ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2017
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUN-2017

Croaziera de o zi in Insulele Åland

O zi din city break-ul nostru in Stockholm i-am alocat-o unei croaziere catre Insulele Aland.

Am vrut sa testam ca un mic demo pentru o eventuala incursiune mai de amploare in alte croaziere. Pot spune ca am ramas cu o foarte buna impresie, deci in functie de buget si timp in viitorul apropiat vom cauta una pe gustul nostru.

Insulele Aland sunt o provincie autonoma, demilitarizata a Finlandiei. Ceea ce este interesant este faptul ca aici limba oficiala este suedeza iar moneda este euro. Au propriul drapel, parlament, guvern si presedinte.

Capitala este la Mariehamn. Noi nu am avut timp sa vizitam, doar am schimbat vaporul si ne-am intors in Stockholm.

Cateva detalii tehnice: pentru calatorie am ales compania Viking Line. Mai exista si firma concurenta Silja Line dar noi am ales-o pe prima deoarece avea ora de plecare putin mai inaintata si anume 7:45

Biletele le-am rezervat pe siteul lor: vikingline.com/en

au si varinta in engleza deci nu este nicio problema. Biletele odata rezervate trebuiesc si platitie. Aici iar am avut o problema cu plata, am sunat si au spus ca e din vina lor si de aceea la cererea mea, mi-au trimis un mail cu confirmarea rezervarii si am platit-o la ghiseu in port.

Am platit pentru 2 persoane in total 36 euro ce au inclus pe langa calatorie si micul dejun si o cabina cu pat dublu pentru intoarcere.

Pentru a ajunge la terminal noi am mers cu metroul pana la statia Slussen si de acolo am luat autobuzul o statie. Se putea lua orice autobuz 4xx (adica patru sute si ceva), atentie insa ca statia de autobuz este dedesubt, deci nu trebuie sa iesiti la suprafata de la metrou.

Verificati cu soferul ca opreste la terminal. Plecarea era la 7:45, noi ne-am luat o marja pentru situatia in care nu ar fi decurs bine lucrurile in privinta transportului dar cum totul a mers "ceas" am ajuns mult prea devreme si nici macar nu se deschisese. Am stat cam 45 minute afara in conditiile in care temperatura era cam scazuta.

Dupa ce au deshis, am fost la un ghiseu, am aratat rezervarea si am prezentat pasapoartele am achitat si am primit cele doua bilete plus cartela pentru cuseta la intoarcere. Micul dejun e evidentiat pe bilet, la accesul in restaurant se bifeaza pe biletul fiecarui calator.

Micul dejun a fost foarte variat, cu multe optiuni "scandinave" de peste. In rest ceva variante de mancare gatita intre care si chiftelute suedeze, ingrediente de salata, biscuiti, clatite. Chiar mi s-a parut o oferta de mic dejun mai buna decat la hotelul unde am fost cazati si mult mai orientata catre specificul scandinav din punctul nostru de vedere. Erau si sucuri la dozator, cafea la aparat...

Daca prindeai o masa langa geam era ceva foarte frumos sa savurezi mancarea si sa admiri privelistea.

La dus am calatorit cu Viking Grace, mi s-a parut mult mai frumos si elegant decat vasul pt retur si anume Amorella. Dar faptul ca Amorella nu era asa "high class" ne-a permis sa achizitionam si cabina dubla la un pret foarte bun si anume 11 euro. A fost o decizie foarte buna deorece am reusit sa ne si odihnim putin.

Mai trebuie mentionat faptul ca fiecare vapor are si magazine duty free dar si spectacole seara (pentru cei care isi continuau pana in Finlanda).

In rest erau si locuri de joaca pentru copii si aparate de jocuri pentru adulti. Totul mult mai frumos pe Viking Grace decat pe Amorella.

Desi am inteles ca se face control vamal nu am vazut la intoarcere sa se faca in conditiile in care am observat multi calatori achizitionasera cantitati maricele de bauturi acoolice.

In concluzie nu regretam alegerea facuta mai ales tinand cont de banii platiti.

Trimis de tripyy in 27.07.17 17:39:43
Validat / Publicat: 27.07.17 18:44:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 1570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)

webmasterX [27.07.17 18:43:52] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Stockholm, STOCKHOLM" (deja existentă pe sait)

webmaster [27.07.17 19:21:10] »

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Stockholm:

• pagină generată în 0.060196876525879 sec