ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2017
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 27.07.17
JUL-2017

Un sejur minunat la hvd viva club

Am sa incep prin a scrie ca: sejurul nostru la hotel HVD Viva Club din Nisipurile de Aur a fost minunat.

despre acest hotel s-au scris review-uri foarte bune de cei care au fost acolo in anii trecuti de aceea as dori sa mai completez cu cateva aspecte care poate ar ajuta pe cineva sa aleaga acest hotel ca si destinatie de vacanta.

vreau sa spun ca suntem o familie cu un copil de 5 ani, atat copilul cat si noi ne-am simtit foarte bine la acest hotel. Majoritatea turistilor sunt nemti, atat familii cu copii cat si tineri, insa acestia erau destul de linisiti si nu au creat nici un fel de probleme.

totul este facut la acest hotel astfel incat sa sprijine turistul sa se simta foarte bine. camerele foarte mari si spatioase, mancarea diversificata si buna, chiar nu avem ce sa comentam.

Foarte important: toti oamenii de acolo incepand cu acel bellboy care stie putin romaneste (nu mai stiu cum il cheama) continuand cu echipa de animatie care chiar isi dadea interesul sa intretina o atmosfera placuta si chiar noul manager al restaurantului, toti s-au comportat admirabil, intotdeauna politicosi si zambitori. Pt noi acest fapt chiar a contat!

Camera:

am avut o camera superioara la etajul 5 usor in colt avand o priveliste frumoasa asupra marii precum si in lateral asupra piscinei. chiar in fata balconului tronau maiestuoas varfurile falnice ai unor brazi cu ale sale conuri foarte frumoase. Era minunat sa ii privesti, parca erai undeva la munte sau chiar undeva in Grecia ori Italia.

camera foarte spatioasa, cu mobilier nou si mocheta curata in camere insa atentie la paturi, acestea avand saltele cu arcuri si sunt putin mai moi, pt cine are probleme cu spatele s-ar putea sa nu poate dormi confortabil pe ele, totusi mai exista un fotoliu-pat, foarte spatios care este putin mai tare, pt cine doreste.

Se facea zilnic curatenie in camere iar dupa trei zile s-au schimbat si asternuturile.

Restaurantul:

am sa vb doar despre restaurantul principal fiindca pe celelalte nu le-am frecventat (restaurante tematice si restaurantul de la piscina)

Aici totul a fost foarte gustos si diversificat. In fiecare dimineata am putut manca ceva diferit, incepand cu omlete sau ochiuri facute mai moi sau mai tari, continuand cu diferite branzeturi precum si diferite mezeluri (salam italian crud uscat era preferatul meu) desiguri diferite legume,salate,masline,etc.mai erau mini clatite pe care le ungeam cu nutella sau dulceturi. ori placinta bulgareasca cu branza "banita bulgareasca" foarte gustoasa.

la pranz am mancat cu placere din specialitatile din carne care existau zilnic facute din: pui, porc,vita(preferata mea),miel, rata sau curcan de asemenea salatele din legume proapsete erau deosebite, noua in special ne-a placut ceapa care era f, f, frageda.

de asemenea un mare plus pe langa multitudinea de fructe proaspete erau fructele confiate care erau din belsug (piersici sau smochine f mari si gustoase)

de asemenea inghetata era f buna, fetitei mele i-a placut f mult.

Am avut seri tematice (seara hawaiana, italiana unde erau incluse fructe de mare, sau am avut seara bulgareasca unde au fost servite niste specialitati din legume (la cuptor) sau un fel de mici gustosi insa usor diferiti ca si aroma de ai nostri. nu lipsea in nici o seara pizza, care a fost foarte pe placul fetitei mele. De asemenea dulciurile atat la masa de pranz cat si la cina erau destul de gustoase uneori insa prea dulci.Aici un mic minus pt dulciuri.

De asemenea, interesant si util mi s-a parut si ca existau acele borcanele cu mancare pt bebelusi (nu stiu ce contineau ca nu ne-a interesat) insa era de apreciat ca exista asa ceva.

Un singur lucru minor am de reprosat la restaurant, bine repros e mult spus,: faptul ca nu am gasit scobitori, doar o data ne-a adus o doamna care debarasa masa.

ca si bauturi, sucuri naturale de la rauch (grapefruit, portocale, mere sau coacaze negre) precum si din gama coca-cola

desigur sucurile erau la dozator de aceea erau usor mai light sa spun asa...

in ceea ce priveste bauturile alcoholice, noi am baut vin alb si rose care se gasea la dozator, insa era foarte ok (noi nefiind mari specialisti in vinuri)

de asemenea am baut rakia (rachiu bulgaresc) de obicei este facut din struguri sau alte fructe (cirese, piersici) care era chiar buna. am mai baut cateva cocktail-uri insa nimic care m-a dat pe spate. mai exista bere becks la dozator pe care insa nu am incercat-o

Piscina si plaja:

la piscina puteai sa mergi linisit pe la ora 9.30 si gaseai un loc la soare. Atentie la piscina dupa ora 16.00 nu mai prea exista soare in unele locuri dupa ora 14.00 (in partea de langa hotel) venea deja umbra. sunt doua piscine piscina principala cu o adancime undeva intre 1,40-1,75 (cu aproximatie) si o piscina de copii unde apa nu depasea 0,45 cm

in piscina apa nu era rece.

la plaja mergeai cu autobusul (shuttle bus) care pleca la ore fixe, nu am sa mai enumar orele aici am sa spun doar ca primul pleca la ora 09.00 dimineata iar ultimul se intorcea de la plaja la ora 18.40/intre orele 12.30-14.30 nu circula deloc.

plaja frumoasa, curata. intrarea in mare fiind putin abrupta,si se adancea repede asadar atentie la cei care merg cu copii sa nu ii lase singuri sa intre in mare decat daca stiu bine sa inoate.

