ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2017
6 AD. + 3 COPII -- v: 12; 6; 6

Alb si turcoaz - Skala Potamia & Marble Beach

Doua culori. Alb si turcoaz. Mi-am dorit sa vad aceste doua culori intr-un context natural inca de acum doi ani, intr-un loc anume, in Thassos. Pe atunci eram debutanti pe insula si am luat pulsul unei vieti de dincolo de continent. Din informarile pe care le stransesem in 2015, aflasem ca nu e chiar usor sa ajung in acele locuri motorizat. Intre timp s-au mai intamplat evenimente in zona, iar starea drumurilor si a plajelor s-a modificat. Sa plecam la plimbare.

Etapa 1. Skala Potamia – Marble Beach

Ruta setata pe waze a fost Hotel Castle Skala Potamia vezi impresii – Marble Beach 18 km si 39 minute.

Sa spun mai intai ca pentru a ajunge la aceasta destinatie exista mai multe cai de acces. Cea urmata de mine a fost pe drumul principal care strabate insula (69), in directia catre feribot prin satele Potamia si Panagia, apoi dupa ce drumul urca putin in serpentine se face o ramificatie catre dreapta, pe care este inscris cu vopsea pe blocuri de marmura de pe marginea drumului MARBLE BEACH.

Alb. De la aceasta ramificatie drumul nu mai este asfaltat, dar noi l-am gasit in stare buna. Este drumul de marmura (diferit de cel din Romania care duce la satul de marmura, cvasi-nelocuit, de care v-am povestit anul trecut aici vezi impresii) din Thassos, care va strabate cariera de marmura. Un praf albicios se ridica in urma masinilor care il strabat. Traversarea carierei este spectaculoasa, este important sa tineti mereu drumul principal, pietroaie cu directia corecta mai apar din cand in cand, dar sunt si unele ramificatii cu drumuri secundare, pe care cred ca nu este indicat sa le urmati. Va veti obisnui repede cu albul din fata ochilor. Blocuri imense de marmura alba te invita sa cobori din masina daca vrei sa le pozezi. E drept ca te vei albi repede de praful alb de marmura din atmosfera, dar ne-am asumat situatia in momentul cand am optat pentru aceasat destinatie si pentru acest drum. Vom cobori in serpentine albe pana la tarmul marii unde intalnim drumul neasfaltat care stabate tarmul insulei, in stanga catre Marble Beach si Limenas, iar in dreapta catre Golden Beach.

Alb si turcoaz. Initial am crezut ca am ajuns la Marble Beach, la acel Marble Beach. La poalele carierei de marmura, plaja micuta care ni se arata in fata era insa Porto Vathy (Marble) Beach. Turcoaz. Ne-a fascinat turcoazul apei marii de aici. Am facut poze si admirat micuta plaja. Dar privirea se tot indrepta catre turcoaz. Catre mare. Limpede si albastru-verzuie. Si adanca.

Plaja era amenajata cu cateva randuri de sezlonguri si umbrelute majoritatea de paie. La drum erau cateva dusuri pentru cei ce se imbaiau aici. In dreptul plajei, imediat de partea cealalta a drumului se afla barul. Foarte fain. Cu masute confortabile din busteni de lemn sau din blocuri de marmura. Cu scaunele mici din lemn si banci / canapele mari confortabile, albe. Am comandat si noi ceva de baut la personalul visitor care servea la acest bar. E drept ca atmosfera invita la visare, asa ca si cei ce erau la munca se incadrau perfect in aceasta.

Surprinsi ca inca nu ajunsesem la acel Marble Beach, am repornit cu masinile si dupa inca o curba, parca, s-a deschis o plaja asemanatoare cu cea pe care tocmai o parasisem. Acum chiar eram la Marble Beach – plaja de marmura. Turcoaz. Parca turcoazul era mai turcoaz aici. De fapt lumina soarelui batea sub un alt unghi si culorile apei erau mai deschise. Turcoaz.

Aici am gasit doua barulete, le spun la diminutiv pentru ca le compar cu ce gasisem la cealalta plaja. Unul era amenjata pe un vaporas. Plaja era mai salbatica decat prima. In loc de nisip erau pietre multe albe, slefuite. Mai mari si mai mici. La fel ca la cealalta plaja, dar mai multe. Superb albul slefuit al pietrelor de marmura de pe plaja. Apa adanca si aici. Am gasit o extremitate a plajei care ne-a placut mult si am ales-o ca loc de facut fotografii pe o stanca. Se impune prudenta insa.

Primprejurul plajei se gasesc pini si maslini. In unele zone insa este arid. Adica numai marmura alba. Exista parcari la ambel plaje prezentate.

Am remarcat ca erau multi turisti care alesesera acest loc pentru plaja, poate chiar pentru toata vacanta. Daca doresti mai multa liniste, un loc ceva mai izolat, dar nu complet rupt de lume, Marble Beach este locul potrivit, cu pietre albe, apa turcoaz, stanci, si viata de camping.

Etapa 2. Marble Beach – Taverna Vigli

Vizita noastra la Marble Beach s-a incheiat. Se apropia ora cinei. Aveam o recomandare traznet. Se potrivea si cu locul unde eram.

Am ales pe waze ruta de pe malul marii – 6,6 km si 24 minute.

Aflasem ca acest drum este nerecomandat parcurgerii cu turismele obisnuite. Cum turismul obisnuit este la nevoie 4x4 si cum imi plac povocarile, iar pe pietroiaele de marmira de pe traseu am vazut sageti catre Golden Beach (directia pe care trebuia sa o urmam), am indraznit.

Drumul serpuieste dupa forma tarmului, ba e jos langa apele limpezi ale Marii Egee, ba urca ceva mai sus. Se deschid unghiuri noi, perspective noi, imagini superbe. Minipauze si poze se impun de la sine. Am intalnit si caprite. Alb si turcoaz.

Drumul nu a fost atat de imposibil, ata de periculos. Se poate parcurge si fara 4x4 si fara 3x5 etc. Dar pe roti. A fost ceva mai accidentat decat cel care a traversat cariera de marmura, dar absolut ok pentru orice sofer care circula atent pe drumuri tip forestier. Singurul tronson mai putin need, a fost coborirea catre Golden Beach in drumul asfaltat din statiune.

Doar ce am intrat pe asfalt si in a doua curba, ajungem la Resturantul Vigli. Nu il voi prezenta ca articol separat de locatie de servit masa, desi am petrecut o seara de cateva ore aici. Se parcheaza langa zif=dul din piatra de la intrare. Intrarea se face printr-o poarta boltita, cu piloni de piatra, acoperis pavat cu pietre subtiri si plate de acoperis cum am intalnit pe Ypsario vezi impresii si numele tavernei. Vigli este o taverna construita pe un spatiu mai intins decat majoritatea suratelor. In curte elemente de décor, precum o fantana cu nuferi si statuie creaza un cadru placut. Sunt doua nivele. Primul pe care am intrat este destinat servirii mesei, al doilea putin mai jos decat primul, este pentru bar. In zona de bar nu se poate servi masa, desi multi aici si-ar dori sa ia loc. De ce? Pentru ca aici exista o panorama superba asupra intregului golf de la Golden Beach pana in portul din Skala Potamia.

Plaja Golden Beach este chiar la picioarele noastre si se poate cobori pe scari la ea. Avem parte si de un spectacol prezentat de tineri amatori, care plonjeaza in apa de pe doua stanci de vreo 15 metri inaltime. Urmarim restul plajelor pe care le-am batut si la pas in vacanta noastra sau unii partial cu minicarul. Tabloul se schimba odata cu lasarea intunericului. Alte poze.

Nu voi scrie extra impresii despre Vigli ca si taverna, despre meniu si preturi si servicii, pentru ca gazdele nu s-au ridicat absolut deloc la inaltimea asteptarilor noastre. In ciuda recomandarilor primite sau citite din mai multe surse. Au incurcat comanda, ne-au facut sa asteptam timp indelungat. Si aici ne-au bazait suparator albinele. Servirea si tratarea noastra a lasat mult de dorit si o spun la un moment in care nu am puterea sa ma supar, pentru ca vreau sa raman cu imaginile minunate de la Vigli.

Etapa 3 – Drumul spre hotel

4 km – 10 minute.

Am pornit masinile, am aprins luminile, am strabatut incet statiunile din golf si am ajuns la castel sa facem nani.

A fost o plimbare foarte frumoasa, un mini-circuit de dupa amiaza.

Cateva concluzii.

-ALB. Masinile aratau de nerecunoscut sub pulberea alba de marmura. De altfel, pe insula erau usor de identificat masinile care au calatorit la Marble Beach.

-Drumurile catre Marble Beach sunt practicabile.

-Plajele de la Marble Beach au farmec, au ceva al lor, dar dupa gustul meu sunt obiective de vizitat dupa amiaza in plimbare, nu locuri ideale de facut plaja, datorita, zonei pietroase, stancoase, apelor adanci si lipsei posibilitatilor de a servi masa, periculoase pentru copii si nu numai, ideale pentru cupluri de indragostiti si viata de cort.

-Superbe imaginile TURCOAZ cu nuante diferite functie de adamcimea apei si unghiul sub care bate soarele.

Recomand aceasta tura.

