ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 09.07.10
JUL-2017

Magnolia Standard vacanta de buget redus!

Buna tuturor,

ieri m-am intors de la Albena, unde am avut un mic sejur la Hotelul Magnolia. Am facut rezervare pe booking.com.

La hotel nu am avut nicio problema cu rezervarea, pentru care am platit on-line 2626 RON (aproximativ 535 euro). Pretul a fost mic, proportional cu serviciile oferite, am ales aceasta locatie pentru ca atatia bani am avut, si nu am gasit altceva (in ultima clipa m-am hotarat).

Camera pe care am avut-o e in zona Magnolia standard, am inteles ca au si ceva superior dar nu stiu cum arata. In sfarsit camera este ok, mobilierul nu era nou dar era in stare buna, am avut si o canapea extensibila pentru baiatul meu. Baia era functionala, si curata. Am avut si balcon, camera situata la etajul 2 cu fata la nord cu o padurice de conifere, foarte racoroasa din acest punct de vedere.

La regimul all inclusive nu pot vorbi despre o mare diversitate de mancaruri dar nu plecai flamand de la masa.

Piscinele sunt ok (trei la numar din care una pentru copii mici), aveau si o echipa de animatori care se straduiau toata ziua sa intretina atmosfera placuta de altfel.

Ca noutate pentru Albena, la plaja puteai cobori (din spatele Hotelului Orhideea) cu o serie de trei scari rulante care in intervalul orar 7:30 - 11:30 coboara spre plaja iar de la 11:30- 23:00 urcau spre hoteluri. Scarile rulante te lasa jos la plaja in zona hotelului Paradise Blue de unde mai e de mers pana plaja cu sezlonguri rezervata pentru Magnolia. Se pot servi gustari, fructe, bere, sucuri in intervalul 11- 16 parca la o terasa -in paduricea de linga plaja -Green Forest se numeste.

Pentru cei care se gandesc sa mearga la Magnolia as puncta la pozitiv: piscinele curate frumoase, terasa de pe plaja care chiar daca nu se ridica la nivelul taresei Rai situata pe plaja aferenta hotelului Vita Park, camera de hotel destul de spatioasa.

La negativ: lucruri scrise si de altii aici, sunt probleme cu mentinerea curateniei atat in hotel cat si la restaurant., vesela murdara (zilnic) -deci nu era o intamplare. Dezordine la masa, lumea si in special copii se misca haotic cu farfuriile in mana dupa mancare (pana la acest hotel nu am vazut atata foiala in restaurant).

Cam atat, va doresc vacate placuta tuturor!!!

Trimis de dan_is in 26.07.17 20:39:23
Validat / Publicat: 26.07.17 21:13:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Nisipurile de Aur, Albena

VIZUALIZĂRI: 1883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_is); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Una din piscinele de la Magnolia

[26.07.17 20:44:21]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 53&ridAnt=79746

[26.07.17 21:04:17]

@dan_is: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[26.07.17 22:08:07]

@dan_is: Magnolia va rămâne hotelul meu de suflet. Primul la care-am stat în Albena și primul meu articol pe AFA. Mă bucur că v-a plăcut și vouă!

lockerul
    [01.08.17 09:53:35]

@dan_is: Salutari! Multe multumiri pentru recenzie. Urmeaza sa mergem si noi peste doua saptamani. Pentru noi e prima data in Bulgaria si suntem foarte curiosi

Ma poti ajuta, te rog, in cateva mici nelamuriri?

1. Am gasit pe harta Hotel Orhideea din spatele caruia pleaca scarile rulante. Multumesc de hint. De in locul in care cobori pe faleza pana la zona de plaja a hotelului Magnolia este mult de mers? (500 - 800 m)?

2. Inteleg ca pe plaja hotelului Magnolia exista o terasa care serveste bauturi si gustari pentru turistii cazati in complex gratuit? In baza bratarii all inclusive? Citeam ca anii trecuti turistii nu aveau aceasta facilitate pe plaja, e de anul acesta? Ce poti servi acolo? Gasesti o inghetata pentru copii?

