ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2017
6 AD. + 3 COPII -- v: 12; 6; 6

Faros din Kinira - Cea mai faina taverna din Thassos

Faros este o unitate de cazare din localitatea Kinira. Noi am cunoscut-o insa ca restaurant / taverna. Prin urmare nu voi face o descriere a capacitatii de cazare si a serviciilor de cazare oferite.

Cum in Thasssos nu sunt nume de strazi, va recomand sa cautati pe google maps sau pe waze Faros Taverna. O veti gasi la 8 km sud de Skala Potamias, timp deplasare 10 minute, pe drumul 69.

Faros este amplasata chiar pe malul marii. O parcare de pamant gazduieste masinile oaspetilor.

Pana sa intram in taverna facem zeci de poze din parcare cu vederea catre mare. Privim pe directia micutei insule Kinira aflat nu departe in largul Marii Egee. Apa marii este de un albastru inchis, dar pe alocuri prezinta alte nunate de turcoaz si albastru. Se pare ca pe aici, pe unde predomina nuantele inchise, apa este si adanca. Mai multe vaporase si ambarcatiuni navigau pe mare. In apropiere remarcam si cateva plaje amenajate.

Pasim pe terasa tavernei. Multe mese si scaune, nimic special, pana aici. Erau ocupate doar cele de la extremitatea dinspre mare. Cum noi am ajuns devreme in acaesta seara la cina, am prins loc tot cu vedere imediata catre mare.

Am descoperit si o scara care coboara pe niste stanci spectaculoase unde pescarusii se iubeau si invitau pe toata lumea la tandrete si dragoste. Bineinteles ca am coborit sa atingem oglinda apei si sa realizam alte fotografii.

Cum terasa este situata pe aceste stanci, poate fi considerata si un punct de belvedere spectaculos pentru imprejurimi.

Vizitam locul. Facem cunostinta cu un ciobanesc german care sta tolanit in zona permisa lui. E bland si stie ca multi copii il iubesc. Trecem mai departe catre curtea tavernei. Aici gasim o bolta de vita de vie, dar si mai multe caracatite intinse la uscat la soare. Aratau fabulous si decizia mea pentru cina era ca si luata.

Taverna mai oferea multe locuri si in spatiul interior frumos decorat.

Revenim la masa noastra cu priveliste la mare. Ospatarul isi face simtita repede prezenta, primim meniurile, dam comanda, vin bauturile, vin felurile de mancare. Meniul era foarte variat. Preparate din tipuri felurite de carne, peste, fructe de mare, salate etc. Unele feluri principale sunt pregatite in cuptor traditional.

Absolut toate portiile celor 9 cati eram la masa aratau fabulos. Toate au fost aduse prompt. Si mai ales, toate au fost foarte gustoase.

Despre caracatita la gratar din farfuria mea, nu pot spune decat ca a fost delicioasa si aratoasa. Initial parca doream sa fie mai multa, dar la sfarsit eram satul si s-a dovedit ca portia a fost exact cat trebuia sa fie.

Sa mai adaug ca in fiecare vineri aici se poate asculta muzica live.

Preturile au fost usor mai mici decat cele din Skala Potamias, caracatita mea de exemplu a costat doar 10 eur. Comanda constand din caractita, snitel de pui, salata greceasca si bile de carne (un fel de chiftelute cu gust de mici) si doua randuri de racoritoare de caciula, ne-a costat doar 35 Eur. Am primit paine cu ulei si condimente si pepene din belsug, din partea casei.

A fost cea mai ieftina taverna intalnita, cu mancarea cea mai buna, singura in care nu am avut nici cea mai mica impresie ca suntem pacaliti, ba din contra am ramas placut impresionati ca am primit ceva consistent din partea casei, unde nu am asteptat mult, terasa cu loc de belvedere si posibilitate de a cobori pe stanci, la malul marii. Oameni ospitalieri cu adevarat.

Cum nu voi scrie alt articol despre tavernele din Thassos, voi spune ca Faros a ocupat in optiunea noastra a intregului grup, de departe locul 1. Pentru restul clasamentului, la mare distanta in urma taverne din Skala Potamia si Golden Beach pe care le-am vizitat, intr-o ordine neimporatnta: Captain’s, Theagenis, Filipoi, Vigli. Unele impresii despre acestea gasiti in articolul de acum doi ani aici vezi impresii.

Felicitari familiei care conduce aceasta afacere la Faros! I-am felicitat si personal la despartire pe ospatari pentru serviciile prompte, civilizate, amabilitatea lor si le-am spus ca sunt scriitor amator dar activ pe AFA si ca le voi face reclama pe sursa cea mai importanta de informatie turistica din Romania.

Recomand cu maxima convingere acest loc.

Rog inserare youtube

Multumesc

Trimis de Dan&Ema in 26.07.17 16:30:37
Validat / Publicat: 26.07.17 19:56:22

VIZUALIZĂRI: 5157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 noi - in parcare la faros, vedere spre insula kinira

[26.07.17 18:54:25]

@Dan&Ema: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[26.07.17 19:00:30]

@webmaster26: multumesc

[26.07.17 20:09:05]

[26.07.17 20:33:49]

@Dan&Ema: Of viata mea, cu ce-am gresit de am parte de o asemenea tortura? ???? Am uitat si de pescarusi, si de stanci, si am inghitit in sec la greu, cred ca am sa iau un dumicat de paine sa-mi treaca.

O caracatita la gratar sau alte bunataturi din cele savurate de voi nu mi-ar displacea, astfel incat ma opresc aici, spun: Felicitari, votat cu placere.