Rog inserare

Multumesc

Trimis de Dan&Ema in 25.07.17 20:10:24
Validat / Publicat: 25.07.17 21:41:13

VIZUALIZĂRI: 6653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 plaja de la porto vathy

[25.07.17 22:24:28]

@Dan&Ema: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[25.07.17 22:25:35]

@webmasterX: multumesc

maryka
[26.07.17 08:39:18]

Am citit cu plăcere despre Marble Beach. Am fost acolo în 2011. Pe atunci nu erau deloc indicatoare, am întrebat multă lume cum se ajunge acolo. În sfârşit, am ajuns, drumul era foarte prost, cu multe gropi, maşina s-a făcut foarte albă, apropros, era închiriată şi cînd am predat-o a fost verificată cu oglinda pe dedesubt să vadă dacă nu am lovit-o. Aventuri! Frumoase!

Mă bucur că v-a plăcut, acum este foarte vizitată, ca şi vecina Porto Vathi, care atunci încă nu era.

Dana2008
[26.07.17 13:03:07]

Felicitări pentru articol!

Abia aștept să revenim pe superbă plajă Marble Beach. Am fost acum doi ani acolo, am făcut baie, fotografii, am făcut snorkeling și ne-am bucurat de peștișorii care înotau împreună cu noi. Din 8 zile de plajă, două au fost pe această minunată plajă.

Am adus binenteles pietricele șlefuit de marmură pentru aranjamentul marin!

Călătorii plăcute!

[26.07.17 13:51:59]

@Dana2008:

Ma bucur ca va place Marble Beach, si ca ai adus un element nou in ecou: snorkelingul si intalnirea cu pestisorii colorati. Fain!

Mie mi-au placut mult culorile apei si ale marmurei. Pietrucelele ales slefuite sunt potrivite oentru decoruri. Super.

Multumesc de aprecieri si sper ca ti-am amintit de zile frumoase de vacanta si te-am impins catre noi planuri

Numai de bine! ????

[26.07.17 14:01:45]

@maryka:

Ai dreptate. S-a mai schimbat peisajul si accesul in zona Marble Beach. Acum eu stiu cel putin 4 drumuri de acces. Marcajele pe blocurile de marmura sunt suficient de dese ca sa nimeresti mereu drumul "principal".

In trecut stiu ca multi s-au plans ca au "omorat" masina pe drumul spre plaja de marmura. Acum trebuie numai sa conduci prudent, calea. De acces fiind bine nivelata cu mici exceptii.

Praful alb care se pune pe masina in straturi este si ramane dovada ca ai fost la Marble Beach.

Eu am periat / maturat o data masina superficial. Apoi inca o data si in tara am spalat-o.

Multumesc de vizita si ecou.

Numai de bine!

Zoazore
[27.07.17 19:26:18]

@Dan&Ema: Sunt fan turcquaz! M-ai (re) cucerit!

Superbă combinație, specific elenă: alb-albastru!

Minunat articol, Dane! Ca de obicei!

[01.08.17 10:09:57]

@Zoazore:

Pana la urma cum se scrie corect turcoaz? In limba romana.

Ma bucur ca ti-au placut ciulorile concediului meu si ti le dedic dupa asa declaratie!

Zoazore
[01.08.17 10:30:27]

@Dan&Ema: Cica se scrie... peruziu!

dexonline.ro/definitie/turcoaz

Multumesc pentru cadou! Voi toti de-aici sunteti cadoul meu!

crismis
[03.08.17 16:25:36]

@Dan&Ema: Frumos, mi s-a facut dor! Acum 3 ani, cand am fost noi, la intoarcerea de la Marble Beach, aproape de capatul drumului acoperit cu praf de marmura, era o spalatorie auto (oarecum improvizata), unde puteai sa dai jos "grosul". Reclama te indruma spre dreapt, inclusiv in limba romana: "Spălătorie auto, gratuit! " Am picat si noi in plasa, desigur. Gratis nu era chiar gratis, ci 5 euro, plus ceva consumatie pe care se cadea s-o faci la terasa acoperita cu bolta de vie. Strugurii erau aproape copti si din loc in loc scria mare (se data asta doar in romaneste): "Strugurii sunt stropiti! "

[03.08.17 16:47:33]

@crismis:

Am vazut spalatoria si mi-a si recomandat-o cineva. Eu insa am vrut sa aduc marmura greceasca in Romania, asa ca nu am vrut sa spal masina pana in tara. Visul meu s-a naruit cand in ultima zi, la plecare gazda a spalat toate masinile (care erau inoroite de la furtuna de peste noapte), asa ca alta data...

In ultimul timp ma cam lipsec de carierele de marmura, daca imi amintesc ca anul trecut am fost la Ruschita si la Alun.

Multumesc de lectura, numai de bine!

crismis
[03.08.17 21:31:29]