci, hotelul cat a costat pentru 5 nopti de cazare? Biletul de avion a costat mai mult decat rezonabil, la Tarom, insa presupun ca fara masa.

S-o iau si eu pe rand cu comentariile:

1. Cu booking-ul am avut si eu ceva neplaceri. Au incasat de doua ori pentru aceeasi destinatie. Am avut de umblat pe la banca, mi-a dat emotii, mi-a creat un real disconfort. Asa ca va inteleg. Sa fiti atenti la extrasul de cont, la tranzactii, sa nu patiti ca mine, si sa va salte suma de doua ori.

Sacré Coeur: m-am uitat in poza. Sunteti siguri ca nu era vreo sarbatoare locala? Prea multa lume. Si eu am fost la Sacré Coeur, in august, insa nu era atata lume!

2. Amuzanta descrierea turistilor de culoare care au dormit tot timpul croazierei pe Sena. (la Seine).

Cica nu se mai poate bea pe Sena, noaptea. Asa am inteles.

4. Intr-adevar, Versailles a fost si pentru mine o mare dezamagire. Si cred ca tot din motivele acestea: prea mare inghesuiala, cozi, dureri de picioare... prea mari asteptari. Poate ca ma voi duce iarna.

Kamy M [28.07.17 00:45:11] »

Biletul de avion includea și masa și bagaj de cala de 20 de kg. A avut Tarom oferta asta în primăvara timp de 3 zile... deja după 12 ore Barcelona era deja epuizat pe tot 2017 ????. Hotelul a costat 300 de euro pe 4 nopți, e curat, bine situat, mic dejun bun și diversificat la 10 euro/pers. doar ca erau camerele cam mici... de asemenea și personalul era foarte amabil.

Kamy M [28.07.17 00:47:46] »

@Kamy M: la Sacre Coeur nu era nici o sărbătoare ca așa credeam și noi... doar mulți turiști care încercau sa se simtă bine ????

cristina47* [28.07.17 03:06:33] »

@Kamy M: Bun pret la avion. Cat despre hotel, nimic de zis negativ. Insa, am zis eu... ca am scris, superficial si putin, despre locul unde am stat eu in Paris, fiindca lumea nu m-a prea bagat in seama. Dar voi merge saptamana viitoare pentru 4 zile la "Kellermann - centre international de séjour", "fratele" rezidentei Maurice Ravel, despre care am scris. Si ma costa sub 60 de euros/noapte, pentru 2 persoane, cu mic dejun inclus. Si exista si terasa, balcoane, locuri de fumat. Eu nu mai fumez, Insa stiu ca este o problema sa te simti comod intr-un loc unde te duci ca sa te simti bine, in vacanta.

cristina47* [28.07.17 03:17:04] »

@Kamy M: In spate la Sacré Coeur era frumos! Se cobora, in Montmartre, pana in Place Pigale. Niste casute superbe cu gradini de flori. Iar cand ieseati din perimetrul casutelor, facand spre stanga, ajungeati in Place Pigale, la Moulin Rouge.

Mihai18 [29.07.17 16:54:49] »

Paris, orașul visurilor noastre.

El este un oraș frumos dar nu l-am mai găsit așa cum îl știam din cărți. El a devenit un brand turistic iar „fauna (inclusiv romii din din România) îi scade din strălucire.

Rezervările la hoteluri prin booking com uneori sunt riscante și eu le-am evitat. Cu soția am fost la Paris cu autoturismul și rezervările le-am făcut printr-o agenție de turism sigură. Am avut rezervări la 8 hoteluri din Budapesta, Praga, Frankfurt am Main, Brussels, Paris (hotel Holliday Inn Paris Porte de Clichy) și retur Koln, Munichen, Viena. Voucherele prezentate la recepții au fost de necontestat.

Și noi am stat în Paris 4 zile dar au fost insuficiente. Am făcut un adevărat galop. Consider că 8-9 zile ar fi de ajuns.

Mi-a plăcut reviewul dv. cât și fotografiile. Nostimă este descrierea tabloului de la Muzeul de Artă Modernă, acela cu o dungă trasă pe o pânză și atât. Chiar aveți dreptate.