[26.07.17 20:52:29]

@mishu:

@mishu-le: N-ai gresit cu nimic.

Ai optiuni:

Fugi la Faros si comanda o caracatita????

Fugi la un market, cumpara o caracatita, prepar-o si fa si tu pofta altora dupa ce te saturi????

Inlocuieste aceasta bunatate cu alta bunatate alternativa, dupa propriul plac ????

Sunt curios ce alegi. ????

Alegere inspirata si pofta buna!

Sarut mana pentru lectura.

M-a mancat undeva sa iti raspund in felul si am acum... o pofta de caracatita

Stiu am variante mai sus...

Numai de bine!

????????????????????????

doinafil
[26.07.17 23:00:49]

Frumoși mai sunteți, măi, Dane!

Așa se vede din P01, n-am nici o vină, eu n-am făcut decât să apreciez ce a apărut pe peliculă.

Stânca din P06 seamănă cu botul unui crocodil care caută o pradă la mal. (Nu-i așa că și tu ai gândit la fel atunci când ai pozat-o?!).

Mă bucur pentru voi că ați avut o surpriză plăcută cu taverna Faros, din Kinira, că ați mâncat și că v-ați simțit bine!!!

La mai multe locuri ca acesta în vacanțele voastre viitoare!

elviramvio
[26.07.17 23:18:01]

@mishu:

Eu vreau doar painea aia, atat, caracatitele ti le las tie!

[27.07.17 07:55:06]

@doinafil:

Multumim de aprecieri si de vizita.

Nu m-am gandit la crocodil. Daca ma gandesc am fost pe la narile lui. Bine ca nu ne-a mancat ca nu mai apaream in P01. Nici macar la stiri.

Faros ne-a fost recomandata de alti romani, cuniscuti noua, care au locuit tot in Skala Potamia. O recomandare de care ne-am bucurat pentru ca am urmat-o si am apreciat-o sincer si noi.

Iar caracatitele si alte chestii marine de mancat sunt intre preferatele culinare ale lui Emi si ale mele.

Ne-am simtit cu adevarat bine si am fost tratati impecabil.

Ma gandesc de-acum tot mai serios la Roma.

Numai de bine!

[27.07.17 07:59:40]

@elviramvio:

Painile alea sunt atat de delicioase. Mama, mama! Sunt asa de potrivite de crontanit in gura pana vine felul principal. Iar aici au fost generosi cu portia pentru masa noastra. Si chiar a fost din partea casei, nu ca la alte taverne unde le-am gasit pe nota de plata cand nu le-am comandat.

O familie de greci pe care am admirat-o pentru cum isi trateaza clientii. Bravo lor!

Chiar daca mi-e greu sa renunt la painile alea, in favoarea ta, din fraternitate AFA-ista spun: Deal! ????

dalumian
[27.07.17 08:32:49]

Super!!

Noi suntem in Potamia asa ca sigur nu o ratam saptamana asta.

Multu'

[27.07.17 10:47:14]

@dalumian: Vacanta frumoasa!

elviramvio
[27.07.17 19:36:51]

@Dan&Ema:

Pai stiu ce bune sunt si-mi lasa gura apa. Am primit in mai multe parti asa ceva pe insula, nu le-au pus la plata. Abia astept sa ajung iar pe acolo.

De fapt ti le las tie, cand voua deja va va fi foarte dor si pofta, eu voi sta cu patoul in fata, le voi savura pe rand, una tie - hai 4 - una pentru Mishu, una pt Zoa si tot asa ????

krisstinna
[27.07.17 19:45:47]

@Dan&Ema: Sa va fie de bine!

Sa nu imi spui ca ventilatorul functiona, poza 13.

Stanca seamana cu un crocodil

Zoazore
[27.07.17 19:48:06]

@Dan&Ema: P06= crocodil ieșind din apă, P13= și al meu!

Cât despre caracatiță... nu mai bine o gătești tu așa cum era acolo?

Și eu vreau pâine prăjită. Dar vreau și turcuaz!

[01.08.17 09:55:41]

@elviramvio:

Multumesc ca te-ai gandit la mine! Apreciez. Eu nu sunt pofiticios de fel, dar stiu ca uneori fac pofta altora. Iti urez numai feluri de mancaruri gustoase si sa ne informezi pe masura de fiecare data!

La Faros in afara de meniul foarte gustos pe care l-am avut fiecare din nopi in farfurie, de painile alea prajite si aromate si condimentate, te imbatai cu frumusetea peisajulu, cu linistea marii, cu insual din fata ochilor, aproape sau departe depinde de ce referinte iti defineai in aprecierea distantei.

Chiar superb, superb! Ne-a placut si daca le va place si altora care vor ajunge acolo, nu pot decat sa ma bucur.

Acum insa mi-e dor de munte!

[01.08.17 09:58:42]

@krisstinna:

P13. Cum sa nu doarma potaia aia frumoasa daca o sufla un aer racoros? Boierie!

[01.08.17 10:05:18]

@Zoazore: Da Doamne sa ti se implineasca ce doresti! Caracatita turcoaz si crocodil iesind din apa, prajit. Cu paine.

Maim miam miam! Daca am gresit ordinea, le aranjezi te rog dupa gust...

Zoazore
[01.08.17 10:27:01]

@Dan&Ema: Merge si-asa! Suna ademenitor!

[26.11.17 01:37:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Kinira?» (nou-creată, între timp, pe sait)

[26.11.17 05:52:28]

@webmasterX: mi se pare chiar potrivita rearanjarea asta

dalumian, Dan&Ema, doinafil, elviramvio, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în zona Kinira: