ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
APR-2010

Tatra Slovaca

Tinta calatoriei noastre a fost Vysoke Tatry (Tatra Inalta), cu al sau varf Lomnicky Stit (2632 m).

Situati in nordul Slovaciei, la granita cu Polonia, Tatra Inalta ocupa o suprafata de doar 341 km patrati, dar totusi cu 25 de varfuri peste 2500 m, 10 din acestia avand chiar peste 2600 m. Din acest motiv atrag ca un magnet pe cei indragostiti de munte, inclusiv pe noi.

Traseu: Timisoara - Mako - Eger - Aggtelek (granita Ungaria-Slovacia) - Roznava - Poprad - Tatranka Lomnica (850 m).

Cateva cuvinte despre Slovacia. Traseul strabate un teren destul de valurit, caracteristica fiind dealurile inalte si foarte inalte, bine impadurite. Drumurile sunt in general bune, fata de Romania sunt chiar foarte bune. Nu am vazut nici o masina de politie, aici ma gandesc la Serbia si Bulgaria, unde te simti vanat.

Benzinariile sunt rare, mai multe prin orase, pretul carburantilor ca si la noi. Din Bratislava la Poprad duce o autostrada, de o calitate exceptionala. Pe traseu pensiuni suficiente, cu preturi intre 20-40 euro. Cunoasterea limbii engleze nu reprezinta un avantaj in Slovacia, mai degraba va ajuta limba maghiara sau rusa.

- - -

La poalele muntilor, am poposit in statiunea Tatranska Lomnica, de unde porneste o telegondola intr-o prima faza si apoi o telecabina pana sus pe varf, intre ele o statie intermediara: Skalnate pleso (1764 m).

Constructia telecabinei s-a facut in anul 1937 si pana in 1958 a fost considerata cea mai inalta din Europa, cand s-a dat in folosinta cea din Alpii francezi, la Aiguille de Midi, de langa Mont Blanc. Traseul telecabinei pe ultimul tronson strabate 1655 m, diferenta de nivel fiind de peste 800 m, neavand nici un stalp intermediar. Pentru acei ani, este o realizare inginereasca de exceptie.

Odata ajunsi pe varf, suntem si in cladirea statiei meteorologice si observator astronomic. La capatul unor scari se afla o mica platforma, de unde turistii nu stiu ce sa admire: intinsa depresiune din vale cu localitati minuscule legate de panglicile soselelor sau desfasurarea semeta de piscuri, toate acoperite de zapada (Gerlachovsky 2655 m, cel mai inalt, Vysoka 2650 m cel mai frumos si ma opresc aici sa nu va plictisesc).

La statia intermediara de care va aminteam mai inainte, se poate manca destul de bine. Printre altele spagetti carbonara 6,9 euro, pizza (6 feluri) 6 euro, penne con polo 6,9 euro, supe 2,5 euro, bere 3 euro (foarte buna). Doua persoane, felul I, felul II, suc si bere 21 euro.

Desi era aprilie, zapada nu avea nici un gand sa dispara, asa ca schiorii isi faceau de cap prin zona. Afara erau 3 grade celsius, sus in varf -7 grade celsius. Brrrrrrr! Partia pe primul tronson este foarte usoara, mai sus ele sunt din ce in ce mai dificile, unele chiar inchise. Instalatiile nu sunt la nivelul celor din Austria (teleschiuri si telecabine) dar oricum peste ce am vazut la noi.

Frumusetea peisajului e umbrita de padurea din jurul statiunii, unde zac mii de arbori dezradacinati, banuiesc de vant. Slovacii nu intervin deloc in peisaj. Cu toate asta nu se vad gunoaie niciunde, muzica nu urla din nici o boxa.

La cativa km. distanta, spre granita cu Polonia, sunt cateva statiuni, dintre care am remarcat una: Zdiar-Strednica (1020 m), aici doar zapada artificiala rezista. Totul in jur e inconjurat de creste semete, o parte din ele aflate in Polonia.

Recomand turistilor aceste locuri, dornici sa cunoasca locuri noi. Pentru schiori nu e convenabil, din cauza distantei in primul rand, dar si a facilitatilor, solutiile Austria si Bulgaria sunt mai atragatoare (nu si ca preturi).

Trimis de mariana in 10.04.10 02:56:16

VIZUALIZĂRI: 4879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 prima imagine cu Tatra din Slovacia

georgiana
[10.04.10 07:32:43]

Dar va plimbati, nu gluma!

Ma bucur si consider ca este o idee noua de a ne ''lumina'' spre aceasta destinatie! Deci ,tu la 3 noaptea, scrii pe site !N-aveti somn,doamna??

Astept si pozele!

[10.04.10 07:51:37]

Mariana daca consideri ca melodia atasata nu corespunde sau ai alta propunere, suntem aici ca sa remediem!

pepsi70ro
[10.04.10 09:31:37]

Mi-ar fi placut sa vad si cateva poze, sunt convins, zona este superba, pacat sa nu fie imortalizata. Data viitoare aduc un fotograf

Felicitari!

marianaAUTOR REVIEW
[10.04.10 09:39:06]

Vin si pozele, sunt la incarcat , ne-am straduit, ziua nu am nevoie de blit.

multumiri

geni
[10.04.10 22:20:04]

Super fotografii! Cand mai aveti ganduri de plimbari mai lungi dati si voi un anunt. Sigur veti gasi doritori. Asta doar daca aveti chef de companie

marianaAUTOR REVIEW
[10.04.10 22:51:54]

@ geni, ne-ar face o mare placere compania voastra cu conditia sa ne invatati sa schiem daca mai mergem la munte, merge?

geni
[10.04.10 23:16:03]

Vom invata impreuna. Si noi suntem incepatori, atunci sa asteptam iarna.