Călătorii frumoase.

nicole33 [29.07.17 17:21:15] »

@Mihai18:

Părerea mea este că booking este mai sigur decât majoritatea agenţiilor de turism.

Cât timp nu ai rezervat pe booking, cum ai ajuns la concluzia că rezervările ar fi riscante?

Eu folosesc ambele variante fără probleme şi fără frică.

Mihai18 [30.07.17 09:31:08] »

@nicole33:

Din respect pentru cititori, cât și în scopul de a nu rămâne dezinformați ca urmare a recentului ecou al dv., fac următoarele precizări.

Mențin afirmația că uneori rezervările pe Booking sunt riscante. Chiar autoarea acestui review, la începutul său (1 zi...) scrie „Când eram în aeroportul Otopeni primesc un mesaj de la cei de la Booking că mi-a fost anulată rezervarea la hotel Ibis... ”

Afirmația dv. că eu nu am făcut rezervări pe Bookong este inexactă. Dimpotrivă, eu am făcut rezervări și prin Booking la hotelurile Rys din Edirne și Grand Rosa din Istanbul și aceasta rezultă din evidențele hotelurilor, dar mi-am asumat și eventuale riscuri.

Rog nu vă supărați, se mai întâmplă să greșim.

nicole33 [30.07.17 10:31:14] »

@Mihai18:

Hai să nu ne jucăm cu cuvintele.

Recunosc, nu ştiam că ai avut şi experienţa unor cazări pe booking. Nu ai povestit niciodată că ai fi avut probleme legate de cazările respective şi atunci mă întreb care au fost riscurile pe care apreciezi că ţi le-ai asumat? La modul general, ne asumăm riscuri ori de câte ori ieşim din casă, dar nu despre asta este vorba aici.

Exemplul dat de tine nu a fost cel mai fericit ales. A fost vorba de o simplă neînţelegere generată de faptul că rezervarea a fost garantată cu un card (probabil, gol), iar plata s-a făcut dintr-un alt cont, diferit de cel iniţial, iar problema s-a soluţionat imediat la recepţie.

Am o experienţă de peste ZECE ori mai bogată ca a ta în rezervări pe booking, am garantat şi plătit în marea majoritatea cazurilor cu acelaşi card (o singură dată am plătit cash) şi NICIODATĂ nu am întâmpinat probleme, astfel că eu consider că rezervările pe booking sunt foarte sigure. Dacă nu aş fi fost absolut convinsă de acest lucru, crezi că aş fi avut curajul să plec pentru două săptămâni tocmai în Tenerife doar cu o rezervare pe booking la hotel de 4* cu AI unde am plătit la recepţie?

nrs † [30.07.17 10:55:38] »

sigur nu este nimic. cei ce au rezervat la unul din primii trei touroperatori din tara noastra nu erau convinsi ca este sigur? totusi s-au trezit dati afara din hotel sau neprimiti acolo pentru ca firma respectiva intrase in insolventa.

rezervarile pe booking sunt sigure pentru vestul Europei, mai putin sigure (dar totusi nu exagerat de mult) in est pentru ca cei de aici vor sa evita plata taxei de rezervare (anul trecut am rezervat cazarea intermediara in Turcia pe booking si am primit 5 mailuri de la ei sa intrebe de ce nu m-am cazat, noroc ca aveam dovada platii fiindca am platit cu cardul, dar turcul le-a spus ca nu am venit)

in concluzie eu cred ca booking este mult mai sigur decat o agentie mica sau mijlocie si cam la fel de sigur ca un mare touroperator balanta inclinand putin in favoare booking

Kamy M [31.07.17 09:21:26] »

Din povestea mea... concluzia este ca cei de la hotel au gresit deoarece nu au notificat pe booking precum ca am achitat iar cand automat programul a incercat sa traga banii de pe card cu 24 de ore asa cum trebuiau si-au dat seama ca nu erau fonduri. Cei de la hotel trebuiau sa mentioneze ca am fost cazati... dar pe booking si acum apar cu anulare gratuita pentru neplata ceea ce nu prea imi convineSi noi am mai folosit booking in trecut si nu am avut nici un fel de surpriza. Consider ca booking e sigur dar sunt cazuri cand tine si de hotelieri.

cristina47*, Kamy M, Mihai18, nrs
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: