ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2017
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 11.09.12
JUL-2017

Pensiunea Floarea Munților - un loc minunat intr-un cadru feeric

De pe 25-27.07, pt doua zile am fost cazați la Pensiunea Floarea Munților in Moieciu de Sus.

Am mai fost cu câțiva ani in urmă la această pensiune pt 5 zile. De atunci s-au mai făcut unele îmbunătățiri, cum ar fi -foen la baie și săpun / șampon, prosoape, s-a mai construit un foișor, acum sunt 3, două in care poți face și grătar.

Drumul până în Moieciu iti pune la încercare răbdarea, am făcut de la ieșirea din Sinaia pana la ieșirea din Bușteni, adică câțiva km, puțin peste o oră. Sunt două semafoare in Bușteni care îngreunează și mai mult traficul, deja sugrumat dinainte. De la ieșirea din Râșnov, cand faci dreapta spre Bran, drumul acela de cativa km veșnic nereparat si in stare proastă până la intrarea în Bran, ai 3 semafoare care restricționează circulația, se circulă pe un singur sens pt că, in teorie se lucrează, în practică, nu. Așa că dacă noi, turiștii români obișnuiți cu mentalitatea, cu mersul greu al lucrurilor ne săturam, ma întreb ce simt turiștii străini care vin sa ne admire frumusețile? Ar mai vrea oare sa se reîntoarcă?

Așa ca noi am plecat la 9 dimineața, am oprit o oră la Auchan Ploiești iar la 16 am ajuns.

Pt mine, Moieciu de Sus e de vis, priveliștea merită orice efort, dar soțul meu a spus ca e ultima oară când mai venim in zona noastră de munte. Sper să nu, totuși.

Doar privind tot ce te înconjoară, diferitele nuanțe de verde, munții împăduriți, simți ca iti încarci bateriile și te relaxezi.

Pensiunea e deosebită. Noi am avut camera 9, la etajul 2, o dubla matrimoniala, priveliștea încântătoare, spre munți. Camera e curată, la fel și peste tot in pensiune si in curte. Fiecare camera are o altă culoare, de data aceasta noi am avut-o cu accente de verde.

Salteaua e confortabilă și patul pare de 1,80, spațios. In cameră ai si un mini frigider și două pahare. In dulapul de pe hol ai o perie, o pătură in plus, in caz ca e frig, câteva umerașe. Noi am stat 2 zile, in a doua zi a venit d-na de la curățenie și ne-a luat gunoiul de la baie și ne-a aspirat un pic.

Balconul e măricel și dimineața poți admira priveliștea încântătoare spre munți.

Bucătăria e la subsol, e bine utilată cu ce îți trebuie. Sunt și cateva mese aici. Tot la subsol e si un loc in care poți juca tenis de masă.

In curte sunt 3 leagăne din lemn si vreo două leagăne micuțe pt copii, din plastic. Sunt si câteva șezlonguri și o saltea imprejmuita in care copiii erau încântați să sară. Foisoarele sunt spațioase, cu câteva mese in fiecare, in cel in care am stat noi mai mult, erau 6 mese.

Totul e aerisit, nu sunt înghesuite toate intr-un spațiu restrâns, din contră, spațiul e generos si totul pare aerisit. Au și un râu care trece pe acolo, pt a traversa peste el, e un podeț. Spre marginea lui sunt cateva mese unde dimineața e o încântare sa servești masa.

In pensiune e și un restaurant, dar nu am luat masa acolo și nici nu am văzut pe cineva luând masa, in schimb, mulți își pregătesc singuri cina, in special grătar. Parcarea e cat de cat generoasă.

Pt mine Floarea Munților e o locație deosebită intr-un loc deosebit. Prețul de 90 lei pe cameră e unul foarte bun pt condițiile oferite.

M-aș întoarce in fiecare an pt câteva zile, simți cu adevărat ca iti încarci bateriile. Din păcate, anul acesta vremea a fost cam urâtă, la un moment dat 13,5 -15 grade și a plouat mai mereu. Deși temperatura a fost scăzută nu se resimtea totuși frig, cu un bluzon imi era bine.

Zona e superbă si când e cald și când e mai răcoare.

Cu siguranță recomand această locație. Erau multe familii cu copii, de fapt cred ca doar 2 cupluri eram fără copii și pensiunea era ocupată complet.

Personalul foarte amabil. Când am făcut rezervarea citisem ca se percepe un avans de 40-50% pt o rezervare sigură, in schimb proprietara a spus ca putem plăti când ajungem fără a fi nevoie de un avans. A fost foarte amabilă și a vorbit foarte frumos. E plăcut sa vezi că mai sunt și oameni amabili care își conduc frumos afacerea și care pun accent pe calitatea serviciilor. Bravo! ????

Cu siguranță nu veți regreta dacă veți alege această pensiune. Noi ne-am simțit foarte bine și recomandăm cu drag locația.

Trimis de meehi in 27.07.17 21:33:43
Validat / Publicat: 27.07.17 22:18:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 1073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meehi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Râul care te relaxează când îl auzi

[27.07.17 22:18:04]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Floarea Munților [Moieciu de Sus], MOIECIU" (nou-creată pe sait)

[27.07.17 22:19:05]

Ok, multumesc

[28.07.17 08:59:15]

@meehi: rog aruncă o privire peste următorul link google.ro/maps/@45.437099 ... m/data=!3m1!1e3.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Zoazore
    [28.07.17 09:52:20]

@meehi: Ai avut un concediu pe cinste! Tot ce-ai scris si-am citit, mi-a placut!

Sa ai si-ncontinuare vacante la fel de frumoase, daca nu si mai si!

[28.07.17 09:53:56]

DC53 : goo.gl/maps/DMeNvaERYvR2

Indicator introdus

lângă Moieciu de Sus 507134 goo.gl/maps/PpCFxmqh4Xu

[28.07.17 09:56:39]

Nu reușesc să copiez coordonatele. Când copiez, doar acest lucru apare copiat????

[28.07.17 10:11:33]

@meehi: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[28.07.17 10:21:00]

Ok. Ce bine