Insa apa era f curata, nu am vazut in cele 7 zile cat am stat acolo nici alge, nici meduze.

Exista de asemenea un restaurant pe plaja cu terasa proprie unde puteai servi o pizza gustoasa, niste gogosele din acelea tip ineluse, f pufoase si bune, cateva alte gustari (hamburger, frigarui) si desigur nelipsita inghetata. De asemenea aceleasi sucuri ca si la hotel, precum si bere.

timp liber:

in timpul zilei se organizau tot felul de jocuri la piscina si in jurul acesteia atat pt adulti cat si pt copii, echipa de animatie era tot timpul activa. partide de volei (pe un teren de langa hotel) nu am fost asa incat nu stiu nimic despre acesta.

mi-a placut ca in fiecare zi de la ora 16.15 se organiza cu turistii in piscina mare o partida de polo. putea participa oricine.

seara de la 20.30 pe scena principala era o jumatate de ora de mini-disco iar de la orele 21.30 aprox o ora in fiecare seara echipa de animatori pregatea un spectacol (dansuri africane, comedy show, seara populara bulgareasca) ori seara de disco-party in fata barului de la piscina.

in timpul liber ne-am mai plimbat prin statiune foarte animata,mai ales seara, desi nu m-a deranjat in mod deosebit, am vazut destui tineri in stare de ebrietate.

In concluzie, noi ne-am simtit foarte bine la acest hotel, din ce am mai vazut si din ce am citit cred ca acesta este unul din cele mai bune hoteluri din Nisipuri, si pe langa tot confortul si amabilitatea angajatilor de acolo, acordau o serie de facilitati deloc neglijabile: Parcare gratuita si pazita, sezlonguri si umbreluta gratuite la plaja si bineinteles la piscina, de asemenea aveai acel beach restaurant si la plaja cu mancare si bauturi incluse

De asemenea aveau wifi foarte bun si fara parola inclusiv la plaja! tot gratuit bineinteles.

In concluzie recomand acest hotel tuturor atat tinerilor sau varstnicilor ori familiilor cu copii, asadar tuturor care doresc sa petreaca o vacanta pe litoralul bulgaresc.

Trimis de nightelf in 27.07.17 13:46:39
Validat / Publicat: 27.07.17 14:53:22

VIZUALIZĂRI: 5124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nightelf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Bradul cu conuri precum si marea in departare

[27.07.17 14:53:09]

Excelent review de debut, merită remarcat

@nightelf: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Visan125
    [27.07.17 16:13:33]

Excelent review-ul. Hotelul are plaja privata cu umbrele si sezlonguri incluse sau ati fost la plaja publica?

tata123 🔱
    [28.07.17 12:20:56]

@nightelf: Bine ai venit pe AmFostAcolo! Ai postat un articol bun despre un hotel bun: HVD Viva Club din Nisipurile de Aur. Am fost de două ori în această unitate de cazare și de fiecare dată am rămas plăcut impresionat de calitatea serviciilor oferite. Mulțumim pentru review!

Te mai așteptăm cu impresii din locurile vizitate.

tata123 🔱
    [28.07.17 12:28:56]

@savin512: Hotelul are plajă privată (Mirage Beach) situată spre nordul stațiunii, în dreptul hotelului Luna. Deplasarea până la plajă se efectuează cu un shuttle bus (un autobuz în toată regula) care circulă după un program prestabilit - de la Recepție primiți un bilețel cu orarul curselor.

Pe plajă beneficiați de șezlonguri și umbreluțe gratuit. Există un beach bar (bere, răcoritoare, cafea) și un snack bar (pizza, hamburgeri, grill, paste, pizza, fructe, înghețată), deschise într-un anumit interval orar - și gratuite, evident.

Puteți citi părerile despre acest hotel accesând rubrica dedicată: amfostacolo.ro/hotel9.php ... piasatsi&id=881. Alegeri inspirate!

tinerica
    [11.12.17 08:36:15]

Buna ziua! Doresc si eu informații cu privire la distanta... un reper cam pe unde vine hotelul, si seara daca vrem sa ne plimbam, e departe, cat se merge? Distanta e singurul impediment care ma pune pe gânduri... !

tinerica
    [12.12.17 19:44:35]

A stat cineva la, camera dubla economi, ? M-ar interesa unde sunt amplasate aceste camere, o informatie sigura... data de cineva care a stat acolo.

tata123 🔱, tinerica, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: