ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 26.07.17
JUL-2017

GHT Maritim - Calella - Spania

Am fost cazati la acest hotel pentru 7 nopti in iulie 2017. Principalul motiv pentru care l-am ales a fost locatia - aproape de plaja si de centru, in preajma restaurantelor si magazinelor. Hotelul are camera diferite in functie de pret. Noi am ales una cu vedere la mare si balcon mare. A meritat! Vederea este absolut superba si te surprinde de fiecare data cand intri in camera!

Camera e mica dar curata, prosoapele sunt schimbate zilnic (sau la cerere) iar asternuturile sunt schimbate o data la doua zile, se aspira si se spala gresia zilnic, iar cameristele sunt foarte discrete. Ofera televizor (cu cateva posturi in spaniola, engleza, rusa, germana si italiana, posture de muzica) si aer conditionat dar frigiderul e cu plata (n-am inteles exact de ce). Pentru a ajunge pe plaja trebuie traversata o straduta (destul de libera) si linia de cale ferata dar sunt foarte multe pasaje (curate) iar peisajul este foarte frumos cu oleandri si palmieri. Trenul nu deranjeaza absolut deloc, fiind mai mult un metrou usor decat trenul cu care sunt noi familiari :).

Hotel are o piscina la parter, destul de mica si una pe acoperis la etajul 7. Privelistea de la ultimul etaj este si mai impresionanta decat cea din camera.

Mancarea a fost buna in comparatie cu alte locatii (din Grecia, de exemplu). Am avut mic dejun si cina iar felurile oferite erau destul de variate de la branza cu mucegai, jambon si prosciutto pana la somon la gratar sau fructe de mare dar nu au lipsit nici cartofii prajiti sau pastele. Din punctul meu de vedere, era cate ceva pentru orice gust. Din pacate, bauturile de la cina nu erau incluse in pret, fiind comandate si platite separat, pretul lor fiind usor mai mare decat la localurile din jur. Rastaurantul era destul de mic si aglomerat, fiind in plin sezon, iar vasele nu foarte curate.

Hotelul este destul de zgomotos din cauza restaurantelor din zona, a strazii (se pare ca e obicei ca gunoiul sa fie ridicat in fiecare seara la 11) si a celor cazati. Sunt foarte multi adolescenti englezi si germani care exagereaza cu alcoolul si uita de educatia civilizata de acasa. Din fericire termopanele sunt destul de eficiente, iar cei de la receptie ii cazeaza in general pe aceleasi etaj pentru a nu deranja tot hotelul.

In mare am fost multumiti de servicii pentru pretul platit dar angajatii au stricat tot vibe-ul de concediu. La receptie cu greu am reusit sa comunicam pentru ca nu voiau sa vorbeasca engleza si s-au purtat destul de nepasator. Initial credeam ca e o atitudine targhetata impotriva romanilor dar am observant ca au aceeasi atitudine si fata de englezi sau germani. Cu greu reuseai sa scoti raspunsuri la intrebari de genul "cand e gata camera? ", "care e numarul camerei? ", "la ce ora e cina? ". La restaurant la fel. Bauturile fiind platite separat, erai intrebat destul de imperativ daca vrei ceva de baut, iar daca nu comandai imediat strangeau nervos paharele de pe masa. Au avut mereu o atitudine care te facea sa te simti in plus, neprimit, ca si cum ii deranjezi ca ai venit acolo. Atitudinea asta am observant-o, de altfel, in toata Spania, de la angajatii aeroportului si a garii pana la vanzatorii din supermarket.

Trimis de Surik in 26.07.17 14:51:08
Validat / Publicat: 26.07.17 15:28:56

VIZUALIZĂRI: 3141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Surik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.17 15:03:19]

@Surik: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=79724

Mutat în rubrica "GHT Maritim Hotel, CALELLA" (nou-creată pe sait)

[26.07.17 22:39:31]

casy
    [28.01.18 17:09:14]

Buna! Imi poti spune te rog care erau preturile la mancare, bautura si sezlonguri in zona? Am vrea sa alegem acest hotel (pentru priveliste) in septembrie. Multumesc mult

SurikAUTOR REVIEW
    [30.01.18 10:18:44]

@casy: Sezlongul era 6 euro de pers si 6 euro umbrela - 18 euro in total (asta in iulie, in plin sezon). Din pacate nu se putea sta pe nisip pentru ca era din pietricele care se infierbantau foarte tare.

Mancarea/ bautura era la preturi acceptabile (in jur de 15 euro o paella mare, 5 euro o bere, 3 euro o apa, in jur de 8-10 euro un meniu fast food cu burger, cartofi prajiti).

Foarte aproape de hotel era si o alimentara unde o apa era 0.5 - 1 euro (in medie preturi ca la noi).

In magazinele de haine si suveniruri preturi cu mult mai mici decat in Barcelona (1 euro magnetul, 2-3 euro o cana, 6-7 euro o rochie de vara). Biletul de tren era 5 euro pana in Barcelona sau Girona.

In mare, inafara de pretul sezlongului, toate celelalte erau acceptabile.

Concediu placut si felicitari pentru alegerea perioadei, cred ca va fi mai liniste, mai curat si personalul mai amabil

casy
    [30.01.18 16:08:08]

@Surik: Multumesc mult de tot pentru raspuns! Abia astept sa merg!

casy, Surik