Sanziana
[11.04.10 00:13:06]

@mariana stiam ca ai plecat cu emotii la drum dar vad ca au fost nefondate si ati avut un concediu frumos. De abia astept detalii amanuntite. si ma inscriu si eu pe lista ta de iesiri, ca de schiat, pauza, da o iesire tot as face

[10.01.11 23:31:26]

Buna, acum 2 zile am venit din Slovacia.

Vreau doar sa va spun ca la Tatranska Lomnica s-au facut modernizari de anul trecut - la baza partiei s-au amenajat 2 parcari imense, s-a montat un nou telescaun cu 8 locuri si s-a lungit partia cu aprox 2-300 m.

Spor la schiat

[13.01.11 16:06:29]

Ma bucur ca, am gasit ceva informatii despre Tatranska Lomnica, in luna mai imi doresc sa ajung aici impreuna cu sotia. As vrea sa stiu in primul rand ce moneda au (am citit in cateva articole pe net si de euro si de coroana si nu stiu exact care este), cum ti s-a parut statiunea si aici ma refer la spatii cazare, imi poti recomanda ceva, restaurante, petrecerea timpului liber. Vreau sa stau in jur de opt zile pentru a putea ajunge intr-una din zile si in Polonia la lagarul de la Auschwitz, deasemenea vreau sa ajung si la Zvolen pentru a merge la cimitirul ostasilor romani morti in cel de al doilea razboi mondial. Si daca am timp probabil voi face o scurta excursie si in Cehia.

[13.01.11 22:19:37]

buna,

Tatranska lomnica nu as putea spune ca e o statiune, e o localitate destul de mica la poalele muntelui si ale varfului Lomnicky Stit (cred ca cel mai inalt din Tatra).

La varf se poate urca atat iarna in conditii meteo bune, cat si vara, cu telecabina. Pt turism de orice sezon au amenajate atat partii frumoase cat si poteci si chiar trotuare pe munte pentru drumetii, (de-a lungul partiei exista un drumeag asfaltat, nu stiu exact pana la ce altitudine, dar unii schiaza si altii se plimba cu caruciorul cu bebe mici, sau batranele cu bastoane, la 20 m distanta). Exista in localitate un complex cu sauna umeda si uscata, sauna cu plante etc, masaj, piscina... si altele din domeniul asta)

Stiu si o cazare foarte buna la aprox 5-6 km de localitate, pot sa iti dau mail ul si nr de tel al tipului. E o cabana noua, cu toate conditiile si are la 50 m cea mai buna coliba la care am mancat in Slovacia.

Moneda lor este euro. Granita cu Polonia este la aprox 40 km, drumul bun, prin munti. Am trecut prin Zvolen dar nu stiam de cimitirul martirilor romani... poate data viitoare o sa trec pe acolo si voi aprinde o lumanare.

Concedii frumoase.

[14.01.11 05:12:13]

Multumesc foarte mult pentru detalii, imi sunt de folos, te rog sa-mi spui numele cabanei poate gasesc ceva pe net legat de ea. As prefera totusi sa stau in localitate pentru a fi mai aproape de orice sursa de procurare a hranei. Am luat totusi in calcul coliba unde ai mancat foarte bine, daca voi ajunge acolo nu o voi rata.

cristi_an3000
[14.01.11 09:02:46]

foarte buna precizarea cu moneda EURO, eu eram sigur ca au coroana slovaca, stiu ca asa aveau in 2007 cand am fost ultima oara. dar vad ca din ianuarie 2009 au trecut la EURO, bravo lor.

despre taxele de drum ce poti sa ne spui? la intrarea in tara se plateste vigneta? (cand am fost eu era vreo 5 euro pt nu stiu cate zile).

merci!

[14.01.11 09:39:53]

da, se plateste taxa daca doresti. Practic nu te intreaba nimeni, noi am oprit la prima benzinarie si am cumparat anul asta, dar anul trecut nu am cumparat si nu ne-a avut nimeni grija. Nu mai retin cat am platit cred ca 7 eur / o sapt.

[14.01.11 10:09:01]

coliba: click aici

pt cabana nu am link dar se numeste Privat Luna in localitatea Nova Lesna.

mgerdau@web.de

e adresa de mail a proprietarului. E neamt dar stie foarte bine si engleza.

[15.01.11 09:35:26]

Multumesc pentru informatii, voi incerca sa vad daca gasesc pe net ceva legat de cabana.

[19.01.11 16:54:16]

Mai am o rugaminte imi poate recomanda cineva un loc de cazare bun imediat ce trec granita in Ungaria, mergand spre Slovacia. Voi iesi pe la Bors.

cristi_an3000
[19.01.11 18:01:31]

daca iesi prin Bors, treci prin Debrecen. in apropiere de Debrecen este Hajdúszoboszló (20 km), deci ai putea apela la site-ul acesta pentru cazare.

as recomanda chiar un popas de o zi la Hajdu pt Aquapalace, mai ales daca o sa fiti cu copii

[13.02.18 08:25:25]

Mutat în rubrica "Descoperă zona Vysoke Tatry (Tatra Înaltă), POPRAD" (nou-creată pe sait)

ceasornicarul, domidoc, geni, georgiana, laura_yco, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Vysoke Tatry (Tatra Înaltă):