Multumesc mult pentru eventualul raspus si toate cele bune!

lockerul
    [04.08.17 16:17:38]

@lockerul: raspund tot eu

la check-in, putem servi snack-ul si cand plecam avem pranzul.  Sau puteti vorbi la hotel sa fie invers.

Dar nu puteti servi pranzul in amandoua zilele.

La 150 de m de plaja este un restaurant unde se poate servi pranzul fara sa va mai intorceti la hotel.

Magnolia are plaja lui si nu poti merge pe alte plaje.

Si scarile rulante functioneaza.

[10.08.17 10:42:03]

@dan_is: Buna ziua, am si doua intrebari:

1. Exista animatori pentru copii, sau vreun loc de joaca?

2. Cum se procedeaza cu parcarea? Am inteles ca s-a schimbat fața de anii trecuti...

dan_isAUTOR REVIEW
    [10.08.17 14:01:49]

@pancone: Buna, sunt animatori care se ocupa si de copii. Exista o zona langa piscina unde se organizeaza diverse activitati pentru copii. Hotelul nu are parcare dar se poate... parca oriunde chiar si pe spatiul verde fara probleme, asta vezi la fata locului. Se achita la hotel o taxade parcare de aprox. 5 leva pe baza unui tichet pe care il ridici la bariera cand intri in Albena.

Vacanta maxima!!!

[10.08.17 14:36:47]

@dan_is:

Se achita la hotel o taxa de parcare de aprox. 5 leva pe baza unui tichet pe care il ridici la bariera cand intri in Albena.

nu cumva e 10 leva? Parc-asa au scris altii, ca de anul asta e 10 leva bariera!

[10.08.17 15:07:44]

5 leva pe zi, sau pe tot sejurul? Am inteles ca sunt mai multe bariere, si ca preturile difera... in functie de zona in care se afla hotelul.

[10.08.17 19:14:12]

@pancone: 10 leva/ sejur la prima barieră, de unde iei tichetul. Apoi, dacă vrei în parcarea hotelului, câte 10 leva/zi, dacă parchezi orunde, pe iarbă, rămân doar cei 10 leva de la prima barieră. 5 leva nu mai e de multă vreme!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.08.17 20:50:46]

@pancone:

Preţul de doar 5 leva pentru un întreg sejur a rămas demult doar o amintire.

Pe lângă barierele de acces în staţiune, binecunoscute de toată lumea, hotelurile şi-au montat din acest an bariere secundare spre parcările proprii sau spre zona din apropierea acestora.

Tichetul pe care îl iei de la intrarea în staţiune te costă 10 leva pe sejur, cu condiţia să nu mai treci prin nicio altă barieră.

Dacă doreşti să parchezi în parcarea proprie a hotelului la care vei fi cazat, "luxul" acesta îţi va scoate din buzunar câte 10 leva pentru fiecare zi de vacanţă.

De Paşti toată lumea lucra de zor la amenajarea de parcări şi montarea de bariere, fiind puţin probabil să nu-şi fi montat fiecare hotel, indiferent de zona în care este amplasat.

Acelaşi lucru ţi l-a explicat mai sus şi colegul Zoazore

[10.08.17 22:13:56]

@nicole33: Am inteles, multumesc frumos!

Nu m-am lamurit asupra unei chestiuni... in momentul in care ajung in Albena, trec de bariera de acces in statiune, si vreau sa merg, cu masina, spre hotelul unde sunt cazat, sa scot bagajele din masina... am un termen de o ora, (de genul parcarilor particulare, prima ora gratis) sa scot masina inapoi in zona libera, fara sa mai platesc suplimentar accesului in statiune? Sau las masina unde gasesc liber si ma car cu bagajele pana la hotel?

[11.08.17 08:29:13]

@pancone: Eu zic s-o-ntrebi pe Dania, poate te lamureste ea.

dan_is, lockerul, pancone, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMagnolia Standard / Garden / Lux Hotel: